ארץ ישראל. יפה וגם פורחת...

ארץ ישראלארץ ישראל הינו שמו העברי של חבל ארץ הממוקם בדרום מערב אסיה בחלקה המזרח תיכוני. מקום נהדר לטיולים. משנת 1948 הוקמה מדינת ישראל. חלק ניכר מההיסטוריה של העם היהודי התחולל בישראל. ארץ ישראל משמשת כמרכז דתי חשוב גם לדתות הנצרות והאיסלם. וכמובן לאוהבי ההסטוריה, הטיולים, הטבע והיופי. ולפיכך ארץ ישראל נחשבת למרכז חשוב לדתות אלו ולדתות אחרות שיצאו מהן. כמו כן, התברכה הארץ באתרי טיול שאין דומה להם בכל העולם.

לטייל בארץ ישראללאוהבי הארץ, הטיולים והזמר העברי הוקם אתר זה. ובו ניתן להכיר אנשים יפים ודומים שאהבת הארץ ושירה עברית טבועה בהם. באתר מפורסמים הארועים והאטרקציות שמפעילה עמותת "טיולים ואגדות". אוהבי "ארץ ישראל" משתמשים באתר זה כמרכז טיולים, היכרויות ופעילויות חברתיות הקשורות ברובן לארץ, לטיולים וולזמר העברי. כן... כאן נמצא הישראלי היפה, כאן תמצאו אהבת ישראל אמיתית.

מסלולי טיול בארץ ישראלנחלים יפהפיים, מסלולי טיול נדירים אותם אפשר לחוות רק בארץ ישראל, אווירה של ביחד, חום, אהבה ופתיחות, הרבה ירוק ומים ונופים מגוונים. מסלולים משלג בחרמות ועד מדברות מלאי חיים. דברים אותם אפשר לחוות רק בארצנו האהובה, היא ארץ ישראל. בואו להצטרף לאוהבי הטיולים, אוהבי הטבע ואוהבי אדם. ערבי שירה בציבור, היכרויות, טיולים, קומזיצים ואטרקציות נוספות ועוד הרבה.

מסלולי טיול בצפון ובגולן, טיול בנחל, טיולים בנגב, למטיבי לכת, טיולי ג'יפים, הרפתקאות ומסלולי משפחות. לירושלים, בשפלה ובמרכז. זמר עברי, טיולים עבור פנויים פנויות ועוד...


 

שבת 13/11: טיול ארכיאולוגי ליישוב אזור - ללא תשלום

הליכה, טבע, אתרים, ארכיאולוגיה, היסטוריה, פיקניק וחברים

 ההיסטוריה של אזור ועתידה מקופלות בפרטי סמל היישוב: 

כביש תל אביב-ירושלים הישן מצויר כפס שחור לאורך הסמל ואמור לציין את מיקומה של אזור בישראל. שבעת הכוכבים מסמלים את שבעת הנוטרים שנפלו בפריצה לירושלים במלחמת השיחרור ולזיכרם הציבו אנדרטה ותותח. המצודה מסמלת את עתיקות האזור (בהן נבקר). שיחי הצבר מסמלים את הישוב הערבי שהיה במקום לפני הקמת היישוב, המבנים החדשים מסמלים את עתידה של אזור.

השם אזור הופיעה בכתובת אשורית כבר במאה ה-8 לפנה"ס, ושמו הערבי של היישוב יאזור, מוכר מאז המאה ה-13. כנראה שהיישוב במקום החל לפני כ-6,000 שנים, כאשר הביצה שכסתה את בקעת אונו נסוגה.

בעיירה התגלה מקווה מים עשוי אבן, שגילו מוערך בכ-1,800 שנה. לידו שני עצי שקמה שגילם לכל היותר הוא אלפים שנה. במקום נמצא גם סרקופג ביזנטי ששימש כשוקת.

בית הכנסת של היישוב בנוי על שרידיו של מבנה ביזנטי שהתחיל את חייו ככנסייה, אך עם הכיבוש המוסלמי הוסב למסגד ע"ש האימאם עלי ולו תשע כיפות.

האגדה על האימאם המוסלמי הקדוש: פעם ראה האימאם עלי ילדה בוכיה על כי שפכה את השמנת שבקשה ממנה אמה להביא. האימאם הקדוש ריחם עליה וסחט מהאדמה את השמנת והחזירה לילדה. כשמת האימאם והובל לקבורה ביישוב אזור (יאזור - בערבית) סירבה האדמה לקבל את גופתו אליה ודחתה אותה. הובילו את גופתו למקום אחר וגם שם קרה הדבר. בכל מקום בו פלטה האדמה את  הוקדש בנו מסגד לאימאם, וגם בשער הגיא מבנה המיוחס לאימאם עלי בשל אותה אגדה.

על הגבעה במרכז היישוב ניצב מבצר צלבני ושמו "מצודת המישור" (chateau de plain). בעבר חלש המבצר על המישור המקיף את הגבעה,  אך צבא המוסלמים בראשות צלאח א-דין החריב את המצודה בשנת 1187, ריצ'רד לב הארי שוב כבש את המקום ובנה את המבצר מחדש, אך עם גירוש הצלבנים מן הארץ וכיבושה בידי הממלוכים נהרסה המצודה סופית וכיום נותרו ממנה רק שרידי הקומה הראשונה קבורים מתחת לאדמה במרכזו של הגן הציבורי.

פארק איילון וחירייה

מצפון ליישוב אזור, מעבר לכביש מס' 1 לירושלים, נמצא פארק מישורי גדול המגיע עד תל-אביב. בפארק בולט פריט נוף יחודי: הר הזבל חירייה. שנים ארוכות פינו יישובי גוש-דן את הזבל שלהם לכאן. 

עם השנים גבהה ערמת האשפה לגובה עשרות מטרים. ההר יצר מפגעים סביבתיים חמורים. שריפות רבות פשטו בהר כתוצאה מתסיסת הזבל ופליטת גז מתאן. בעיה זו נפתרה על ידי כיסוי האשפה בכמויות גדולות של אדמה. אולם, גם אדמה זו לא מנעה את פליטת הריחות הרעים שפגעו במיוחד בישוב אזור.

בנוסף, ההר הפך בית גידול למאות אלפי ציפורים שסבבו בגובה רב וסיכנו את נחיתת המטוסים בנמל התעופה בן-גוריון. לאחר מספר התנגשויות של מטוסים עם ציפורים והשבתת מנועים הוחלט על סגירת האתר וההר כולו כוסה בשיכבה עבה של עפר.

בשנים האחרונות מנצלים את הר הזבל לייצור חשמל מבערת גז המתאן הנפלט מהזבל המתפרק לאיטו מתחת לשכבת הכיסוי. בנוסף הוקם מוזיאון משעשע של יצירות אשר נבנו ממה שמצאו עובדי חירייה בזבל במשך השנים.

הנהלת הפארק הרחיבה את ערוצי הנחלים, שתלה עצים וקבוצות רבות של מבקרים באים ללמוד כיצד ליצור חשמל מזבל ופארק נופש ממזבלה. בהמשך מתוכנן כאן פארק ענקי לרווחת תושבי תל אביב ע"ש אריק שרון שיכלול אגם, שבילים, גינון, מוזיאון צמחים ובעלי חיים מהאזור ועוד.

הטיול שלנו: (נשלב הליכה, טבע, אתרים, ארכיאולוגיה, היסטוריה, פיקניק וחברים)

מתי ואיך מגיעים: ביום שבת 13/11 ניפגש בשעה 08:30 בכניסה לפארק דרום (פארק בגין) בתל-אביב. כתבו רח' בירנית ב GPS. חנייה בשפע חינם.

נצא רגלית לאורך פארק דרום, נעבור לצד אגם מלאכותי ונחזה בגולשי סקי מים נועזים המתאמנים בו ללא סירת מנוע אלא קשורים לכבל עילי מהיר. נמשיך לפינת חי בה נמצא עדר מקסים של יעלים וצבאי ארץ ישראל לצד טווסים ופסיונים צבעוניים.

נמשיך דרומה לשטחי פארק אריק שרון המתוכנן. נלך לאורך נחל איילון לכיוון חירייה, נחצה על גשר עץ יפה שנבנה למען רוכבי האופניים ופרשי הסוסים המתאמנים כאן. משם נמשיך לאזור, נחצה את השדות, נעבור את הגשר מעל הכביש המהיר לירושלים ונגיע לאזור.

נסייר בעתיקות אזור ונשמע את סיפורה הלקוח ישירות מספרי מתח היסטורים. לאחר מכן חזרה רגלית לפארק דרום, שם נוציא מהרכבים מטעמים לחלוק עם כל המטיילים ולערוך פיקניק של חברים :)

אורך המסלול: 6-8 ק"מ בשטח מישורי.

למאותגרי הליכה:  ניתן להגיע ברכב ישירות לאזור לגן הציבורי במרכז היישוב

אופניים: ניתן להצטרף אלינו גם על אופני שטח ! (לא לשכוח קסדה)

מדריכים:

  •   קלרה בנון קירשנר (בעלת תואר אקדמי בארכיאולוגיה והיסטוריה, מדריכה לשעבר בחברה להגנת הטבע) מסבירה ביישוב אזור
  • מני נחמן - את המסלול הרגלי לאזור וחזרה
  • נינה בסן - על הפיקניק והשמחה

מה להביא: נעלי הליכה, כובע ומים למסלול הרגלי. מטעמים לחלוק עם כולם בפיקניק הסיום בפארק דרום.

ילדים: רצוי תמיד (מגיל בי"ס יסודי ומעלה). גם כלבים

מחיר הטיול: חינם. תהנו :)

תמונת אזור הטיול, חירייה והשדות המתוכננות להפוך לפארק מתוך אתר המועצה לארץ ישראל יפה:לקבלת מידע על טיולים והופעות חינם הכניסו פרטים

הפעילויות לזוגות, פנויים ויחידים

דוא"ל* :
שם :
טלפון :

רוצים לקבל עדכונים בוואטסאפ?

שלחו הודעת וואטסאפ למני בטלפון 050-4314422 והתחילו לטייל :-)

לעזרה: 03-6818776

 טיולים בגולן  טיולים בגליל העליון  גליל תחתון והעמקים  טיולים בגליל המערבי  טיולים בכרמל  טיולים בשרון  טיולים במישור החוף  טיולים בהרי ירושלים  טיולים במדבר יהודה  טיולים בנגב  טיולים בערבה  הרי אילת והים האדום  פרחים ואגדות  גיפים ואגדות  ישראל בוידאו  ארץ ישראל קו זמן
 

 הצטרפו אלינו בפייסבוק

מאת: מני נחמן, טיולים ואגדות
מני נחמן

מצא אותנו ב-Google+ 
menynachman@gmail.com