ארץ ישראל. יפה וגם פורחת...

ארץ ישראלארץ ישראל הינו שמו העברי של חבל ארץ הממוקם בדרום מערב אסיה בחלקה המזרח תיכוני. מקום נהדר לטיולים. משנת 1948 הוקמה מדינת ישראל. חלק ניכר מההיסטוריה של העם היהודי התחולל בישראל. ארץ ישראל משמשת כמרכז דתי חשוב גם לדתות הנצרות והאיסלם. וכמובן לאוהבי ההסטוריה, הטיולים, הטבע והיופי. ולפיכך ארץ ישראל נחשבת למרכז חשוב לדתות אלו ולדתות אחרות שיצאו מהן. כמו כן, התברכה הארץ באתרי טיול שאין דומה להם בכל העולם.

לטייל בארץ ישראללאוהבי הארץ, הטיולים והזמר העברי הוקם אתר זה. ובו ניתן להכיר אנשים יפים ודומים שאהבת הארץ ושירה עברית טבועה בהם. באתר מפורסמים הארועים והאטרקציות שמפעילה עמותת "טיולים ואגדות". אוהבי "ארץ ישראל" משתמשים באתר זה כמרכז טיולים, היכרויות ופעילויות חברתיות הקשורות ברובן לארץ, לטיולים וולזמר העברי. כן... כאן נמצא הישראלי היפה, כאן תמצאו אהבת ישראל אמיתית.

מסלולי טיול בארץ ישראלנחלים יפהפיים, מסלולי טיול נדירים אותם אפשר לחוות רק בארץ ישראל, אווירה של ביחד, חום, אהבה ופתיחות, הרבה ירוק ומים ונופים מגוונים. מסלולים משלג בחרמות ועד מדברות מלאי חיים. דברים אותם אפשר לחוות רק בארצנו האהובה, היא ארץ ישראל. בואו להצטרף לאוהבי הטיולים, אוהבי הטבע ואוהבי אדם. ערבי שירה בציבור, היכרויות, טיולים, קומזיצים ואטרקציות נוספות ועוד הרבה.

מסלולי טיול בצפון ובגולן, טיול בנחל, טיולים בנגב, למטיבי לכת, טיולי ג'יפים, הרפתקאות ומסלולי משפחות. לירושלים, בשפלה ובמרכז. זמר עברי, טיולים עבור פנויים פנויות ועוד...


 

שלישי, חוה"מ סוכות 25/9: טיול לשומרון ולשומרונים

בחג סוכות שלהם בראש הר גריזים

הר הברכה והקללה (הר גריזים והר עיבל), עדת השומרונים, הר כביר

נפגוש מתנחלים ומקומיים ונלמד ונפגוש הוכחות ארכיאולוגיות מדעיות לסיפורי התנ"ך

~ זהו טיול למיטיבי ידע ומורשת עם מדריך מקומי וכולל הסברים מעניינים רבים ~

הצטרפו לטיולים ואגדות בפייסבוק לתמונות ועדכונים

השומרון, הוא ערש הולדתו של עם ישראל ומשלבים בו סיפורי התנ"ך עם התיישבות חלוצית מתחדשת, נוף בראשית עם חקלאות מסורתית וחוות אורגניות עם נוף עוצר נשימה.

השומרונים שומרים על הוראות התורה כלשונה, רק מה שכתוב ובלי שום סטיה ולכן גם מנהגי החג וקישוטי הסוכה הם בדיוק כמו של אבותינו בתקופת התנ"ך, על כן נצא אל הר גריזים לבקר את עדת השומרונים בחג סוכות.

קנינו ובנינו פעם ראשונה: השומרון היה מרכז ועיר הבירה של ממלכת ישראל לאחר הפיצול מיהודה. הוא נקרא כך על שם העיר שומרון (כיום סבסטיה). ראשיתו במלך עומרי אשר קנה את השטח וקראה לו על שם בעליו הקודמים: "וַיִּקֶן אֶת הָהָר שֹׁמְרוֹן מֵאֶת שֶׁמֶר בְּכִכְּרַיִם כָּסֶף וַיִּבֶן אֶת הָהָר וַיִּקְרָא אֶת שֵׁם הָעִיר אֲשֶׁר בָּנָה עַל שֶׁם שֶׁמֶר אֲדֹנֵי הָהָר שֹׁמְרוֹן" (מלכים א', פרק טז, כד).

קנינו ובנינו פעם שנייה: אך לא הייתה זאת הפעם הראשונה שבני ישראל קנו את האזור: וַיָּבֹא יַעֲקֹב שָׁלֵם עִיר שְׁכֶם, אֲשֶׁר בְּאֶרֶץ כְּנַעַן, בְּבֹאוֹ, מִפַּדַּן אֲרָם; וַיִּחַן, אֶת פְּנֵי הָעִיר. וַיִּקֶן אֶת חֶלְקַת הַשָּׂדֶה, אֲשֶׁר נָטָה שָׁם אָהֳלוֹ, מִיַּד בְּנֵי חֲמוֹר, אֲבִי שְׁכֶם--בְּמֵאָה קְשִׂיטָה. וַיַּצֶּב שָׁם, מִזְבֵּחַ; וַיִּקְרָא לוֹ--אֵל, אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל. (בראשית לג' יח-כ)

קנינו ובנינו פעם שלישית: אך גם סבו של יעקב, אברה אבינו קנה את האזור עוד לפניו: וַיַּעֲבֹר אַבְרָם, בָּאָרֶץ, עַד מְקוֹם שְׁכֶם, עַד אֵלוֹן מוֹרֶה; וְהַכְּנַעֲנִי, אָז בָּאָרֶץ. וַיֵּרָא יְהוָה, אֶל אַבְרָם, וַיֹּאמֶר, לְזַרְעֲךָ אֶתֵּן אֶת הָאָרֶץ הַזֹּאת; וַיִּבֶן שָׁם מִזְבֵּחַ, לַיהוָה הַנִּרְאֶה אֵלָיו.

בנינו עוד מזבח לציין את הכניסה לארץ: אך את המזבח שנשאר עד היום בנה יהושע במסגרת מסעותיו לכיבוש הארץ:  "אז יבנה יהושע מזבח, ליהוה אלהי ישראל, בהר, עיבל. כאשר צוה משה עבד יהוה את בני ישראל, ככתוב בספר תורת משה, מזבח אבנים שלמות, אשר לא הניף עליהן ברזל; ויעלו עליו עלות ליהוה ויזבחו שלמים. ויכתב שם על האבנים את משנה תורת משה אשר כתב לפני בני ישראל. (יהושע פרק ח', ל-ל"ה)

בתמונה (מויקיפדיה) כהן דת שומרוני

השומרונים:

השומרונים הינם קבוצה אתנית-דתית המבוססת על נוסח ייחודי של  התורה (למשל שהר עקידת יצחק, המוריה, הוא הר גריזים ולא הר הבית) וטוענים כי הם "הישראלים הטהורים", חלק מעם ישראל ונושאי מורשתו האמיתית, צאצאי השבטים אפריים ומנשה האבודים. 

השומרונים חיים כיום רק בארץ ישראל: רובם בהר גריזים ומקצתם בעיר חולון (בינהם השחקנית המפורסמת סופי צדקה). במהלך ההיסטוריה עברו על השומרונים פרעות ומעשי טבח בידי הביזנטים והמוסלמים עד שמאוכלוסיה של כמיליון נפש שרדו בתחילת המאה העשרים כ-150 נפש בלבד.

הרחבה על השומרונים ניתן לקרוא כאן 

שומרון הקדומה -סבסטיה (לצערינו המקום סגור מטעמים ביטחוניים) - בירת ממלכת ישראל בתקופת המקרא, נתגלו בה ארמונות מלכי ישראל ושרידים מפוארים של העיר הרומית סבסטי.העיר המקראית נבנתה ע"י עמרי מלך ישראל ושימשה בירת הממלכה עד חורבן הממלכה ביד האשורים. מימי הכיבוש של אלכסנדר מוקדון, הפכה העיר למוקד הלניסטי חשוב ונוספו ביצורים ומבני ציבור מרשימים. יוחנן הורקנוס החריבה בשנת 109 לפנה"ס ומאוחר יותר חודשה העיר ע"י הורדוס.

בתקופתו של הורדוס שומרון נבנתה מחדש כעיר רומית מפוארת שנקראה סבסטי. ("המפוארת").זה היה אחד ממפעלי הבנייה המרשימים של הורדוס.

היום ניתן לראות באתר (ובתמונה שכאן) שרידים מתקופות שונות ובעיקר את שרידי המבנים הציבוריים ומרכזי הפולחן מן התקופה הרודיינית/רומית וכן קטעי ביצורים ומגדלים הלניסטיים.

הטיול שלנו:

בטיול שלנו נטייל במקומות מקסימים בארץ השומרון, נפגוש ונדבר עם מתיישבים יהודיים (מתנחלים) באיתמר ובגבעות עולם, נטפס להר כביר, נפגוש ונכיר את עדת השומרונים, נבקר בהר הברכה ונצפה אל הר הקללה נתחבר לשורשינו ולאבותינו שבזכותם אנו כאן והפעם לתמיד.

למי הטיול מיועד: לכל ישראלי ופטריוטי! המסלול קל, מזג האויר יהיה מקסים, המסלול כולל הליכה קצרה בלבד.

מחיר: רק 200 ש"ח בלבד ליום שלם של טיול מקסים, כולל כניסות לאתרים שונים, הדרכה ואוטובוס.

מדריך: אלירן

הערות: נא להביא איתכם אוכל לכל הטיול, לא בטוח שנמצא מקומות לרכוש אוכל בדרכנו!

מה להביא: מי שתיה, נעלי הליכה, כובע. רצוי להביא חטיפי אנרגיה או סנדוויצ'ים לנסיעה.

לשאלות נוספות ועזרה בהרשמה: 03-6818776, למקרה חירום בלבד: 050-4314422

נקודות איסוף באוטובוס מראשון-לציון:

יש להגיע 5 דקות לפני השעות המצויינות - האוטובוס לא מחכה למאחרים

מקומות אחרונים! להרשמה טלפונית חייגו: 03-6818776

          
ביטולים: עד שבוע לפני הטיול בעלות 20 ש"ח לאדם, לאחר מכן אין החזרים

*המסלול נתון לשינויים על פי החלטת המדריך בשטח

*הצהרת בריאות: בהרשמתי לטיול אני מצהיר כי מצב בריאותי תקין וכושרי הגופני מתאים לטיול כפי שתואר

* קיום הטיול מותנה במינימום משתתפים
 

בתמונות (כל התמונות מויקיפדיה): השומרונים בטקס מסורתי בפסגת הר הברכה - הר גריזים, סוכת השומרונים.

לקבלת מידע על טיולים והופעות חינם הכניסו פרטים

הפעילויות לזוגות, פנויים ויחידים

דוא"ל* :
שם :
טלפון :

רוצים לקבל עדכונים בוואטסאפ?

שלחו הודעת וואטסאפ למני בטלפון 050-4314422 והתחילו לטייל :-)

לעזרה: 03-6818776

 טיולים בגולן  טיולים בגליל העליון  גליל תחתון והעמקים  טיולים בגליל המערבי  טיולים בכרמל  טיולים בשרון  טיולים במישור החוף  טיולים בהרי ירושלים  טיולים במדבר יהודה  טיולים בנגב  טיולים בערבה  הרי אילת והים האדום  פרחים ואגדות  גיפים ואגדות  ישראל בוידאו  ארץ ישראל קו זמן
 

 הצטרפו אלינו בפייסבוק

מאת: מני נחמן, טיולים ואגדות
מני נחמן

מצא אותנו ב-Google+ 
menynachman@gmail.com