ארץ ישראל. יפה וגם פורחת...

ארץ ישראלארץ ישראל הינו שמו העברי של חבל ארץ הממוקם בדרום מערב אסיה בחלקה המזרח תיכוני. מקום נהדר לטיולים. משנת 1948 הוקמה מדינת ישראל. חלק ניכר מההיסטוריה של העם היהודי התחולל בישראל. ארץ ישראל משמשת כמרכז דתי חשוב גם לדתות הנצרות והאיסלם. וכמובן לאוהבי ההסטוריה, הטיולים, הטבע והיופי. ולפיכך ארץ ישראל נחשבת למרכז חשוב לדתות אלו ולדתות אחרות שיצאו מהן. כמו כן, התברכה הארץ באתרי טיול שאין דומה להם בכל העולם.

לטייל בארץ ישראללאוהבי הארץ, הטיולים והזמר העברי הוקם אתר זה. ובו ניתן להכיר אנשים יפים ודומים שאהבת הארץ ושירה עברית טבועה בהם. באתר מפורסמים הארועים והאטרקציות שמפעילה עמותת "טיולים ואגדות". אוהבי "ארץ ישראל" משתמשים באתר זה כמרכז טיולים, היכרויות ופעילויות חברתיות הקשורות ברובן לארץ, לטיולים וולזמר העברי. כן... כאן נמצא הישראלי היפה, כאן תמצאו אהבת ישראל אמיתית.

מסלולי טיול בארץ ישראלנחלים יפהפיים, מסלולי טיול נדירים אותם אפשר לחוות רק בארץ ישראל, אווירה של ביחד, חום, אהבה ופתיחות, הרבה ירוק ומים ונופים מגוונים. מסלולים משלג בחרמות ועד מדברות מלאי חיים. דברים אותם אפשר לחוות רק בארצנו האהובה, היא ארץ ישראל. בואו להצטרף לאוהבי הטיולים, אוהבי הטבע ואוהבי אדם. ערבי שירה בציבור, היכרויות, טיולים, קומזיצים ואטרקציות נוספות ועוד הרבה.

מסלולי טיול בצפון ובגולן, טיול בנחל, טיולים בנגב, למטיבי לכת, טיולי ג'יפים, הרפתקאות ומסלולי משפחות. לירושלים, בשפלה ובמרכז. זמר עברי, טיולים עבור פנויים פנויות ועוד...


 

שבת 12/1: הרפתקאה בשלושה מפלים

טיול אוהבי לכת בנחל אוג תחתון - מדבר יהודה

הצטרפו לטיולים ואגדות בפייסבוק לתמונות ועדכונים

אגדה ערבית מספרת על נחל אלמוכליכ, הוא נחל אוג, הנחל הערום, התחמן, שאין המטייל יודע מה מסתתר מאחורי פיתוליו. פעם מצוק ופעם תהום, פעם שביל רחב ופעם קניון צר, שרק סולם ברזל שנטעה החברה להגנת הטבע מאפשר טיפוס עליו.

בעברית נקרא נחל אוג שבמדבר יהודה על שם שיח האוג הארסי, למרות שהשיח כלל אינו גדל בסביבה זו. צמחיה מדברית אחרת יש כאן בשפע. צמח המלוח, למשל, היודע לסובב ולהפנות את הצד הצר של עליו אל השמש, כדי להקטין את אידוי המים. העלים גם משמשים את הבדווים למאכל.

צמח נוסף הוא רותם המדבר, שלו אין עלים כלל, רק גבעולים גמישים וכפופים. כאשר צעיר בדווי חושק בנערת רועים, אסור לו לגשת אליה ישירות מחשש לפגיעה בכבודה. על כן הוא עושה קשר בגבעול הרותם. הנערה הצופה בו מוסיפה קשר, ובכך מאשרת לבחור לפנות אליה, או פורמת את הקשר הראשון, ושולחת את הבחור לדרכו. אתר ההכרויות של הטבע.  

יעלים רבים מבקרים בגבי נחל אוג, גם שפני סלע וציפורי מדבר. אחת הציפורים הייחודיות למדבר יהודה היא הטריסטרמית, הנקראת על שם הנרי בייקר טריסטראם, חוקר הטבע שגילה אותה. ציפור זו מצטיינת בצליל חיזור ייחודי ובפס כתום לאורך כנפיה. זו ציפור חכמה במיוחד, נסו לשרוק אליה ותופתעו ממקהלת התגובות.  
 
נחל אוג מתחיל גבוה בירושלים, בהר הזיתים, ויורד במהירות לים המלח ,המקום הנמוך ביותר בעולם. בנחל אין זרימה קבועה, אלא רק בשיטפונות. על כוחם העצום של השיטפונות יעידו שלדי מכוניות בתנוחה עוברית וסלעי ענק שנתלשו ונסחפו עם הזרם. לפני טיול כאן יש כמובן לוודא היטב שאין חשש לשיטפון כזה.

ההרפתקה מתחילה

 החלק המעניין של נחל אוג מתחיל ליד הכניסה לקיבוץ אלמוג, שם יורדים לתוואי הנחל וצועדים פנימה במסלול המסומן ירוק לתוך הקניון ההולך וצר. קירות המצוק מצלים על המטייילים מפני השמש הקופחת.

קצת אחריהם מחכים המפלים, שעליהם מטפסים תוך שימוש ביתדות ברזל, אותם שתלה עבורנו החברה להגנת הטבע. שימו לב שהיתדות מעוקמות ומוכות. אין זה מעשה ונדליזם של הישראלי המצוי, אלא הוכחה נוספת לכוח העצום של השיטפון שסחף סלעי ענק והטיח אותם לכל עבר.
 
הטיפוס קצר וקל אך בכל זאת כדאי להשתמש בחבל ביטחון להבטחת הילדים וכבדי הרגליים שבינינו. הכינו מצלמות כי זאת חוויה שלא תישכח. אורכו של הקניון כשלושה ק"מ, ואז ניתן לחזור לרכבים בשביל שמעל המצוקים, שלפני רגע הלכנו בתוכם, המסלול המעגלי כולו לוקח כשלוש וחצי שעות הליכה.

 עוד באזור - נבי מוסא

זהו מבנה קבורה ומסגד מהמאה ה-12 שהקימו המוסלמים לכבודו של משה רבינו. את המבנה היפהפה אפשר לזהות בסרט רמבו 3 שצולם כולו כאן ובהרים שמסביב ראו את התמונה בתחתית דף זה.

המוסלמים מאמינים במשה רבנו שלנו, משה-מוסא הוא הנביא המוזכר ביותר בקוראן, ורוב פרטי סיפורו המופיעים בתורה מופיעים גם בקוראן, החל בהטמנתו בתיבה ביאור וכלה בסיפור יציאת מצרים והמסע במדבר. אחת הפרשנויות הנפוצות באסלאם היא  שמוסא היה סולל דרכו של מוחמד, שגם אליו נגלה אללה וכמו משה היה עבדו הנאמן ועשה כמצוותיו, ומכך טבעי להקים לכבודו מסגד.

 המסורת המוסלמית מצווה על המאמינים לעלות לקברו של נבי מוסא מדי שנה כי אללה, ברצותו לפייס את הנביא מוסה ולרכך את העונש הקשה אשר הטיל עליו בשעת כעסו, נשבע לו לפני מותו שלא ישאירהו בודד ורחוק במדבר, ושרבים יהיו מבקריו".

הטיול שלנו:

למי הטיול מיועד: תחילת המסלול ליד קיבוץ אלמוג, סה"כ 6 ק"מ לאוהבי לכת, לא מיועד לבעלי פחד גבהים!

נתחיל את הטיול ליד הישוב אלמוג כשניכנס לתוך האיזור הקניוני של נחל אוג בחלקו התחתון, נטפס בסולמות שמתגברים על המפלים בגבהים של 3 ,7 ו-10 מטרים, נמשיך מערבה נגד כיוון זרימת הנחל עד לרמת המדבר ולגשר השיטפונות שבבקעת הורקניה שם יסתיים מסלולינו.

מחיר: 150 ש"ח כולל אוטובוס והדרכה.

ציוד נדרש: מצב בריאותי טוב, נעלי הליכה סגורות, מי שתיה, כובע.

אוכל ושתיה: אנא הביאו אוכל ושתיה לכל היום, את הפסקת הבוקר נעשה בצומת אלמוג, שם גם ניתן יהיה לקנות אוכל ושתיה למסלול. 

לשאלות נוספות ועזרה בהרשמה: 03-6818776, למקרה חירום בלבד: 050-4314422

הגעה עצמית: המסלול אינו מעגלי ולכן לא ניתן.

נקודות האיסוף באוטובוס מחיפה:

יש להגיע 5 דקות לפני השעות המצויינות - האוטובוס לא מחכה למאחרים

ביטולים: עד שבוע לפני האירוע 20 ש"ח לאדם. בשבוע האירוע אין החזרים.

*המסלול נתון לשינויים על פי החלטת המדריך בשטח

*הצהרת בריאות: אני מצהיר כי מצב בריאותי תקין וכושרי הגופני מתאים לטיול כפי שתואר

* קיום הטיול מותנה במינימום משתתפים

התמונה בראש הדף של צלמת הטבע המקסימה אפרת נקש, השאר צולמו על ידי בטיול קודם

 

לקבלת מידע על טיולים והופעות חינם הכניסו פרטים

הפעילויות לזוגות, פנויים ויחידים

דוא"ל* :
שם :
טלפון :

רוצים לקבל עדכונים בוואטסאפ?

שלחו הודעת וואטסאפ למני בטלפון 050-4314422 והתחילו לטייל :-)

לעזרה: 03-6818776

 טיולים בגולן  טיולים בגליל העליון  גליל תחתון והעמקים  טיולים בגליל המערבי  טיולים בכרמל  טיולים בשרון  טיולים במישור החוף  טיולים בהרי ירושלים  טיולים במדבר יהודה  טיולים בנגב  טיולים בערבה  הרי אילת והים האדום  פרחים ואגדות  גיפים ואגדות  ישראל בוידאו  ארץ ישראל קו זמן
 

 הצטרפו אלינו בפייסבוק

מאת: מני נחמן, טיולים ואגדות
מני נחמן

מצא אותנו ב-Google+ 
menynachman@gmail.com