ארץ ישראל. יפה וגם פורחת...

ארץ ישראלארץ ישראל הינו שמו העברי של חבל ארץ הממוקם בדרום מערב אסיה בחלקה המזרח תיכוני. מקום נהדר לטיולים. משנת 1948 הוקמה מדינת ישראל. חלק ניכר מההיסטוריה של העם היהודי התחולל בישראל. ארץ ישראל משמשת כמרכז דתי חשוב גם לדתות הנצרות והאיסלם. וכמובן לאוהבי ההסטוריה, הטיולים, הטבע והיופי. ולפיכך ארץ ישראל נחשבת למרכז חשוב לדתות אלו ולדתות אחרות שיצאו מהן. כמו כן, התברכה הארץ באתרי טיול שאין דומה להם בכל העולם.

לטייל בארץ ישראללאוהבי הארץ, הטיולים והזמר העברי הוקם אתר זה. ובו ניתן להכיר אנשים יפים ודומים שאהבת הארץ ושירה עברית טבועה בהם. באתר מפורסמים הארועים והאטרקציות שמפעילה עמותת "טיולים ואגדות". אוהבי "ארץ ישראל" משתמשים באתר זה כמרכז טיולים, היכרויות ופעילויות חברתיות הקשורות ברובן לארץ, לטיולים וולזמר העברי. כן... כאן נמצא הישראלי היפה, כאן תמצאו אהבת ישראל אמיתית.

מסלולי טיול בארץ ישראלנחלים יפהפיים, מסלולי טיול נדירים אותם אפשר לחוות רק בארץ ישראל, אווירה של ביחד, חום, אהבה ופתיחות, הרבה ירוק ומים ונופים מגוונים. מסלולים משלג בחרמות ועד מדברות מלאי חיים. דברים אותם אפשר לחוות רק בארצנו האהובה, היא ארץ ישראל. בואו להצטרף לאוהבי הטיולים, אוהבי הטבע ואוהבי אדם. ערבי שירה בציבור, היכרויות, טיולים, קומזיצים ואטרקציות נוספות ועוד הרבה.

מסלולי טיול בצפון ובגולן, טיול בנחל, טיולים בנגב, למטיבי לכת, טיולי ג'יפים, הרפתקאות ומסלולי משפחות. לירושלים, בשפלה ובמרכז. זמר עברי, טיולים עבור פנויים פנויות ועוד...


 

שבת 13/6: ביקור אצל השכנים - דו קיום בשלום

טבע, מורשת וחיים בדו קיום

הצטרפו לטיולים ואגדות בפייסבוק לתמונות ועדכונים

על שתי גבעות נישאות נח בשלווה הכפר הערבי אום אל קוטוף. כפר של שלום, אנשים משכילים, היסטוריה מעניינת, אוכל באלאדי ישר מהטבע, הזדמנות להכיר את התרבות של בני דודנו המוסלמים חמש דקות מחדרה. דו-קיום.

אום אל קוטוף הוא כפר ערבי ישראלי ליד ואדי ערה, הנמצא בתחום המועצה האזורית מנשה. הכפר נקרא על שם עץ השייך למשפחת האלוניים, אשר איכרי הכפר השתמשו בו ליצור כלי חקלאות.

בתחומי הכפר התגלו בחפירות ארכיאולוגיות מקדש מן התקופה הפרסית וכמה מבנים שהיו בתי ספר בתקופה הביזנטית. עוד נתגלו שרידים מן התקופה הצלבנית והממלוכית.

תושבי הכפר כולם שייכים לחמולת כבהא הבדואית, שנדדו עם עדרי הצאן מערב הסעודית לפני כחמש מאות שנה לאזורנו.

אגדה בדואית מספרת כי מן הענן הכבד המביא ברכה על הארץ לקח האל קטע וברא את הגמל - כבד ומביא ברכה כענן. מהרוח הסובבת את הארץ יצר את הבדואי - חופשי כרוח. אבל העולם מתקדם והבדואים הנודדים הפכו ליושבי קבע במיקס מעניין של ישן וחדש, מזרח ומערב, מדבר ועיר. היום החמולה כוללת רופאים ומרצים למינהל עסקים, קבלני בניין ואומנים, רועי צאן ומסעדנים.

הכנסת אורחים בדואית

בקצה הגבעה בכניסה לכפר נמצא ביתו של אבו ג'אבר ז"ל. מבנה קטן ומרובע ולו שתי פתחים: דלת גדולה ומכובדת מול השביל העולה ליישוב על מנת לקבל אורחים, ודלת שנייה קטנה וצנועה לנשותיו ומשרתו.

מצוות הכנסת אורחים בתרבות הערבית חשובה ביותר. אבו ג'אבר היה מקבל את האורחים בחיבוק, מודה להם שבחרו להתארח בצל קורתו הדלה ומכניס את האורח פנימה. משרתו היה מטפל בסוסו של האורח ואבו ג'אבר היה מתיישב על הכריות עם אורחו ומתחיל לכתוש את הקפה. הנימוס מחייב לא לשאול את האורח שלושה ימים על מטרת בואו...

קח לך שלוש נשים ובנה להן בית...

לאבו ג'אבר היו שלוש נשים ולכל אחת בנה בית לא רחוק משלו. כל לילה היה מזמין אליו אישה, כל אחת בתורה. כשהיו הנשים שומעות את הקשות טחינת הקפה ידעו שהגיע אורח והיו מתחילות לבשל. את המטעמים היו מגישות על מגשי ענק דרך הפתח הקטן, אך לא היו מעזות להיכנס פנימה לחדר האירוח.

בכפר נפגוש בצורת בניה מהעבר הערבי כפרי, נכיר את מנהגי האירוח הבדווי-ערבי, נכיר תושבים מקומים, ניכנס למוזיאון חקלאי יחודי בישראל המשמר את העבר ואת התפתחות השפפה, שלנו ושלהם.

 חתול שחור

איברהים כבהא היה אחד מאמני כפר אום אל קוטוף. כתוצאה מתאונה הפך למשותק ולמד ציור. כשנפטר הפך בית משפחתו למוזיאון ליצירותיו בהם הוא מתאר את חיי הכפר בתמונות עשירות בצבע ודמיון. סדרת תמונות נוספת ונוגעת ללב היא זו המתארת את חייו בדמות חתול כלוא בגופו המשותק.

ליד הכפר גבעה מיוערת ובראשה מצפה של קק"ל. בינות לאורנים ולחרובים פורחים באביב שלל רקפות כלניות וחרציות. מקום נהדר למנוחה וטיול רגלי. הנוף מהמצפה מרהיב - הים וארובות חדרה, ישובי הר קציר, חריש וברטעה, יערות קק"ל, כפרים ערביים וקיבוץ עירון.

הטיול שלנו:

נתחיל את היום שלנו בטיול רגלי קל ביער אילנות - יער ייחודי של קק"ל המהווה גן בוטני, בו גדלים כ-750 מינים של עצי יער מכל העולם. נסייר בגן הבוטני, פינת חמד חבויה לצד כביש 4, ולשעה קלה נרגיש כאילו אנחנו בטיול מסביב לעולם...

משם נמשיך למכללה האיסלמית, שם יארח אותנו ג'מאל מג'אדלה (אחיו של ראלב מג'אדלה, לשעבר חבר כנסת) ויספר לנו על המקום, על החברה הערבית בת ימינו באזור המשולש ונשמע גם על המשכילים בקרב הצעירים, מעמד האישה ועוד.

בדרכנו לאום אל קוטוף נעבור ליד גדר ההפרדה.

נעלה לאום-אל-קוטוף לבקר במוזיאון פלאחים נדיר עם הסברים מרתקים מלאי הומור מפיו של עבדל רחים כהבא שיספר לנו על הקשר בין התנ"ך לקוראן, בין השפה הערבית לעברית, בין ההיסטוריה המשותפת של שני העמים כחקלאים. נסייר בכפר התלוי בין שתי גבעות ומייצג מסורת של השתלבות בנוף. נשב בחצרו ונשתה כוס תה מהביל ומתוק.

בין הישובים הערבים בואדי ערה ישנם ישובים יהודיים בעלי אופי כפרי החיים בדו קיום עם שכניהם הערביים. נפגוש אחד מהם ונשמע גם ממנו על החיים בדו קיום עם השכנים.

במידה והזמן יאפשר ובכפוף לשיקולי המדריך, ייתכן ונעצור בשוק התוסס בברטעה לפני החזרה הביתה.

למי הטיול מיועד: לכל ישראלי וצמא ידע, אוהב את ישראל ורוצה לדעת עליה עוד. המסלול קל, מזג האויר יהיה מקסים, המסלול כולל הליכה קצרה בלבד. הטיול לא מתאים לילדים!

מה להביא: לבוש צנוע! מים, נעלי הליכה, אם תרצו ניתן להביא חטיפי אנרגיה או סנדוויצים לנסיעה, אנו גם נעצור בשוק ובבתי קפה בדרך.

מדריך: מנחם

מחיר: 150 ש"ח כולל הכניסה למוזיאון, הדרכה, תה/קפה, אוטובוס צמוד.

נקודת האיסוף באוטובוס מתל אביב:

  • 07:00 - תל-אביב תחנת רכבת ארלוזרוב ליד השכרת רכב שלמה SixT
  • 07:15 - צומת גלילות בתחנת האוטובוס ליד הסינימה סיטי
  • 07:20 - צומת הכפר הירוק
  • 07:30 - צומת מורשה
  • 07:45 - מחלף הדרים
  • 08:00 - צומת דרור
  • 08:15 - צומת הדסים

יש להגיע 5 דקות לפני השעות המצויינות - האוטובוס לא מחכה למאחרים

          

הערה: ביטול בעלות 20 ש"ח לאדם, בשבוע שלפני האירוע אין החזרים.

*המסלול נתון לשינויים על פי החלטת המדריך בשטח

*הצהרת בריאות: בהרשמתי לטיול אני מצהיר כי מצב בריאותי תקין וכושרי הגופני מתאים לטיול כפי שתואר
לקבלת מידע על טיולים והופעות חינם הכניסו פרטים

הפעילויות לזוגות, פנויים ויחידים

דוא"ל* :
שם :
טלפון :

רוצים לקבל עדכונים בוואטסאפ?

שלחו הודעת וואטסאפ למני בטלפון 050-4314422 והתחילו לטייל :-)

לעזרה: 03-6818776

 טיולים בגולן  טיולים בגליל העליון  גליל תחתון והעמקים  טיולים בגליל המערבי  טיולים בכרמל  טיולים בשרון  טיולים במישור החוף  טיולים בהרי ירושלים  טיולים במדבר יהודה  טיולים בנגב  טיולים בערבה  הרי אילת והים האדום  פרחים ואגדות  גיפים ואגדות  ישראל בוידאו  ארץ ישראל קו זמן
 

 הצטרפו אלינו בפייסבוק

מאת: מני נחמן, טיולים ואגדות
מני נחמן

מצא אותנו ב-Google+ 
menynachman@gmail.com