ארץ ישראל. יפה וגם פורחת...

ארץ ישראלארץ ישראל הינו שמו העברי של חבל ארץ הממוקם בדרום מערב אסיה בחלקה המזרח תיכוני. מקום נהדר לטיולים. משנת 1948 הוקמה מדינת ישראל. חלק ניכר מההיסטוריה של העם היהודי התחולל בישראל. ארץ ישראל משמשת כמרכז דתי חשוב גם לדתות הנצרות והאיסלם. וכמובן לאוהבי ההסטוריה, הטיולים, הטבע והיופי. ולפיכך ארץ ישראל נחשבת למרכז חשוב לדתות אלו ולדתות אחרות שיצאו מהן. כמו כן, התברכה הארץ באתרי טיול שאין דומה להם בכל העולם.

לטייל בארץ ישראללאוהבי הארץ, הטיולים והזמר העברי הוקם אתר זה. ובו ניתן להכיר אנשים יפים ודומים שאהבת הארץ ושירה עברית טבועה בהם. באתר מפורסמים הארועים והאטרקציות שמפעילה עמותת "טיולים ואגדות". אוהבי "ארץ ישראל" משתמשים באתר זה כמרכז טיולים, היכרויות ופעילויות חברתיות הקשורות ברובן לארץ, לטיולים וולזמר העברי. כן... כאן נמצא הישראלי היפה, כאן תמצאו אהבת ישראל אמיתית.

מסלולי טיול בארץ ישראלנחלים יפהפיים, מסלולי טיול נדירים אותם אפשר לחוות רק בארץ ישראל, אווירה של ביחד, חום, אהבה ופתיחות, הרבה ירוק ומים ונופים מגוונים. מסלולים משלג בחרמות ועד מדברות מלאי חיים. דברים אותם אפשר לחוות רק בארצנו האהובה, היא ארץ ישראל. בואו להצטרף לאוהבי הטיולים, אוהבי הטבע ואוהבי אדם. ערבי שירה בציבור, היכרויות, טיולים, קומזיצים ואטרקציות נוספות ועוד הרבה.

מסלולי טיול בצפון ובגולן, טיול בנחל, טיולים בנגב, למטיבי לכת, טיולי ג'יפים, הרפתקאות ומסלולי משפחות. לירושלים, בשפלה ובמרכז. זמר עברי, טיולים עבור פנויים פנויות ועוד...


 

שני, חג סוכות ב' 1/10: טיול טבע קל ויפהפה לנחל ציפורי,

טחנת הנזירים, פסל אלכסנדר זייד

בין הרי הכרמל לגבעות שפרעם, עובר לו נחל שאת שמו זכה לקבל מהישוב היהודי העתיק ציפורי, בו שכנה גם הסנהדרין באחת מתחנות נדודיה.

הנחל שמהווה את אחד היובלים המרכזיים של נחל הקישון, מתחיל אי שם בהרי נצרת ונשפך לעמק זבולון. תודות למעיינות המזינים אותו, חלק מהנחל הינו איתן בכל השנה, ואנו נוכל ליהנות מהליכה נעימה וקלילה לאורכו.

הטיול אם כן, לוקח אותנו אל בין גבעות הגליל התחתון, למסלול שאורכו 4 ק"מ ומתאים לכל עונות השנה ולכל בני המשפחה.

נסיים את טיולנו הרגלי בפסל אלכסנדר זייד שהיה מהשומרים הידועים בישראל, וממקימי ארגוני השמירה "בר גיורא", "השומר" ו"אגודת השומרים".

אם יאפשר לנו הזמן, נערוך ביקור בחוות התבלינים. נטעם ונריח תבלינים שונים ונפרד שמחים ומרוצים.

הטיול שלנו:

את טיולנו נייחד למערב הגליל התחתון, אזור המכונה "גבעות אלונים". הנוף מתייחד בגבעות רכות ומעוגלות, מכוסות ביער יפה של אלוני תבור. בתווך זורם נחל ציפורי, שראשו בהרי נצרת והוא יורד אל נחל קישון.

עם השנים יצר הנחל רשת ערוצים מסועפת ומפותלת המבתרת את פני השטח. ערוצו של הנחל רחב מאוד. על גדותיו כפרים בדווים בני-זמננו, ולצדם טחנות קמח ישנות וציוריות.

דרגת קושי: קל, כ - 5 ק"מ.

אוכל ושתיה: ניתן להביא מהבית, אנו גם נעצור בצומת אלונים לקפה וארוחת בוקר (לא כלול).

מה להביא: נעלי הליכה, טלפון נייד, מים 2 ליטר לפחות

עלות הטיול: רק 150 ₪ כולל הדרכה ואוטובוס.

לשאלות נוספות ועזרה בהרשמה: 03-6818776, למקרה חירום בלבד: 050-4314422

נקודות האיסוף באוטובוס מראשון-לציון:  

יש להגיע 5 דקות לפני השעות המצויינות - האוטובוס לא מחכה למאחרים

דמי ביטול לאחר ההזמנה 20 ש"ח. בשבוע הטיול אין החזרים

*הצהרת בריאות: בהרשמתי לטיול אני מצהיר כי מצב בריאותי תקין וכושרי הגופני מתאים לטיול כפי שתואר

*המסלול נתון לשינויים על פי החלטת המדריך בשטח

* קיום הטיול מותנה במינימום משתתפים

הטיול שלנו:

נתחיל בקצה היישוב כעביה, מקום בו מטפס כביש גישה לבית-הקברות של היישוב. דרך העפר מסומנת כחול, חוצה את נחל ציפורי על גבי גשר קטן, ומוליכה אותנו לעין יבקע.

לפני המעיין, כמה מאות מטרים מתחילת ההליכה, נגיע לקבוצת עצים קטנה משמאל לנו. זה הוא בית-הקברות הישן, ובו קברו של חייל בדואי מבני המקום, שנפל במסגרת שירותו הצבאי בצה"ל. עוד מעט ואנו ליד עין יבקע. שמו הערבי של המעיין הוא ראס אל עין (ראש-העין) בשם זה פגשנו במקומות נוספים בארץ.

מימי מעיין יבקע תפוסים היום בבריכה, שלושים מטרים אורכה ועשרה רוחבה. ראשיתה של הבריכה קדום, ויסודותיה נבנו אולי כבר בתקופה הרומית. הבריכה שופצה במהלך הדורות, ושיפוץ של ממש נעשה בה, כנראה, בידי נוצרים אנשי המסדר הכרמליתי, שהשתמשו במים להנעת טחנת-הקמח שהיתה ברשותם במורד הנחל.

במקום הוקם סכר להעלאה ואיגום המים בבריכה, ממנה הוזרמו באמת מים עד לטחנה.

היום פרוצים קירות הבריכה, ולעיתים גולשים מימיה ונגרים החוצה. הבריכה הפכה לאבן שואבת לא רק לחקלאים, אלא גם לנשות היישוב הרוחצות כאן צמר ומכשירות אותו לטוויה, וכן לילדי היישוב ולמטיילים המנצלים אותה לטבילה מרעננת.

מעין יבקע אפשר להתקדם מערבה בשתי דרכים: ללכת בשביל המסומן כחול, ולחצות מידי פעם את הנחל, או לטפס מעט עם סימוני שביל ישראל וללכת על המדרון, בעקבות אמת המים לטחנת הקמח שבמערב.

השביל נמשך על המדרון ואחרי כ - 2 ק"מ חוצה ערוץ. מכאן רואים כבר את "טחנת הנזירים", וממול נראה את היישוב נופית (פי-נר) יושב יפה על הגבעה. מדי פעם, אפשר להבחין על גדת הנחל במתקני שאיבה מעניינים: מנועים וממסרות עשויות מחלקי רכב שונים, שמחוברים אליהם צינורות, בעזרתם שואבים את המים.

נחלוף מעל מטעים, תאנים ועצי פרי אחרים, בהם רימונים, ונגיע אל בניין דמוי טירה: "טחנת הנזירים", או בשמה הקודם טחונת א-רהיב. זו טחנה ותיקה באזור. במאה ה - 19 היו בעליה דרוזים, שמכרו אותה לנזירים הכרמליתים, שקנוה כהשקעה כלכלית ומקור הכנסה. הטחנה הושכרה והיתה לאחד ממקורות ההכנסה של המנזר. בטחנה פעלו ארבע יחידות טחינה, ומאוחר יותר ירד מספרן לשתים. אבל, הקמת טחנות הקמח המונעות בכוח הקיטור פגעו, כמו בארץ כולה, בטחנה בנחל ציפורי. בתחילה היתה זו הטחנה שהונעה במנוע בשפרעם, שהורידה את מספר הלקוחות. מאוחר יותר הוקמה טחנה משוכללת גם בחורבת איבטין הסמוכה וגלגלי טחנת הנזירים נדמו.

נרד לביקור בטחנה. זה מבנה בעל שתי קומות, שהגישה אליו מלמטה היא על גבי גשר הנטוי מעל הנחל. מעל דלתות המבנה התחתון אפשר לראות את הסמל של המנזר הכרמליתי. במבנה עצמו שרידי חדרים ומחלונותיהם נשקפים נופי נחל ציפורי. למעלה, שרידי אמת המים הנחצית על ידי אבן גדולה לשתי תעלות. כל תעלה הזינה ארובה, שדרכה נפלו המים, מגובה רב, על כפות והניעו שני זוגות אבני ריחיים. המים יצאו אחר כך, במנהרה מעל הקומה הראשונה, זרמו על הגג וכוונו לשתי ארובות ולמעברים תת קרקעיים, בחזרה לאפיק. בתחילה הונעו הריחיים בגלגלי עץ, ואלה הוחלפו בגלגלי ברזל, שנבנו בידי בעל-מלאכה משפרעם.

מהטחנה נחצה את נחל ציפורי על גבי הגשר ונמשיך לגבעת עליל. שם נחצה את הכביש לביקור בשרידי טחנת עליל. על גבעת עליל, או תל עליל, יושב יישוב קטן בשם ראס עלי. הגבעה כאילו נפרדת מסביבתה.

כאן יוצר נחל ציפורי פיתול מרשים וחובק את הגבעה מצפון. במורד הגבעה נבחין בשרידי אמה, שהוליכה מי מעיינות להפעלת שתי הקומות של טחנות ראס עלי, או כפי שנקראה גם "טחונת מרפוקה". הארובה, שדרכה נפלו המים על כפות ההנעה הגיעה לגובה של 12 מטרים, וזו היתה, כנראה, הארובה הגבוהה מסוגה בארץ. הטחנה העליונה היתה, כנראה, עד לסגירתה בשנות השלושים בשותפות בין דרוזים, הכנסייה הקתולית בשפרעם ואדם פרטי משפרעם. הטחנה התחתונה היתה של משפחה שפרעמית, שנמכרה לאחר מות בעליה, ובסופו של דבר נמסרו זכויות המים לקיבוץ וזאת בגלל ריב בעלים כדי שלא יהיה אפשרי להפעיל את הטחנה.

רקע על אתר לאומי פסל אלכסנדר זייד:

אלכסנדר זייד (11/7/1938-1886) היה מהשומרים הידועים בישראל, וממקימי ארגוני השמירה "בר גיורא", "השומר" ו"אגודת השומרים".

בשנת 1904 עלה זייד ארצה, ובשנות ה- 20' עבר לגור ולשמור באדמות שייח' אבריק הצופות על עמק יזרעאל. ב- 11/7/1938 נרצח אלכסנדר זייד בדרכו מביתו לקבוצת אלונים (שישבה בגבעה הדרומית של קרית טבעון כיום). רוצחו של זייד נתגלה ע"י אנשי הפלמ"ח ב- 1942, נלכד והוצא להורג לאחר משפט שדה.

אנדרטה ראשונה לזכרו של אלכסנדר זייד נבנתה בגבעה זו ע"י הפסל דוד פולוס בשנים 1941-1940, בסגנון נפוץ באירופה אך נדיר מאד באנדרטאות בישראל. הפסל נבנה ממלט ורשתות ברזל, והתפרק עם השנים. בסוף שנות ה- 70' יצק הפסל דן זריצקי פסל חדש מברונזה, שהוצב במקום הפסל הישן בשנת 1979 (ומהווה העתק של המקור).

מאז הקמת האנדרטה המקורית ועד ימינו המקום משמש כאתר עלייה לרגל - בתי ספר ותנועות נוער (בעיקר בשנות ה- 40' וה- 50') ובימינו בעיקר בני קרית טבעון הסמוכה.

באוקטובר 2007 הופל הפסל ע"י ונדליסטים (או גנבי מתכות). בעקבות המקרה, שופץ הפסל והושב למקומו ב- 30 בדצמבר 2007.

למרגלות הפסל נמצא קבר שייח' איבריק כפול-הכיפות ולצידו עץ תות. בצידה הצפוני של הגבעה נמצאים שרידי מבנה ציבורי עתיק, שיש המציעים לזהותו עם מושב הסנהדרין בבית שערים (המבנה העתיק מוזנח כיום).

מהגבעה נשקפים נופי מערב עמק יזרעאל ומתלול הכרמל.


לקבלת מידע על טיולים והופעות חינם הכניסו פרטים

הפעילויות לזוגות, פנויים ויחידים

דוא"ל* :
שם :
טלפון :

רוצים לקבל עדכונים בוואטסאפ?

שלחו הודעת וואטסאפ למני בטלפון 050-4314422 והתחילו לטייל :-)

לעזרה: 03-6818776

 טיולים בגולן  טיולים בגליל העליון  גליל תחתון והעמקים  טיולים בגליל המערבי  טיולים בכרמל  טיולים בשרון  טיולים במישור החוף  טיולים בהרי ירושלים  טיולים במדבר יהודה  טיולים בנגב  טיולים בערבה  הרי אילת והים האדום  פרחים ואגדות  גיפים ואגדות  ישראל בוידאו  ארץ ישראל קו זמן
 

 הצטרפו אלינו בפייסבוק

מאת: מני נחמן, טיולים ואגדות
מני נחמן

מצא אותנו ב-Google+ 
menynachman@gmail.com