ארץ ישראל. יפה וגם פורחת...

ארץ ישראלארץ ישראל הינו שמו העברי של חבל ארץ הממוקם בדרום מערב אסיה בחלקה המזרח תיכוני. מקום נהדר לטיולים. משנת 1948 הוקמה מדינת ישראל. חלק ניכר מההיסטוריה של העם היהודי התחולל בישראל. ארץ ישראל משמשת כמרכז דתי חשוב גם לדתות הנצרות והאיסלם. וכמובן לאוהבי ההסטוריה, הטיולים, הטבע והיופי. ולפיכך ארץ ישראל נחשבת למרכז חשוב לדתות אלו ולדתות אחרות שיצאו מהן. כמו כן, התברכה הארץ באתרי טיול שאין דומה להם בכל העולם.

לטייל בארץ ישראללאוהבי הארץ, הטיולים והזמר העברי הוקם אתר זה. ובו ניתן להכיר אנשים יפים ודומים שאהבת הארץ ושירה עברית טבועה בהם. באתר מפורסמים הארועים והאטרקציות שמפעילה עמותת "טיולים ואגדות". אוהבי "ארץ ישראל" משתמשים באתר זה כמרכז טיולים, היכרויות ופעילויות חברתיות הקשורות ברובן לארץ, לטיולים וולזמר העברי. כן... כאן נמצא הישראלי היפה, כאן תמצאו אהבת ישראל אמיתית.

מסלולי טיול בארץ ישראלנחלים יפהפיים, מסלולי טיול נדירים אותם אפשר לחוות רק בארץ ישראל, אווירה של ביחד, חום, אהבה ופתיחות, הרבה ירוק ומים ונופים מגוונים. מסלולים משלג בחרמות ועד מדברות מלאי חיים. דברים אותם אפשר לחוות רק בארצנו האהובה, היא ארץ ישראל. בואו להצטרף לאוהבי הטיולים, אוהבי הטבע ואוהבי אדם. ערבי שירה בציבור, היכרויות, טיולים, קומזיצים ואטרקציות נוספות ועוד הרבה.

מסלולי טיול בצפון ובגולן, טיול בנחל, טיולים בנגב, למטיבי לכת, טיולי ג'יפים, הרפתקאות ומסלולי משפחות. לירושלים, בשפלה ובמרכז. זמר עברי, טיולים עבור פנויים פנויות ועוד...


 

הקרב על הרכבת-טיול אחרון בנחל יתלה וכפירה

ביקור בבית הקשתות בפארק קנדה, טיול בין מרבדי פריחה בנחל כפירה וגם טבילה בעין נטף. מני נחמן טייל בנחל יתלה בהרי ירושלים, רגע לפני שתיבנה שם מסילת רכבת


באיזור פחות מוכר אך יפה של הרי ירושלים, שעדיין נותר כמעט ללא פגיעת יד אדם, אפשר למצוא טבע נטו, קצת היסטוריה והרבה מחאה. המחאה היא על רכבת ישראל, המתכננת את המסילה בין מודיעין לירושלים דווקא על חשבון שמורת הטבע נחל יתלה.

בית הקשתות בפארק קנדה

את הטיול אפשר להתחיל בבית הקשתות בשולי פארק קנדה בירושלים. זהו מבנה הבנוי מאבני גזית ותקרתו מונחת על שלוש קשתות. המבנה מסתיר מעיין ובריכה המתמלאים בחורף ובאביב במים רבים. אלו הם שרידי "ספא" רומי מהתקופה בה שלטו באיזור.

האגדה מספרת שהספא היה בזמנו המפואר ביותר באיזור זה של האימפריה ושמו יצא למרחוק. סביב מבנה הספא היה גן מפואר ששרידיו ניכרים עד היום, ובו אמות מים ומפלים קטנים, פרחים נדירים מרחבי האימפריה, ברבורים וטווסים.

הספא היה למרכז החיים החברתיים וכל עשירי ירושלים ובכירי הצבא הרומי רחצו בו. בספא היו בריכות חמות וקרות, חדרי הזעה וחדרי מנוחה, פסלי שיש ומזרקות בכל פינה. עבדו בו עבדים מיומנים אשר פינקו, רחצו שימנו ועיסו את האורחים הנכבדים.

יום אחד הגיע לרחוץ בספא מושל יהודה הרומי ופגש חייל מבוגר, אותו הכיר משירותו הצבאי בלגיון. האיש היה משפשף גופו בשבר אבן במקום בסבון ושמנים. שאל אותו המושל למעשיו, וענה לו הלגיונר כי אין בידו כסף לעבד ולשמני רחצה. מיד נתן לו המושל גם עבד יקר וגם כסף. הודה לו החייל ויצא לספר לכל חבריו על נדיבותו של המושל.

למחרת הגיע המושל לספא ובחדר הקבלה חיכתה לו קבוצה מעשירי ירושלים המשפשפים גם הם את גופם באבן. עצר לידם המושל בפליאה וכשהבין במה מדובר התרגז וציווה עליהם לשפשף זה את גופו של זה במשך שנה, באבן ולא בשמנים.

מסגד על הספא

לאחר התפוררות האימפריה הרומית ועזיבתם את יהודה הגיעו המוסלמים. כדרכם הקבועה למחוק כל סימן וזכר לתרבויות אחרות אטמו את הספא ובנו מסגד דווקא על מבנה זה. לאחר מלחמת השחרור ניטש המסגד והפך לחלק משמורת פארק קנדה.

נחל כפירה: גל של פריחה ורודה

אפשר ללכת כשלושה קילומטרים לאורך נחל כפירה, שהוא נחל אכזב רחב שלא זורמים בו כלל מים. לצד השביל גל של פריחה ורודה: עמודי חוטמיות זיפניות שמגיעות עד שלושה מטרים גובה.

על פי ספר התרופות העממיות של הרמב"ם, ריר הצמח אוצר בחובו סגולות רפואיות רבות. משתמשים בו לריפוי פצעי נמק, כוויות, שיעול ודלקות קשות בכל הגוף. מתחתיהם המוני פרחי פשתה שעירה ולוע הארי ובניהם פרפרים לרוב חוגגים את הרגעים האחרונים של האביב.

עין נטף: מים צלולים ומתוקים

קצת מתחת ליישוב נטף נמצאת מערה ובה מעיין ושמו עין נטף. המים נובעים ממספר מקומות בסלע ומתנקזים  אל שוקת זעירה שנחצבה בסלע. אם הגעתם לכאן ראשונים ואף אחד לא העכיר את המים, ניתן לשתות מהשוקת מים צלולים ומתוקים.

משם המים ממשיכים וזורמים אל בור אגירה עמוק בצורת פעמון החצוב בסלע. אפשר לרדת ולרחוץ בבור אך ורק באמצעות חבל, ובשום אופן לא לבד. מספר פעמים חולצו מטיילים מהבור רגע לפני טביעה. בקרבת המעיין בוסתן פירות נטוש: לימון, שסק, גפן ותאנה למאכל חופשי בעונתם.
חורבת חורש ושרידי המנזר: שביל על צלע הר

במעיין נטף אפשר לטפס ללא שביל על צלע הר הרוח ולרדת בשביל ששמו מורד הסוסים אל חורבת חורש. שם נמצא מאגר מים תת-קרקעי מדהים שנחשב לגדול ביותר בהרי ירושלים. הכניסה נראית כמו פתח של מערה קטנה, לא מבטיחה ולא מזמינה. אבל מי שיתכופף, ייכנס פנימה ויצעד כמה צעדים יגלה אולם תת-קרקעי גדול, אפלולי וקריר. ממנזר חורש עצמו נותרה חורבה מכוסה צמחייה, מנזר זה נבנה על ידי הנזיר המיסיונר סאבא שבנה את מנזר מר סאבא במדבר יהודה.

הקניון השחור בנחל יתלה: רוחו של הנזיר

מכאן אפשר לרדת אל נחל יתלה שנקרא על שמה של העיר יתלה המוזכרת בספר יהושע, אותה מזהים עם הכפר הערבי החרב בית-תול שמעל. ייחודו של הנחל הוא בקניון השחור המפורסם שבו. זהו נקיק לא ארוך,  צר ומוצל ובחורף נקווים בו מעט מים.

ההליכה היא בשביל צר בין ומעל סלעים. לאחר כמה עשרות מטרים מגיעים למערה עם מדרגות חצובות בצד השמאלי של קיר המצוק. זוהי מערת התבודדות של הנזיר סאבא. אפשר לטפס ולבקר - רוחו של הנזיר עדיין שורה כאן.

איך להגיע: נוסעים על כביש תל אביב-ירושלים (כביש מס' 1) ויוצאים במחלף לטרון לכיוון מזרח. מגיעים לכניסה של היישוב מבוא חורון וממשיכים לבית הקשתות בפארק קנדה. אורכו של הטיול שבעה קילומטרים.

האזינו לפודקאסט ואם תרצו תורידו אותו לנייד שלכם ותקשיבו להדרכה ולאגדה תוך כדי טיול במקום

לקבלת מידע על טיולים והופעות חינם הכניסו פרטים

הפעילויות לזוגות, פנויים ויחידים

דוא"ל* :
שם :
טלפון :

רוצים לקבל עדכונים בוואטסאפ?

שלחו הודעת וואטסאפ למני בטלפון 050-4314422 והתחילו לטייל :-)

לעזרה: 03-6818776

 טיולים בגולן  טיולים בגליל העליון  גליל תחתון והעמקים  טיולים בגליל המערבי  טיולים בכרמל  טיולים בשרון  טיולים במישור החוף  טיולים בהרי ירושלים  טיולים במדבר יהודה  טיולים בנגב  טיולים בערבה  הרי אילת והים האדום  פרחים ואגדות  גיפים ואגדות  ישראל בוידאו  ארץ ישראל קו זמן
 

 הצטרפו אלינו בפייסבוק

מאת: מני נחמן, טיולים ואגדות
מני נחמן

מצא אותנו ב-Google+ 
menynachman@gmail.com