ארץ ישראל. יפה וגם פורחת...

ארץ ישראלארץ ישראל הינו שמו העברי של חבל ארץ הממוקם בדרום מערב אסיה בחלקה המזרח תיכוני. מקום נהדר לטיולים. משנת 1948 הוקמה מדינת ישראל. חלק ניכר מההיסטוריה של העם היהודי התחולל בישראל. ארץ ישראל משמשת כמרכז דתי חשוב גם לדתות הנצרות והאיסלם. וכמובן לאוהבי ההסטוריה, הטיולים, הטבע והיופי. ולפיכך ארץ ישראל נחשבת למרכז חשוב לדתות אלו ולדתות אחרות שיצאו מהן. כמו כן, התברכה הארץ באתרי טיול שאין דומה להם בכל העולם.

לטייל בארץ ישראללאוהבי הארץ, הטיולים והזמר העברי הוקם אתר זה. ובו ניתן להכיר אנשים יפים ודומים שאהבת הארץ ושירה עברית טבועה בהם. באתר מפורסמים הארועים והאטרקציות שמפעילה עמותת "טיולים ואגדות". אוהבי "ארץ ישראל" משתמשים באתר זה כמרכז טיולים, היכרויות ופעילויות חברתיות הקשורות ברובן לארץ, לטיולים וולזמר העברי. כן... כאן נמצא הישראלי היפה, כאן תמצאו אהבת ישראל אמיתית.

מסלולי טיול בארץ ישראלנחלים יפהפיים, מסלולי טיול נדירים אותם אפשר לחוות רק בארץ ישראל, אווירה של ביחד, חום, אהבה ופתיחות, הרבה ירוק ומים ונופים מגוונים. מסלולים משלג בחרמות ועד מדברות מלאי חיים. דברים אותם אפשר לחוות רק בארצנו האהובה, היא ארץ ישראל. בואו להצטרף לאוהבי הטיולים, אוהבי הטבע ואוהבי אדם. ערבי שירה בציבור, היכרויות, טיולים, קומזיצים ואטרקציות נוספות ועוד הרבה.

מסלולי טיול בצפון ובגולן, טיול בנחל, טיולים בנגב, למטיבי לכת, טיולי ג'יפים, הרפתקאות ומסלולי משפחות. לירושלים, בשפלה ובמרכז. זמר עברי, טיולים עבור פנויים פנויות ועוד...


 

 טיול ביער בן שמן ובקעת הנזירים, קבלת שבת מוזיקלית

יער בן שמן הוא אחד משטחי היערות הגדולים במדינה, קק"ל נטעה ביער זה לא פחות מ - 1.8 מליון עצים! בתחילה היו אלה עצי זית שנטעה קק"ל על מנת להפיק מהם שמן אך התברר כי גידולם באזור אינו מוצלח ולכן עברה קק"ל לנטוע עצי אורנים וברושים. מניסוי זה קיבל היער את שמו "בן שמן".

יער בן שמן
היער עצום בגודלו  ובכל פינה ובכל עונה תמצאו בו משהו שונה. מסלולי הליכה ומסלולי אופניים, עתיקות ותצפיות נוף, פינות רומנטיות ומערות, קברות מכבים וגן תנ"כי, עדר צבאים וגן קופים, פגודה תאילנדית ואמפיתיאטרון בסגנון רומי, גן מוזיקלי וגן לעיוורים, חווה אורגנית ופסלים אמנותיים.

האמפיתיאטרון ומגדל התצפית 

נחנה ברחבה שליד האמפיתיאטרון, משם נתחיל (ונסיים) את סיורנו ביער בן שמן. מגדל התצפית במצפה מודיעין מסמל את נס מרד החשמונאים, ועל כן עוצב בדמות לפיד. המצפה נבנה ב- 1963 ולמרגלותיו הוקם אמפיתיאטרון המשמש לעריכת כנסים והופעות שונות. ממרומי המגדל נשקף נוף מרהיב של גוש דן ומישור החוף.

דרך החשמל

קק"ל הקדישה שטח ביער לפיסול סביבתי המוצב לאורך דרך החשמל. דרך זו זכתה לכינויה בשל קו החשמל העובר לאורכה. לצד הדרך ניצבים פסלי אבן מעניינים, סלעים שבהם חרוטים דמויות אדם וחיות, ומתקני משחק המעוצבים משילובים של אבן ומתכת.

פגודה תאילנדית

מלך תאילנד, בומביל אדולייד, העניק לנו את ביתן הידידות ישראל- תאילנד, לכבוד יום הולדת חמישים למדינת ישראל. זוהי פגודה מרהיבה ביופיה עשויה מעץ ומשיש וצבועה בזהב, באדום ובלבן. הפגודה היא מקום קדוש לתאילנדים ומסמלת שמחה ואחווה בין איש לרעהו. הפגודה נמצאת בלב היער, למרגלות רכס ההרים שמסביב, ומשרה אצילות ומלכותיות, רוגע ושלווה. פינת חמד אמתית לכל מי שרוצה לעסוק במדיטציה, או סתם לנוח ולהירגע.

חניון העיוורים

לחוויה ייחודית נסור לגן העיוורים: בעיניים עצומות נצא לסיור מעגלי בין צמחי התבלין, הפסלים והסלעים אשר בגן. ננסה לפענח הסברים בכתב ברייל בעברית ובאנגלית; נמשש תבליטים של מיני עצים המתארים את הצמחייה ואת הממצאים הארכיאולוגיים שבמקום, כגון: גת, בור מים ומערות אחסון; נקשיב לתיפוף כפות רגלינו על החצץ  ונמשש את העצים הנטועים על שפת השביל. האם אנו מצליחים לזהות בעינים עצומות מיני תבלין שונים כגון זעתר, מרווה ולבנדר?

הגן המוזיקלי

הגן המוזיקלי ביער בן שמן המסומן במפה כ "חניון קולות וצלילים" הוא אוסף של צינורות, מתקנים ופסלים סביבתיים שמהם ניתן להפיק צלילים שונים ומשונים. הילדים אוהבים את הגן ונהנים ממנו, אך המבוגרים בעיקר הם אלה שמגלים יצירתיות רבה בשימוש בשפע הצינורות והפטנטים שבגן. 

קברות המכבים

ביער בן שמן נמצאת מערה ובה ארונות קבורה עשויים מאבן ועליהן חקוקים השמות חשמן, שמעון, מרים, שרה ומנילאוס. הגילוי חולל התרגשות רבה בקרב החוקרים וחלקם מיהרו להודיע שאלו הם קברות המכבים. לעומתם, חוקרים רבים אחרים טוענים שאין קשר בין המכבים לאזור זה כלל...

ובכן מה בכל זאת נראה שם? ראשית, השמות היהודים החקוקים בסלע מאז התקופה הרומית מחברים אותנו להיסטוריה. שנית, בגבעה הסמוכה, בין עצי חרוב, נמצא קברים החצובים בסלע בשתי שורות. הקברים מגיעים לעומק של מטר וחצי ובתחתית  אחד מהם שתי גומחות קבורה. ייתכן שהקבר נבנה לבני זוג רומנטי שסירבו להיפרד גם לאחר מותם...

בקעת הנזירים

בעמק הנזירים תמצאו מערות, מצודות ודרכים עתיקות. כאן גדלו המכבים וכאן עברו  עולי הרגל בדרכם לירושלים. בבקעה הגדולה שתי מערות שנוצרו על ידי הטבע אולם נחפרו והועמקו על ידי האדם. האחת היא מערת קבורה רומית, והשנייה מערה ששימשה את הרומים לאחסון תוצרת חקלאית וללינה, ואת הנזירים בתקופה הביזנטית לאירוח עולי הרגל. בתקופה העותומאנית המערה קיבלה את הכינוי מערת האסירים, נחשו מדוע?

המערה גדולה ופתוחה. יש בה אור ואוויר ולכן גם אין צורך באמצעי תאורה ובמאמץ קל אפשר לטפס ולהיכנס אליה דרך חור בקיר. בתוך המערה נראים כוכי שינה, ששימשו כנראה את עולי הרגל לירושלים, ועל הקירות חרוטים צלבים.

אגדת המערה

המערה הגדולה בבקעת הנזירים נקשרת לתנא נחום גמזו, שהיה ידוע בכינויו זה משום שהיה נוהג לברך על כל דבר ואפילו על צרה: "גם זו לטובה".

כאשר הקיסר הרומי אדריאנוס הכריז על עצמו כאל וציווה את מדינות האימפריה להציב בתוך בית מקדשם פסל בדמותו ולהשתחוות לו, היה נחום גמזו ותלמידו, רבי עקיבא, בין ראשי מתסיסי המרד נגד חילול הקודש.

שלחו הרומאים חיילים לאסור את מנהיגי המרד וביניהם את רבי גמזו. שמע זאת גמזו ומיהר לברוח. מיהרו גם החיילים ורדפו אחריו. נמשך המרדף שעות ארוכות, בשמש היוקדת רץ גמזו והחיילים מאחוריו. לפתע הבחין גמזו במערה מרחוק. מיהר ונחבא בתוכה, התיישב באחת הפינות והתפלל לאלוהי ישראל שיצילו.

עוד הוא מתפלל, עלו עכבישים וטיפסו מכל עבר, אורגים במהירות ובקדחתנות קורים צפופים בכל פינה ופינה במערה. כה רבים היו הקורים וכה דחוסים, עד כי לא הצליחה ולו קרן אור אחת זעירה לחדור פנימה. עלטה ירדה על המערה והאוויר נעשה דחוס וחשוך. נשימתו של גמזו הלכה וכבדה, אך הוא אמר: "גם זו לטובה".

בינתיים עלו החיילים על עקבותיו, הגיעו למערה, ראו את הקורים ואמרו: "אין הוא נמצא כאן, שכן אחרת היו הקורים קרועים". ועזבו. כך ניצלו חייו של נחום גם זו לטובה.

קבלת שבת מוזיקלית עם חמישיית הג'אז של יניב כרם

נסיים את טיולנו ביער בן שמן בארוחה משותפת וקבלת שבת מוזיקלית באמפיתיאטרון. חמישיית הג'אז של יניב כרם תתחבר ליער הקסום ולאווירת השבת המתקרבת ותנגן לנו יצירות ג'אז אהובות וידועות וגם כמה מקוריות שיניב כרם הלחין. (20 ש"ח למטיילים במקום 70 ש"ח).

היכן נפגשים

שישי 3/7/2009 שעה 15:00 באמפיתיאטרון מצפה מודיעין ביער בן שמן.  לחצו כאן למפה. מגיעים מכביש 443 למודיעין על פי הסימון. סיום מתוכנן בתום ההופעה בשעה 19:30. מסלול ההליכה מתאים לכולם והעצלנים מוזמנים לבוא רק לארוחה ולקבלת השבת באמפיתיאטרון בשעה 17:30. נא להביא נעלי הליכה, מים ומטעמים לחלוק בארוחה המשותפת.

 

 

 

לקבלת מידע על טיולים והופעות חינם הכניסו פרטים

הפעילויות לזוגות, פנויים ויחידים

דוא"ל* :
שם :
טלפון :

רוצים לקבל עדכונים בוואטסאפ?

שלחו הודעת וואטסאפ למני בטלפון 050-4314422 והתחילו לטייל :-)

לעזרה: 03-6818776

 טיולים בגולן  טיולים בגליל העליון  גליל תחתון והעמקים  טיולים בגליל המערבי  טיולים בכרמל  טיולים בשרון  טיולים במישור החוף  טיולים בהרי ירושלים  טיולים במדבר יהודה  טיולים בנגב  טיולים בערבה  הרי אילת והים האדום  פרחים ואגדות  גיפים ואגדות  ישראל בוידאו  ארץ ישראל קו זמן
 

 הצטרפו אלינו בפייסבוק

מאת: מני נחמן, טיולים ואגדות
מני נחמן

מצא אותנו ב-Google+ 
menynachman@gmail.com