ארץ ישראל. יפה וגם פורחת...

ארץ ישראלארץ ישראל הינו שמו העברי של חבל ארץ הממוקם בדרום מערב אסיה בחלקה המזרח תיכוני. מקום נהדר לטיולים. משנת 1948 הוקמה מדינת ישראל. חלק ניכר מההיסטוריה של העם היהודי התחולל בישראל. ארץ ישראל משמשת כמרכז דתי חשוב גם לדתות הנצרות והאיסלם. וכמובן לאוהבי ההסטוריה, הטיולים, הטבע והיופי. ולפיכך ארץ ישראל נחשבת למרכז חשוב לדתות אלו ולדתות אחרות שיצאו מהן. כמו כן, התברכה הארץ באתרי טיול שאין דומה להם בכל העולם.

לטייל בארץ ישראללאוהבי הארץ, הטיולים והזמר העברי הוקם אתר זה. ובו ניתן להכיר אנשים יפים ודומים שאהבת הארץ ושירה עברית טבועה בהם. באתר מפורסמים הארועים והאטרקציות שמפעילה עמותת "טיולים ואגדות". אוהבי "ארץ ישראל" משתמשים באתר זה כמרכז טיולים, היכרויות ופעילויות חברתיות הקשורות ברובן לארץ, לטיולים וולזמר העברי. כן... כאן נמצא הישראלי היפה, כאן תמצאו אהבת ישראל אמיתית.

מסלולי טיול בארץ ישראלנחלים יפהפיים, מסלולי טיול נדירים אותם אפשר לחוות רק בארץ ישראל, אווירה של ביחד, חום, אהבה ופתיחות, הרבה ירוק ומים ונופים מגוונים. מסלולים משלג בחרמות ועד מדברות מלאי חיים. דברים אותם אפשר לחוות רק בארצנו האהובה, היא ארץ ישראל. בואו להצטרף לאוהבי הטיולים, אוהבי הטבע ואוהבי אדם. ערבי שירה בציבור, היכרויות, טיולים, קומזיצים ואטרקציות נוספות ועוד הרבה.

מסלולי טיול בצפון ובגולן, טיול בנחל, טיולים בנגב, למטיבי לכת, טיולי ג'יפים, הרפתקאות ומסלולי משפחות. לירושלים, בשפלה ובמרכז. זמר עברי, טיולים עבור פנויים פנויות ועוד...


 

הגלבוע - טיול של קיץ בכתף שאול ושביל התנך

הגלבוע הוא רכס הרים המתנשא גבוה מעל עמק יזרעאל ועמק חרוד, בקעת בית-שאן והירדן. הר הגלבוע בורך בצמחייה עשירה, במעיינות ובבעלי חיים. צמחיית הגלבוע מצטיינת בשפע של מינים ובגיוון רב, ובחורף ובאביב מתכסה ההר בשפע פריחה צבעונית מרהיבה: רקפות, כלניות, צבעונים, ותפארת ההר - אירוס הגלבוע השחור.

הגלבוע שימש תפאורה לחלק ניכר מתולדות עמנו. ממש כאן חיו, לחמו, בנו והנהיגו גיבורי העבר של ישראל: יעל, דבורה הנביאה, ברק בן אבינועם השופט גדעון, שאול המלך, וגם אחאב ואיזבל ושמותיהם היום מונצחים בשמות הרכסים והיישובים.

טיול ברכב אל הגלבוע משלב את נופי ההר עם סיפורי התנ"ך. ממרומי כתף שאול נפרסת תצפית מרהיבה ביופייה אל עמק חרוד וסביבותיו, אל הגליל ורכס הגלעד. קק"ל פיתחה במקום דרכי גישה, חניונים רחבי ידיים, מגרש משחקים לילדים, פינות פיקניק ושבילי טיול רגליים. האתר משמש לגלישה בגלשני רוח ומצנחי רחיפה.

כתף שאול הינו מצוק תלול עם המון נוף של שדות עמק יזרעאל המעובדים. קק"ל נטעה כאן בפסגה יער אורנים אך מדרונות הגלבוע עומדים צחיחים ונטולי צמחיה, ואת הסיבה לכך ניתן למצוא בסיפורי התנ"ך:

קללת ההר

כאן, בהר הגלבוע, עמד שאול המלך הראשון לעם ישראל וסקר את הקרב מסביבו. הקיץ להט ואדי חום עלו מההר. שמש תמוז צרבה את עור המלך וייבשה את דמעותיו על בניו שנפלו, אדמת ההר האדימה מדם בני ישראל שנקצרו בכידוני פרשי הפלשתים, תחושת כשלון נוראית צרבה את גרונו.

קולות הקרב התקרבו ושאול ידע שאסור לו להיתפס חי בידי אויביו פן יתעללו בו. בייאושו פנה לסגנו ופקד עליו להרוג אותו, הצעיר בכה ולא היה מסוגל למלא את פקודת מלכו. שלף שאול את חרבו, תקע את ידית החרב באדמה והפיל את עצמו על חודה עד שמת בקללו את לוחמי הפלשתים.

כששמע דוד על מות שאול ובניו דהר אל הגלבוע ושם קונן דוד את הקינה הזאת על שאול ועל יהונתן בנו וקילל את ההר: "הצבי ישראל על במותיך חלל איך נפלו גיבורים. הרי בגלבוע אל-טל ואל-מטר עליכם, שאול ויהונתן הנאהבים והנעימים בחייהם ובמותם לא נפרדו, מנשרים קלו מאריות גברו. בנות ישראל אל שאול בכינה, יהונתן על-במותיך חלל. צר-לי עליך אחי יהונתן נעמת לי מאוד. איך נפלו גיבורים ויאבדו כלי מלחמה".

ואכן, עד היום, בהר הגלבוע אין טל ואין מטר, מדרונותיו צחיחים ויבשים כקללת דוד. סופם הטרגי של שאול ובניו במלחמתם נגד הפלשתים מונצח בשמות ישובים, ורכסים באזור, הר עמינדב, הר מלכישוע ואחרים. במזרח נמצאת העיר בית-שאן, שעל חומותיה נתלו גופותיהם של המלך ובניו.

שביל התנ"ך

הקרב מונצח "בשביל התנך" הסובב את פסגת הר שאול. זהו שביל קצר ומעגלי המתאים לכל גיל, לאורך המסלול פזורים שלטים המספרים על מלחמתו האחרונה של המלך שאול בפלשתים

 איך מגיעים ולאן ממשיכים: מצומת יזרעאל נפנה על פי השילוט לדרך נוף גלבוע (כביש 675). לאחר התצפית בכתף שאול והקשבה לסיפור הקרב האחרון של המלך ניתן להמשיך בדרך נוף גלבוע לרחצה בנחל הקיבוצים, לרחצה בסחנ'ה (גן השלושה), מעיין חרוד, או לבקר בתל יזרעאל עיר בירתו של המלך אחאב ואישתו איזבל, אבל הסיפור שלהם שייך כבר לאגדה אחרת.

הפרברים שרים את סיפור שאול המלך בגלבוע במילים של לאה נאור ובלחן של יוסף הדר:

יבש הקיץ בעתו
בהר הגלבוע
נשען שאול על חניתו
בהר הגלבוע
רק נער גר עימו
רק נער מבני עמלק.

יבש וחם, יבש וחם
הקיץ בעמק.
האדמה צבעה פחם
בקיץ בעמק

אולי היה שרב
אולי זו היתה שעת שקיעה
אולי שקיעת זהב
כמו היום באותה השעה.

נפרש העמק לרגליו
בהר הגלבוע
היה הקיץ כמו עכשיו
בהר הגלבוע
מנגד הר תבור
והר החרמון במרחק

כאילו לא עברו שנים
בהר הגלבוע
אותם סלעים - סלעים שחונים
בהר הגלבוע

לקבלת מידע על טיולים והופעות חינם הכניסו פרטים

הפעילויות לזוגות, פנויים ויחידים

דוא"ל* :
שם :
טלפון :

רוצים לקבל עדכונים בוואטסאפ?

שלחו הודעת וואטסאפ למני בטלפון 050-4314422 והתחילו לטייל :-)

לעזרה: 03-6818776

 טיולים בגולן  טיולים בגליל העליון  גליל תחתון והעמקים  טיולים בגליל המערבי  טיולים בכרמל  טיולים בשרון  טיולים במישור החוף  טיולים בהרי ירושלים  טיולים במדבר יהודה  טיולים בנגב  טיולים בערבה  הרי אילת והים האדום  פרחים ואגדות  גיפים ואגדות  ישראל בוידאו  ארץ ישראל קו זמן
 

 הצטרפו אלינו בפייסבוק

מאת: מני נחמן, טיולים ואגדות
מני נחמן

מצא אותנו ב-Google+ 
menynachman@gmail.com