ארץ ישראל. יפה וגם פורחת...

ארץ ישראלארץ ישראל הינו שמו העברי של חבל ארץ הממוקם בדרום מערב אסיה בחלקה המזרח תיכוני. מקום נהדר לטיולים. משנת 1948 הוקמה מדינת ישראל. חלק ניכר מההיסטוריה של העם היהודי התחולל בישראל. ארץ ישראל משמשת כמרכז דתי חשוב גם לדתות הנצרות והאיסלם. וכמובן לאוהבי ההסטוריה, הטיולים, הטבע והיופי. ולפיכך ארץ ישראל נחשבת למרכז חשוב לדתות אלו ולדתות אחרות שיצאו מהן. כמו כן, התברכה הארץ באתרי טיול שאין דומה להם בכל העולם.

לטייל בארץ ישראללאוהבי הארץ, הטיולים והזמר העברי הוקם אתר זה. ובו ניתן להכיר אנשים יפים ודומים שאהבת הארץ ושירה עברית טבועה בהם. באתר מפורסמים הארועים והאטרקציות שמפעילה עמותת "טיולים ואגדות". אוהבי "ארץ ישראל" משתמשים באתר זה כמרכז טיולים, היכרויות ופעילויות חברתיות הקשורות ברובן לארץ, לטיולים וולזמר העברי. כן... כאן נמצא הישראלי היפה, כאן תמצאו אהבת ישראל אמיתית.

מסלולי טיול בארץ ישראלנחלים יפהפיים, מסלולי טיול נדירים אותם אפשר לחוות רק בארץ ישראל, אווירה של ביחד, חום, אהבה ופתיחות, הרבה ירוק ומים ונופים מגוונים. מסלולים משלג בחרמות ועד מדברות מלאי חיים. דברים אותם אפשר לחוות רק בארצנו האהובה, היא ארץ ישראל. בואו להצטרף לאוהבי הטיולים, אוהבי הטבע ואוהבי אדם. ערבי שירה בציבור, היכרויות, טיולים, קומזיצים ואטרקציות נוספות ועוד הרבה.

מסלולי טיול בצפון ובגולן, טיול בנחל, טיולים בנגב, למטיבי לכת, טיולי ג'יפים, הרפתקאות ומסלולי משפחות. לירושלים, בשפלה ובמרכז. זמר עברי, טיולים עבור פנויים פנויות ועוד...


 

שנית מצדה לא תיפול!

שבת 17/1: טיול קל, מהנה ומרגש למצדה - סמל הגבורה הישראלית

בדרך סיפור קומראן וכת האיסיים, ארמון היהודים, תצפיות מנזרים ויריחו

נעלה ברכבל אל פסגת המצדה לסיור מפורט והדרכה מרגשת

מסלול קל עם מעט מאוד הליכה

הפתעה במתנה ! בדרכינו נבקר גם במנזר סיינט ג'ורג המרהיב בנחל פרת !

הצטרפו לטיולים ואגדות בפייסבוק לתמונות ועדכונים

מצדה - סמל הגבורה הגדול של העם היהודי, מאז ועד היום. נטפס במסלול הקל דרך הסוללה הרומית, נכיר לעומק את סיפור המבצר, המלך הורדוס שבנה אותו והשתגע, הקנאים שהתבצרו כאן לקרב האחרון והסוף המדהים גם היום, אלפיים שנה אחרי, עד הסוף המר.

היום מצדה היא אתר לבוגרי טירונות הסיירות והם נשבעים בגאווה - שנית מצדה לא תיפול!

מורה דרך ואיש הרוח עמית המפל ישחזר לנו את רוח התקופה, יצייר במילותיו את מראות הקרבות זעקות המתקיפים ועקשנות המגינים. בסיום נרד רגלית בשביל הנחש המפורסם לסרטון על האתר.

נצא להפסקה במתחם המלונות ובתי הקפה בים המלח. עמית גם יתן הרצאה גם על הכתות היהודיות של תקופת הרומאים, על האיסיים שגרו בקומראן, על המגילות הגנוזות ועל השפעת תקופה זאת על חיינו כיום.

שיעורי בית לקראת הטיול (אל תדאגו - אין מבחן בסוף...) נא לקרוא:

מערכה ראשונה - מצדה עולה על במת ההיסטוריה:

 המלך הורדוס היה מודאג והרגיש שכל העולם נגדו. כל טעות פוליטית עלולה לעלות לו בחייו. העם היהודי עליו הוא מושל מארמונו בירושלים שונא אותו כזר ומייצג את הכובש השנוא, רומא שהמליכה אותו. הרומאים דורשים ממנו לגבות מס ענקי שעם ישראל אינו מסוגל לשלמו והפרתים מאיימים לפלוש מהצפון.

גם על משפחתו לא יכול היה הורדוס לסמוך, תככים מבית ומחלת הפרנויה גרמו לו לחסל בהדרגה את בני משפחתו בתירוצים שונים, כולל את אשתו מרים ובניו האהובים, אלכסנדר ואריסטובולוס.

לזכותו של הורדוס יש לציין את גדולתו כבנאי הגדול בותר בעולם העתיק וחלק ממפעלי הבנייה שלו שינו את הנוף ונותרו לעולם: הר הבית ובית המקדש, הערים קיסריה וטבריה, הרודיון ועוד.

בפחדיו הנוראים החליט הורדוס לבנות לו מצודה (מצדה) רחוקת גישה ובלתי אפשרית לכיבוש. הוא בחר בהר נישא אליו כמעט אין גישה, בנה בו בצורה גאונית ארמונות נישאים מול נוף מדבר קדום, מחסני מזון, מפעל מים ענק ובריכות אגירה ושחייה, מאגרי נשק, מגורים למאות אצילים ואלפי עבדים לשרתם, חומות ומגדלים להגנה.

ההיסטוריון יוסף בן מתתיהו, בן התקופה, מתאר את מצדה בספרו מלחמות היהודים:

"מכל עברי סלע רחב-ידים וגנוה מאד נמצאו מורדות תלולים, השוקעים למטה אל תוך תהומות, אשר אין חקר לעמקן ולא תעבור בהן רגל כל חיה. רק בשני מקומות משופע הסלע מעט, ושם נמצאים משעולים אליו, וגם הם לא רחבים... ואחרי-כן שקד המלך הורדוס ימים רבים לחזק את המקום. הוא הקים חומה מסביב לכל ראש ההר, שבעה ריס ארכה, כולה עשויה אבן לבנה, קומתה שתים-עשרה אמה ועביה שמונה אמות, ובנה על החומה מלמעלה שלושים ושבעה מגדלים גבוהים חמישים אמה, ומן המגדלים האלה היה מבוא אל הבתים הבנויים מבית לחומה לכל ארכה... ככה שוגב המבצר הזה בידי שמים ובידי אדם גם-יחד נגד האויב העולה עליו למלחמה..."

בסופו של דבר הצליח הורדוס לתמרן בין הכוחות הפוליטיים והמאיימים להשמידו וכאשר מת נקבר באחוזת הקבר המדהימה שבנה לעצמו - ההרודיון. מצדה ננטשה ללא שימוש מלבד נוודי המדבר לעשרות שנים.   

עוד על המלך הורדוס כאן

מערכה שנייה - הקרב האחרון:

התסיסה נגד השלטון הזר גדולה ומרד בית שני פורץ. מורדים קנאים יהודים בשם הסיקריקים, על שם החרב המעוקלת בה השתמשו ובראשם המנהיג הכריזמטי אלעזר בן יאיר כובשים בהפתעה את מצדה מידי חיל המצב הרומי. מורדים נוספים ופליטים מכל הארץ מצטרפים אליהם. מצדה הופכת לבסיס ממנו יצאו לפשיטות על שיירות רומאיות.

עם סיום כיבוש ירושלים והרס בית המקדש מתפנים הרומאים ושולחים את הלגיון העשירי לכבוש את מצדה. הלגיון המצויד בעשרות אלפי עבדים שנכנעו בירושלים בנה סוללת הגבהה מעשרות אלפי טונות של עפר ואבנים. המגינים נמנעו לפגוע בעבדים בני ישראל ולא ירו בהם חיצים, אבנים ושמן רותח אשר הוכן נגד הרומאים.

הרומאים העלו בסוללה אילי ניגוח ופרצו את חומותיה, זה אחר זה. אולם כשנכנסו הרומאים למבצר הם גילו שכל אלף מגיניו העלו באש את המבנים והעדיפו התאבדות המונית על נפילה בשבי או על תבוסה ודאית.

תיאור המצור בספר מלחמות היהודים דרמטי מאד וכולל נאום של אלעזר בן יאיר בזכות החירות, וטיעונו העיקרי הוא עדיפות החירות על פני החיים:

"הן למוות נולדנו ולמוות הולדנו את צאצאינו, ומן המוות לא יימלטו אף המאושרים בבני האדם. אולם חיי חרפה ועבדות ומנת הרואה בקלון אשתו ובניו – כל אלה הרעות לא נגזרו על האדם מבריתו, ורק ממורך לב נושאים האנשים את סבל הנוראות האלה, כי סירבו לבחור מוות בשעת הכושר... עוד ידינו לא אסורות והן מחזיקות בשלח, תהיינה לנו לישועה הפעם! ומות נמות בטרם נהיה עבדים לשונאינו, ובני חורין נישאר בעוזבנו את ארצות החיים, אנחנו, נשינו, ובנינו!..."

בתום הנאום הייתה הצבעה דרמטית בין כניעה והליכה לעבדות לבין התאבדות המונית. לאחר ההחלטה הרגו כל הגברים את ילדיהם ונשותיהם. הם רשמו את שמותיהם על חרסים והגרילו את סדר ההתאבדות, אותו ביצעו עד האחרון שבהם.

מערכה שלישית - מצדה הופכת למיתוס גבורה של עם ישראל:

עם הציונות והעלייה לארץ והולדתו של מוטיב הצבר החלו מסעות וטיולים למצדה כאתר המסמל את גבורת היהודים. המסע למצדה וסיפור גבורת המגינים היה ליעד ערכי חשוב לכל צעיר ישראלי. כל תנועות הנוער וההתיישבות אירגנו מסעות למצדה: מכבי, מחנות עולים, הנוער העובד והלומד, מזרחי ועוד.  

גם הפלמ"ח החל במסעות למצדה, שהיו למעשה מסעות אימון צבאיים למחצה, וכללו גם אימון בנשק, מסעות שהיו מעין תחליף לגיוס לצבא הבריטי. הטיולים והמסעות היו חלק בלתי נפרד מגיבוש זהותו של הדור הצעיר בארץ, חלק מבניית האתוס הציוני הארץ-ישראלי.

בראש הפעילות עמד שמריהו גוטמן שהשפיע יותר מכל אדם אחר על חשיפת ושחזור שרידי מצדה והפיכתה לסמל. בהיותו ראש המחלקה הערבית של הפלמ"ח כבש את עין גדי ואת אזור מצדה וסיפח אותם למדינה שרק נולדה. הוא הביא להקמת המשלחת הארכאולוגית הראשונה למצדה בשנים 1955 עד 1956 מטעם האוניברסיטה העברית והיה אחד מראשי החופרים במצדה ובהמשך גם בגמלא ובאתרים אחרים.

יגאל ידין - ארכיאולוג ורמטכ"ל לשעבר, גייס ואירגן תרומות ואלפי מתנדבים לחפירות במצדה. גולת הכותרת של הממצאים הם אחד-עשר חרסי הגורלות שעליהם שמות המפקדים, כולל אלעזר בן יאיר, שמונו לשחוט את הלוחמים (אשר שחטו קודם-לכן את משפחותיהם) ונותרו אחרונים להרוג איש את אחיו עד האחרון שבהם.

מערכה רביעית, ימינו אלו - מצדה, אתר השבעה לטירוני צה"ל

אתר מצדה הינו גן לאומי והוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית, זהו אתר התיירות הפופולרי ביותר בישראל לאחר הכותל המערבי. המבקרים מוזמנים לטפס למבצר ברגל בשביל הנחש או על הסוללה הרומאית או ברכבל מודרני. במקום הוקם במצדה מרכז מבקרים חדיש. במרכז המבקרים מוצג סרט הסוקר את ההיסטוריה של מצדה מימי הורדוס, דרך המרד הגדול ועד לחפירות הארכאולוגיות שבוצעו באתר.

הרמטכ"ל משה דיין קבע את מצדה לאתר השבעה של טירוני חילות שונים בצה"ל. אלו הם טקסים מרשימים: מאות חיילים עולים בלילה בטור ארוך במעלה שביל הנחש ונשבעים לאור לפידים - שנית מצדה לא תיפול!

הפרטים הקטנים והחשובים:

המסלול: בדרכנו הלוך נעצור לתצפיות והדרכה על מצוק ההעתקים, על יריחו, על מנזרים, על קומראן ונגיע למצדה.

נתחיל בסרטון קצר אך מרגש לתולדות המצדה, נעלה ברכבל אל פסגת המצדה, נסייר בכל האתר הענק ונשמע את סיפורו ונרד חזרה בשביל הסוללה הקצר אל האוטובוס הממוזג בדרכינו הבייתה.

ציוד נדרש: מצב בריאותי טוב, נעלי הליכה סגורות, מי שתייה, כובע.

אחראי טיול: מני 050-4314422 03-6818776 (הכניסו לזיכרון לכל מקרה)

עלויות: כולל אוטובוס צמוד, הדרכה מרגשת, כניסה לגן לאומי, עליה ברכבל רק 175 ש"ח. (המחיר לא כולל ירידה ברכבל, מי שירצה לרכוש כרטיס לירידה יוכל לעשות זאת במקום בעלות של 28 ש"ח)

נקודת האיסוף באוטובוס מראשון-לציון:

  • 07:00 - ראשון-לציון, חניון תחנת הרכבת ראשונים
  • 07:30 - תל-אביב רכבת ארלוזרוב, השכרת רכב שלמה SixT
  • 07:45 - צומת בית דגן בתחנת האוטובוס הצמודה למשטרה
  • 18:30 - סיום משוער בתל אביב

יש להגיע 5 דקות לפני השעות המצויינות - האוטובוס לא מחכה למאחרים

ביטולים: עד שבוע לפני האירוע 20 ש"ח לאדם. משבוע לפני האירוע אין החזרים

הפתעה במתנה ! בדרכינו נבקר גם במנזר סיינט ג'ורג המרהיב בנחל פרת !

הנה קטע וידאו מסידרת הטלויזיה האמריקאית על מצדה:

 


לקבלת מידע על טיולים והופעות חינם הכניסו פרטים

הפעילויות לזוגות, פנויים ויחידים

דוא"ל* :
שם :
טלפון :

רוצים לקבל עדכונים בוואטסאפ?

שלחו הודעת וואטסאפ למני בטלפון 050-4314422 והתחילו לטייל :-)

לעזרה: 03-6818776

 טיולים בגולן  טיולים בגליל העליון  גליל תחתון והעמקים  טיולים בגליל המערבי  טיולים בכרמל  טיולים בשרון  טיולים במישור החוף  טיולים בהרי ירושלים  טיולים במדבר יהודה  טיולים בנגב  טיולים בערבה  הרי אילת והים האדום  פרחים ואגדות  גיפים ואגדות  ישראל בוידאו  ארץ ישראל קו זמן
 

 הצטרפו אלינו בפייסבוק

מאת: מני נחמן, טיולים ואגדות
מני נחמן

מצא אותנו ב-Google+ 
menynachman@gmail.com