ארץ ישראל. יפה וגם פורחת...

ארץ ישראלארץ ישראל הינו שמו העברי של חבל ארץ הממוקם בדרום מערב אסיה בחלקה המזרח תיכוני. מקום נהדר לטיולים. משנת 1948 הוקמה מדינת ישראל. חלק ניכר מההיסטוריה של העם היהודי התחולל בישראל. ארץ ישראל משמשת כמרכז דתי חשוב גם לדתות הנצרות והאיסלם. וכמובן לאוהבי ההסטוריה, הטיולים, הטבע והיופי. ולפיכך ארץ ישראל נחשבת למרכז חשוב לדתות אלו ולדתות אחרות שיצאו מהן. כמו כן, התברכה הארץ באתרי טיול שאין דומה להם בכל העולם.

לטייל בארץ ישראללאוהבי הארץ, הטיולים והזמר העברי הוקם אתר זה. ובו ניתן להכיר אנשים יפים ודומים שאהבת הארץ ושירה עברית טבועה בהם. באתר מפורסמים הארועים והאטרקציות שמפעילה עמותת "טיולים ואגדות". אוהבי "ארץ ישראל" משתמשים באתר זה כמרכז טיולים, היכרויות ופעילויות חברתיות הקשורות ברובן לארץ, לטיולים וולזמר העברי. כן... כאן נמצא הישראלי היפה, כאן תמצאו אהבת ישראל אמיתית.

מסלולי טיול בארץ ישראלנחלים יפהפיים, מסלולי טיול נדירים אותם אפשר לחוות רק בארץ ישראל, אווירה של ביחד, חום, אהבה ופתיחות, הרבה ירוק ומים ונופים מגוונים. מסלולים משלג בחרמות ועד מדברות מלאי חיים. דברים אותם אפשר לחוות רק בארצנו האהובה, היא ארץ ישראל. בואו להצטרף לאוהבי הטיולים, אוהבי הטבע ואוהבי אדם. ערבי שירה בציבור, היכרויות, טיולים, קומזיצים ואטרקציות נוספות ועוד הרבה.

מסלולי טיול בצפון ובגולן, טיול בנחל, טיולים בנגב, למטיבי לכת, טיולי ג'יפים, הרפתקאות ומסלולי משפחות. לירושלים, בשפלה ובמרכז. זמר עברי, טיולים עבור פנויים פנויות ועוד...


 


שבת 27/5: מטיבי לכת ברמת הגולן - נחל אל על המפל השחור והמפל הלבן


כשהטבע משתעשע במכחול וצבע

נחל אל על התפרסם בזכות צמד מפליו: המפל הלבן והמפל השחור, תחת שניהם בריכות המפתות את המטייל לטבול במימיהן הקרירים.

פעילות געשית לפני מליוני שנים ערבבה שכבות של לבה שחורה על סלעי גיר לבנים, בהם חותר נחל אל על ויוצר בערוצו העמוק מפלים בשחור ולבן ופסלי אבן מקסימים לתצלום.

בנקודת המפגש בין הבזלת לגיר נוצרה נביעת מים, המזינה שפעת פרחים חובבי לחות. גם "ברך" שמעליה נראה מתחם ברדוויל ההיסטורי תוסיף לנוף המגוון בטיול שחייבים לקחת בו מצלמה. מסלול ההליכה שלנו מתחיל בחניון המפלים, ליד המושב הדתי אבני איתן, ומסתיים במושב אלעד.

הנה כתבה על נחל אל על ב Ynet

הטיול שלנו:

למי הטיול מיועד: מיטיבי לכת במסלול קל יחסית

ציוד נדרש: נעלי הליכה, כובע, מי שתייה וארוחת צהריים

מחיר: רק 150 ש"ח כולל אוטובוס והדרכה.

ציוד נדרש: מצב בריאותי טוב, נעלי הליכה, מי שתייה, טלפון סלולארי

אוכל ושתיה: נא להביא איתכם, אנו נעצור גם להפסקה בצידי הדרך לרכישת אוכל קל.

הגעה עצמית: המסלול אינו מעגלי ולכן לא ניתן.

לשאלות נוספות ועזרה בהרשמה: 03-6818776, למקרה חירום בלבד: 050-4314422

נקודת האיסוף באוטובוס מראשון-לציון:

 • 06:30 - ראשון לציון מערב, תחנה מרכזית חדשה ליד בנק לאומי
 • 06:40 - בית דגן, בתחנת האוטובוס ליד הכניסה לישוב
 • 07:00 - תל-אביב רכבת ארלוזרוב שלמה SixT לשעבר
 • 07:15 - צומת גלילות
 • 07:20 - צומת כפר שמריהו
 • 07:25 - אודים
 • 07:30 - צומת נתניה
 • 07:45 - צומת אולגה
 • 08:10 - צומת יקנעם
 • 08:45 - צומת אלונים
 • 16:00 - סיום משוער ותחילת חזרה

יש להגיע 5 דקות לפני השעות המצויינות - האוטובוס לא מחכה למאחרים

ביטולים: עד שבוע לפני האירוע 20 ש"ח לאדם. בשבוע האירוע אין החזרים

*המסלול נתון לשינויים על פי החלטת המדריך בשטח

*הצהרת בריאות:
בהרשמתי לטיול אני מצהיר כי מצב בריאותי תקין וכושרי הגופני מתאים לטיול כפי שתואר

* קיום הטיול מותנה במינימום משתתפים


נחל אל על - כשהטבע משתעשע במכחול וצבע

זאבים, סברס והרדופים כיד המלך

נתחיל להלך לאורך גדר אבני איתן, ונגיע עד לתחילת הירידה לערוץ הנחל, המכונה גם ואדי דופילה - בגלל ההרדופים הרבים הגדלים בו (דפלה בערבית הוא הרדוף). אם תטו אוזניכם היטב בינות שיחי ההרדוף הפורחים בוורוד לאורך הנחל, אולי תוכלו לשמוע להקת זאבים פרועים. אולי גם יתמזל מזלכם ותבחינו בחמורים, צבועים ושועלים, דורבנים, לוטרות, נמיות ושפני סלע. כל אלו משוטטים להם באין מפריע בשמורה, אך כדי לראותם רצוי לבוא בשעות החשיכה. האגדה מספרת אף על קיומו של דוב באזור.

לפני שנרד אל הנחל נערוך תצפית אל החרמון בצפון ועד לכנרת. נפלס דרכנו בסבך עצי הבוסתנים הפזורים. ייתכן שנפגוש באלו הבאים לאכול וליהנות מן הקרקע הפורייה הזו, עדרי צאן ובקר ורועיהם. כאן תוכלו לטעום כאוות נפשכם תאנים, רימונים, ענבים, סברסים ותמרים. בוסתנים אלו נטושים. הם עובדו עד פרוץ מלחמת ששת הימים בידי בדואים תושבי המקום, ומאז המלחמה ננטשו. בקיץ אפשר לאסוף את פירות הסברס משיחי הצבר שניטעו לסימון גבולות הבוסתנים, ובסתיו - לאכול מפרי הרימונים אשר מבשיל על העצים.

לאחר הירידה לאפיק נמשיך בשביל המתפתל בינות הצמחייה. כאן נראה את התורמוס, וצמחים נוספים, ובעיקר שיחי ההרדוף, שמעטרים בוורוד כל פינה ופינה. ההרדוף נודע בסגולות המרפא המרובות שלו. הרמב"ם מציין את יתרונותיו של ההרדוף המבושל בשמן זית להכנת פתילות לטיפול בטחורים, ואילו בצפון אפריקה מכירים בו כמעודד הפלות, שמפעיל את שריר הרחם כדי לגרום להוצאת ולדות מתים. הערבים בישראל נוהגים להשתמש בו לקירוי גגות הבתים, או לשים מענפיו בין שקי החיטה לצורך הגנה מפני מזיקים למיניהם.

רואים שחור-לבן

בעקבות לחצים בפני כדור הארץ והשבר הסורי אפריקני, החרמון נדחף למעלה ובאזור רמת הגולן נוצר קער. בקער זה נוצרו לחצים געשיים והוא התמלא בזלת שזרמה מעשרות הרי געש. עד היום ניתן לראות את הרי געש אלה, המוכרים בשם "התלים של רמת הגולן". מתחת לרגליכם, תראו שכבת סלע בזלתית, שחורה וצעירה יחסית לשכבת הגיר הלבנה הנמצאת תחתיה.

לאחר כרבע שעה הליכה נגיע למשטח בזלת עליו זורמים המים ונופלים ממפל שגובהו 8 מטרים לבריכה טבעית יפהפייה מפל זה מכונה "המפל השחור". הוא נקרא כך על שום סלע הבזלת השחור שעליו הוא זורם. המפל נשפך לתוך בריכה גדולה, שעל סביבותיה צומחים שיחי נענע בעלי ריח נעים, וכן עצי ערבה. ניתן לרדת אל מתחת למפל בשביל תלול, כשפנינו במורד הזרם, לנוח בצל עצי הדולב שיחי ערבה ושערות שולמית.

בדרכנו אל המפל הבא, נעבור ליד מספר בריכות. אפשר לקפץ על האבנים כדי לא לטבול בבוץ שמקורו בזרימתם של מעיינות הנובעים כאן. נוכל להריח את צמח השומר החריף באוויר המשמש בתעשיית העראק והממתקים. אפשר לקטוף עלה צעיר ולנגוס בו. המפל הלבן המרשים יתגלה לנו במלא הדרו ומתחתיו בריכה גדולה. כאן הצליחו מי הנחל להתחתר בסלע הבזלת ולחשוף את הגיר הלבן שמתחת ובתחתיתו הבריכה. היא עמוקה דייה לרחצה, ובימי שרב אין טוב מרענון קל במים ומנוחה בצל עצי הערבה המסוככים. זהו גם זמן מושלם לתפעול תרמוס הקפה שהכינונו מראש. נציץ בזהירות לתצפית מראש המפל כלפי מטה.

תוך כדי הליכתנו, נבחין בצבע הקרקע המשתנה משחור לחום-אפרפר ובריבוי האבנים הלבנות. זהו הסימן שאנו עוברים מאזור הבזלת לאזור סלעי הגיר. עוד מעט קט ונגיע אל בריכה קטנה ששפתה האחת סלע ושפתה השנייה חבויה בתוך סבך של ערבות וקנים. כדאי לעצור כאן לנוח ולהתבונן בסלע עליו אנו יושבים. מדובר בתלכיד נחלים המורכב מחלוקי גיר וצור מעוגלים ומזוותים, אשר התאחו באמצעות גיר שהתקשה.
מהבריכה נעלה באותו שביל בו ירדנו על גדתו השמאלית של הנחל ונמשיך להעפיל במעלה המדרון. הירידה שממנה הגענו הייתה תלולה ולפיכך העלייה בחזרה מפרכת. למי שמפחד מגבהים רצוי שלא להתבונן בתהום העמוקה הנפערת...

מופעי טבע בהתאם לעונה באמת המים העתיקה

מייד לאחר שנעבור את קבוצת המעיינות השנייה, כדאי להרים את הראש ולחפש בקצה המדרון, מעט לפני סיומו, קירות בנויים התומכים באמת מים. חדי העין יבחינו כי קירות אלו נמשכים כברת דרך בקו גובה אחיד. מדובר בקיר תמך לאמת המים שהובילה בתקופה ההלניסטית את מי נחל אל על לעיר סוסיתא. המים התנקזו לאמה זו והובלו בנחל סמק לאורך 25 קילומטרים פתלתלים.

בהמשך השביל ישנן תצפיות נוף מרהיבות. בנקודה בה נחל אל-על פונה לעבר נחל סמק, יוביל השביל לעבר שפת המצוק. בעונת חורף, נוכל לצפות לעת ערב בהתכנסות מיליוני זרזירים ללינת לילה מחרישת אוזניים. באביב נוכל לראות משטחי פריחה נהדרים של צבעונים, כלניות ונוריות, ובקיץ ובסתיו מכסים הקיפודן והקיצנית את המדרונות ולעיתים גם דוקרים ברגליים.

סוף סוף הגענו למעלה. בנקודה זו אפשר לעמוד, לשאוף אויר ולהתפעל עוד פעם מנופי נחל סמק (שנחל אל על הוא יובלו), שמפתחו רחב ומדרונותיו מתונים - דוגמה יפה לנחלי דרום הגולן.

האגדה על המפל הלבן והמפל השחור:

הגולן הוא ארץ המפלים של ישראל. אבן הבזלת השחורה והנקבובית מכילה אינספור מאגרי ומסילות מים, בריכות ונחלים. הפרש הגבהים הגדול בין החרמון לכנרת גורם לזרימה עזה ויוצר נחלי איתן עמוקים ומפלים. בנחל אל-על ליד הישוב אבני-אית"ן שניים מהיפים במפלי הגולן: המפל השחור והמפל הלבן. שמות אלו נבחרו על פי צבע האבן עליו זורם המפל: השחור על הבזלת ולבן על סלע הגיר. אך יש אגדה שמערבת קנאת אחים, כבוד אב, תאווה לכוח, אהבה, רומנטיקה ועקשנות:

האגדה מספרת שפעם מזמן, בארץ מונגוליה הרחוקה גרה נסיכה יפיפייה ומלוכסנת עיניים, ביתו הצעירה והאהובה של הקיסר הכובש הגדול, ג'ינגס חאן ושמה שיר חאן. יופייה, ייחוסה ועושרה של שיר יצא למרחקים וכל נסיך בכיר או זוטר, מקרוב או מקצה האימפריה חשק בידה. אמר הקיסר לביתו: כל מחזרייך נסיכים חשובים לממלכה, אנא הראי להם הכנסת אורחים מזרחית מהי, דברי איתם, חייכי אליהם, ואם את לא מבינה את שפתם פשוט הנהני לאות תודה על מחמאותיהם...

בתקופה ההיא ישב בגולן שייך דרוזי מכובד ונשוא פנים ומלך על עמו. אנשיו היו מובילים שיירות של דגים מהים אל דמשק וחוזרים עם בדי משי שנהב ובשמים מהמזרח, וכך שמע גם הוא על דבר הנסיכה.

לשייך היו שתי נשים אותן הביא ממסעותיו. הראשונה מהצפון, שיער זהב ועיניה ככנרת, השנייה שחומה ועיניה כפחם בו עדיין מרצדת האש. כל אחת מהן ילדה לשייך בן הדומה לה, אחד מהם בהיר כשלג החרמון והשני כהה כקפה הדרוזי המר. גדלו יחד הבנים והיו לציידים ולוחמים, חסונים ועזי רוח.

חשק השייך בקשר משפחתי עם הקיסר הגדול, קרא לבניו ואמר: צאו למסע שניכם יחדיו, אל מונגוליה הרחוקה, אל שיר הנסיכה, והיא תבחר בטוב שבניכם. רתמו השניים שיירת גמלים ופרדות, העמיסו מתנות לעייפה ויצאו למלא את מצוות אביהם.

כל הדרך הארוכה התווכחו האחים מיהו הטוב ביניהם ולמי תהיה הנסיכה. חצו הרים חצו נהרות, עורם להט בחום המדבר וקפא בלילות, חצו ערים עתיקות וצמתים שוקקים, פגשו בקבצנים וסוחרים, לחמו בשודדי דרכים ולבסוף הגיעו לארמונו של ג'ינגס חאן.

והנסיכה שיר אכן יפיפייה היא, כמו בסיפורים. קומתה תמר ועיניה שקד, לבושה כולה לבן וכתר צנוע נוצץ בשערה. מיהרו האחים, כרעו ברך לידה, הגישו לה מתנות תכשיטים ממיטב אבני הבשן וסיפרו לה: כל המסע אנו מתווכחים מי הטוב בינינו והראוי לך, החלטנו להשאיר את העניין ליד הגורל. אנו חוזרים כעת לביתנו בגולן, קחי את זמנך לארוז ולהיפרד מביתך ובואי אלינו. כשתגיעי לגולן הראשון בינינו בו תיפגשי הוא יהיה לבעלך. והנסיכה מחייכת ומהנהנת כמצוות אביה ולא מבינה אף מילה... נישקו האחים את ידה ויצאו.

ושוב כל הדרך התווכחו האחים ביניהם למי תהיה הנסיכה וכל אחד אמר אני הטוב, אני הראוי. הגיעו לגולן ובנו אוהלם על אם הדרך, לחכות לנסיכה ואף אחד לא זז ממקומו פן לא יהיה הראשון שיראה את הנסיכה בבואה. וכך חיכו וחיכו וחיכו...

השנים חלפו והם עדיין מחכים. אט אט הפך גופם לסלע, אחד שחור אחד לבן. הרוח חרצה בהם סדקים והגשם חתר בהם נחלים. עוד שנים חלפו והנחלים הפכו למפלים, אחד שחור, אחד לבן.

לכבוד הקיסר הגדול ג'ינגס חאן בנתה משפחת צפריר אורחן (חאן...) מונגולי אמיתי בגולן, באותו המקום בו פעם גר השייך הדרוזי, קראו לביתם שיר על שם הנסיכה היפיפייה והיא תיקח אתכם לנחל אל על, לטייל בין המפל השחור והלבן, שם נתזי המים נראים עד היום כיהלומים מכתרה הנוצץ של הנסיכה....

האזן לפודקאסט ואם תרצו תורידו אותו לנייד שלכם ותקשיבו להדרכה ולאגדה תוך כדי טיול במקום

 

לקבלת מידע על טיולים והופעות חינם הכניסו פרטים

הפעילויות לזוגות, פנויים ויחידים

דוא"ל* :
שם :
טלפון :

רוצים לקבל עדכונים בוואטסאפ?

שלחו הודעת וואטסאפ למני בטלפון 050-4314422 והתחילו לטייל :-)

לעזרה: 03-6818776

 טיולים בגולן  טיולים בגליל העליון  גליל תחתון והעמקים  טיולים בגליל המערבי  טיולים בכרמל  טיולים בשרון  טיולים במישור החוף  טיולים בהרי ירושלים  טיולים במדבר יהודה  טיולים בנגב  טיולים בערבה  הרי אילת והים האדום  פרחים ואגדות  גיפים ואגדות  ישראל בוידאו  ארץ ישראל קו זמן
 

 הצטרפו אלינו בפייסבוק

מאת: מני נחמן, טיולים ואגדות
מני נחמן

מצא אותנו ב-Google+ 
menynachman@gmail.com