ארץ ישראל. יפה וגם פורחת...

ארץ ישראלארץ ישראל הינו שמו העברי של חבל ארץ הממוקם בדרום מערב אסיה בחלקה המזרח תיכוני. מקום נהדר לטיולים. משנת 1948 הוקמה מדינת ישראל. חלק ניכר מההיסטוריה של העם היהודי התחולל בישראל. ארץ ישראל משמשת כמרכז דתי חשוב גם לדתות הנצרות והאיסלם. וכמובן לאוהבי ההסטוריה, הטיולים, הטבע והיופי. ולפיכך ארץ ישראל נחשבת למרכז חשוב לדתות אלו ולדתות אחרות שיצאו מהן. כמו כן, התברכה הארץ באתרי טיול שאין דומה להם בכל העולם.

לטייל בארץ ישראללאוהבי הארץ, הטיולים והזמר העברי הוקם אתר זה. ובו ניתן להכיר אנשים יפים ודומים שאהבת הארץ ושירה עברית טבועה בהם. באתר מפורסמים הארועים והאטרקציות שמפעילה עמותת "טיולים ואגדות". אוהבי "ארץ ישראל" משתמשים באתר זה כמרכז טיולים, היכרויות ופעילויות חברתיות הקשורות ברובן לארץ, לטיולים וולזמר העברי. כן... כאן נמצא הישראלי היפה, כאן תמצאו אהבת ישראל אמיתית.

מסלולי טיול בארץ ישראלנחלים יפהפיים, מסלולי טיול נדירים אותם אפשר לחוות רק בארץ ישראל, אווירה של ביחד, חום, אהבה ופתיחות, הרבה ירוק ומים ונופים מגוונים. מסלולים משלג בחרמות ועד מדברות מלאי חיים. דברים אותם אפשר לחוות רק בארצנו האהובה, היא ארץ ישראל. בואו להצטרף לאוהבי הטיולים, אוהבי הטבע ואוהבי אדם. ערבי שירה בציבור, היכרויות, טיולים, קומזיצים ואטרקציות נוספות ועוד הרבה.

מסלולי טיול בצפון ובגולן, טיול בנחל, טיולים בנגב, למטיבי לכת, טיולי ג'יפים, הרפתקאות ומסלולי משפחות. לירושלים, בשפלה ובמרכז. זמר עברי, טיולים עבור פנויים פנויות ועוד...


 

טיול רגלי בעקבות החצבים

חגית והחצב

החצב מבשר את בוא הסתיו

בראשית עונת הגשמים פורח החצב בכל אזורי ארץ ישראל. עמוד זקוף וגאה, גבוה מכל פרחי ארץ ישראל וקומתו מגיעה אף לקומת אדם. גבעול החצב עטור פרחים לבנים כנזר כלה. עליו הירוקים והרחבים צורת מרזב להם, לנקז מי גשמים אל הבצל הגדול הנסתר באדמה. במחצית האביב נובל החצב, עמודו מתייבש ורק הבצל נחבא מלהט השמש מתחת לפני האדמה עד בוא הסתיו הבא.

הטיול שלנו:

ביום חמישי 30/9 שעה 17:00 ניפגש במתחם השריון בלטרון ונצא לטיול רגלי בעקבות החצבים, אל אזור מנזר השתקנים ואל הגבעות של נווה-שלום.

מדריכה: חגית - תזהו אותה על פי התמונה כאן למעלה. משך הטיול כשעתיים, ההליכה קלה בשבילים עפר טובים. מתאים לכולם. ילדים רק בשגחה צמודה ובאחריות של ההורים.

הטיול מעגלי ויחזיר אותנו בזמן לבאזאר הצבעוני (ללא תשלום) שיהיה במתחם האמפיתיאטרון השריון בלטרון. הערב יסתיים בחוויה מופלאה של אש קלטית - חגיגה אירית לאור ירח ולפידים בוערים. קיבלנו כרטיסים בחצי מחיר רק ברכישה מראש

ועוד קצת על החצב:

החצב - צמח שורד, קשוח ודו-מיני

החצב פיתח מספר טריקים מעניינים להישרדות ולרבייה. הוא פורח לאורך גבעולו בשפעת פרחים קטנים ולבנים בקבוצות ולא בבת אחת, כך שאם יהיו תנאים קשים רק קבוצת פרחים אחת תיפגע. הוא מתרבה בשתי שיטות, גם רבייה מינית כמו רוב הצמחים, האבקה על ידי חרקים, אבל גם ברבייה א-מינית על ידי שיכפול עצמו באדמה לבצלצלים נוספים.

החצב פורח בסוף הקיץ, לפני הגשמים ומקדים את כל שאר הצמחים. כך החצב מושך את כל הדבורים והחרקים המאביקים שעוד אין תחרות עם פרחים אחרים. הבצל הענקי החבוי באדמה מכיל שפע מזון ולחות שנאגרו בחורף ומאפשרים לחצב לפרוח גם בתקופות יובש קשים. לחצב גם שורשים מיוחדים החופרים באדמה ומושכים את הבצל לעומק. העלים והבצל מכילים חומר צורב הדוחה אכילתם על ידי חיות הבר והערבים מכינים מהבצלים רעל נגד עכברים. רק הצבי הארץ ישראלי אוכל את החצב ומסופר על נוח שהכניס לתיבה זוגות זוגות של בעלי חיים וכמאכל מזין לצבאים אסף בצלי חצב.

האדם והחצב

לאחר יציאת מצריים והנדודים במדבר כבש יהושע בן נון את ארץ ישראל וחילק את הארץ בין שנים עשר השבטים. את גבולות הנחלות סימן בשורות של חצבים שתולים בקרקע. בטיולים בארץ נמצא עד היום שורות ישרות כסרגל של חצבים המעידות על כך שפעם כאן היה גבול היסטורי-תנ"כי בין כפרים או נחלות.

סיפורים שונים מסבירים את שמו של החצב: יש אומרים כי עליו מזכירים אזמלי חוצבים בהר, אחרים טוענים כי שמו נגזר משורשיו החוצבים לעומק האדמה. אני אוהב את האגדה המספרת שכיוון ופריחתו מתחילה במחצית חודש אב הוא נקרא חצה-אב, ועם הזמן שמו קוצר לחצב.

אגדת החצב:

אגדה אחרת מסבירה את מקור גודלו של החצב: כאשר בני ישראל סיימו את תקופת הנדודים במדבר והגיעו לשערי ארץ ישראל התמנה יהושע למצביא עליו מוטלת משימת כיבוש הארץ. יהושע שלח מרגלים לרגל ולסייר בארץ על מנת לדעת את דרכיה ואנשיה. שנים-עשר מרגלים יצאו ותרו את הארץ לאורכה ולרוחבה. עונת השנה הייתה הקיץ הלוהט אך המרגלים לא התעצלו והכינו רשימה ארוכה ומפורטת של כל מקום, חיה וצמח אשר בארץ ישראל. המרגלים מצאו גם כי הארץ מלאה ענקים ונפילים, חיות גדולות וצמחי בר ענקיים.

נבהלו המרגלים, חזרו ליהושע ובכו: "איך נילחם בגדולים מאיתנו?" הבטיח להם יהושע עזרה מאלוהי ישראל. ואכן, אלוהי ישראל קילל את הענקים וכל חיה וצמח עליהם דיווחו המרגלים וציווה עליהם לקטון. ואכן, הנפילים הושמדו, דורות חלפו וגם הצמחים קטנו. רק בצל החצב שנשמט מעיני המרגלים בעת שסיירו בארץ כיוון שהיה חבוי באדמה בקיץ, נשאר ענק בגודלו המקורי.

 מידע על החצב בוויקיפדיה

בתמונה העליונה: חגית והחצב.

לקבלת מידע על טיולים והופעות חינם הכניסו פרטים

הפעילויות לזוגות, פנויים ויחידים

דוא"ל* :
שם :
טלפון :

רוצים לקבל עדכונים בוואטסאפ?

שלחו הודעת וואטסאפ למני בטלפון 050-4314422 והתחילו לטייל :-)

לעזרה: 03-6818776

 טיולים בגולן  טיולים בגליל העליון  גליל תחתון והעמקים  טיולים בגליל המערבי  טיולים בכרמל  טיולים בשרון  טיולים במישור החוף  טיולים בהרי ירושלים  טיולים במדבר יהודה  טיולים בנגב  טיולים בערבה  הרי אילת והים האדום  פרחים ואגדות  גיפים ואגדות  ישראל בוידאו  ארץ ישראל קו זמן
 

 הצטרפו אלינו בפייסבוק

מאת: מני נחמן, טיולים ואגדות
מני נחמן

מצא אותנו ב-Google+ 
menynachman@gmail.com