ארץ ישראל. יפה וגם פורחת...

ארץ ישראלארץ ישראל הינו שמו העברי של חבל ארץ הממוקם בדרום מערב אסיה בחלקה המזרח תיכוני. מקום נהדר לטיולים. משנת 1948 הוקמה מדינת ישראל. חלק ניכר מההיסטוריה של העם היהודי התחולל בישראל. ארץ ישראל משמשת כמרכז דתי חשוב גם לדתות הנצרות והאיסלם. וכמובן לאוהבי ההסטוריה, הטיולים, הטבע והיופי. ולפיכך ארץ ישראל נחשבת למרכז חשוב לדתות אלו ולדתות אחרות שיצאו מהן. כמו כן, התברכה הארץ באתרי טיול שאין דומה להם בכל העולם.

לטייל בארץ ישראללאוהבי הארץ, הטיולים והזמר העברי הוקם אתר זה. ובו ניתן להכיר אנשים יפים ודומים שאהבת הארץ ושירה עברית טבועה בהם. באתר מפורסמים הארועים והאטרקציות שמפעילה עמותת "טיולים ואגדות". אוהבי "ארץ ישראל" משתמשים באתר זה כמרכז טיולים, היכרויות ופעילויות חברתיות הקשורות ברובן לארץ, לטיולים וולזמר העברי. כן... כאן נמצא הישראלי היפה, כאן תמצאו אהבת ישראל אמיתית.

מסלולי טיול בארץ ישראלנחלים יפהפיים, מסלולי טיול נדירים אותם אפשר לחוות רק בארץ ישראל, אווירה של ביחד, חום, אהבה ופתיחות, הרבה ירוק ומים ונופים מגוונים. מסלולים משלג בחרמות ועד מדברות מלאי חיים. דברים אותם אפשר לחוות רק בארצנו האהובה, היא ארץ ישראל. בואו להצטרף לאוהבי הטיולים, אוהבי הטבע ואוהבי אדם. ערבי שירה בציבור, היכרויות, טיולים, קומזיצים ואטרקציות נוספות ועוד הרבה.

מסלולי טיול בצפון ובגולן, טיול בנחל, טיולים בנגב, למטיבי לכת, טיולי ג'יפים, הרפתקאות ומסלולי משפחות. לירושלים, בשפלה ובמרכז. זמר עברי, טיולים עבור פנויים פנויות ועוד...


 שבת 28/7: טיול אוהבי לכת ומים אל נחל כזיב ומבצר המונפורט

ממצפה הילה לפארק גורן

טיול אוהבי לכת כ- 6 ק"מ

נחל כזיב זורם כל השנה ועטור צמחיה, מעיינות, וקניון תלול. נתחיל את טיולנו במצפה הילה, נרד רגלית לנחל כזיב ונצעד לצד הנחל או בתוכו בינות עצי דולב נישאים וצוקי ענק, נצפה על נשרים,

נעלה אל חורבות מבצר המונפורט המרשים שם נשמע על סודות מסדר הטמפלרים שבנו אותו ונגיע לפארק גורן, שם נראה את הטבע מלא ההוד שמסביבנו.

שבילי החורש מובילים אותנו בין טחנת קמח עתיקה, שרידים להתיישבות חלקאית עתיקה ענפה שהייתה על גדותיו של נחל כזיב. בטחנת הקמח, כרבות אחרות מתקופתה שנבנו על גדות נחלים, השתמשו בכח המים לטחינת החיטה לקמח.

נהנה בהולכנו על גדות נחל כזיב, נחל הזורם כל ימות השנה, מפכפוך המים ומהבזק קרני השמש המשתקפות בהם. לפני סיום המסלול נכנס בסוככה המצל של שדרת עצי דולב מזרחי מרשימים: הדולב הינו עץ גבוה שגזעו עבה, הנחשב יחסית-נדיר בארץ. מי שיחפוץ מוזמן להיכנס למימיו הקרירים והמזמינים של הכזיב...

הטיול שלנו:

למי זה מיועד? לאוהבי לכת, כ-6 ק"מ ברמת קושי בינונית.

ציוד נדרש: בגד-ים ובגדים להחלפה (למי שירצה להכנס למים), נעלי הליכה, כובע, מי שתייה וארוחת צהריים (ניתן גם לקנות בדרך)

מחיר: רק 150 ש"ח, כולל אוטובוס צמוד, הדרכה וביטוח.

לשאלות נוספות ועזרה בהרשמה: 03-6818776, למקרה חירום בלבד: 050-4314422

נקודות האיסוף באוטובוס מראשון-לציון:

יש להגיע לפחות 5 דקות לפני השעות המצויינות - האוטובוס לא מחכה למאחרים

טיולים

ביטולים: עד שבוע לפני האירוע 20 ש"ח לאדם. בשבוע האירוע אין החזרים

*המסלול נתון לשינויים על פי החלטת המדריך בשטח

*הצהרת בריאות:
בהרשמתי לטיול אני מצהיר כי מצב בריאותי תקין וכושרי הגופני מתאים לטיול כפי שתואר

* קיום הטיול מותנה במינימום משתתפיםפארק גורן רחב הידיים שוכן בראש מצוק אדיר מעל לגדה הצפונית של נחל כזיב. מקצה המצוק נשקפים הנופים המרהיבים של שמורת נחל כזיב, ובין עצי החורש הירוקים נמצא המבצר הצלבני מונפורט. קק"ל טיפחה את עצי החורש הטבעי ושיבצה ביניהם חניונים רבים, אבן שואבת למטיילים מכל רחבי הארץ.

פארק גורן

הפארק נמצא בלבו של חורש גדול, המשתרע על פני יותר מ-30 אלף דונם. העץ השולט בחורש הוא אלון מצוי, שקל לזהותו על פי שולי העלים הקוצניים שלו ועל פי פירותיו המיוחדים. כל פרי מכיל זרע גדול אחד המכונה בלוט, והחלק התחתון של הבלוט נתון בתוך ספלול – כוסית הבנויה קשקשים.

האלון המצוי הוא אמנם השליט הבלתי מעורער של החורש, אך מלווים אותו עצים רבים אחרים כמו הער האציל – עץ הגדל רק בחורש הלח ומעליו מכינים את התבלין הידוע בשם עלי דפנה; או אלון תולע – עץ נשיר הגדל בדרך כלל במקומות הגבוהים והקרים יותר של החורש.

גם עץ הקטלב נמצא בחורש. הוא מוכר בקליפת הגזע האדומה שלו ובפירותיו הכדוריים הצבועים גם הם אדום; וכך גם אשחר ארצישראלי – שיח עץ בעל קצות ענפים קוצניים ופירות כדוריים כהים.

עצים נוספים המלווים את האלון המצוי הם עוזרר קוצני – בעל הפירות האכילים; אלה ארצישראלית ואחרים. בין עצי היער, במיוחד במקומות הפתוחים לשמש, עולים בחורף ובאביב פרחים בשלל צבעים: כלניות, רקפות ואיריסים וגם פנינה של ממש: סחלב מצויר – צמח נדיר בארצנו שגדל רק בגליל העליון.

המונפורט: חורבות של מצודה מרשימה

נחל כזיב הוא הגדול בנחלי הגליל ולמרות מה שרומז שמו זורם הוא כל השנה. הנחל מתפתל וחותר בתוך יערות סבוכים, צוקים וגבעות מוריקות, שרידים של תחנות קמח וכפרים נטושים, בוסתני פרי וחורבות המצודה המרשימה מונפורט.

במדרון הדרומי שמול הפארק, על גבי שלוחה תלולה, יושב מבצר מונפורט (הר המצודה). ראשיתו בחווה חקלאית שנוסדה בתקופה הצלבנית באמצע המאה ה-12, ומאוחר יותר הפך למבצר. בשנת 1229 רכשו אבירי המסדר הטבטוני את המבנה והעתיקו אליו את המטה שלהם ששכן עד אז בעכו. בסיוע כספי תרומות הם הפכו את המבנה למבצר מפואר. 

בשנת 1271 כבש הסולטן הממלוכי ביברס את המקום, ומאז צמחו עצי החורש וכיסו את חדריו. המבנה שלמרגלות המבצר בגדת הנחל שימש את עובדי החווה החקלאית שהייתה ברשות המבצר. ליד המבנה עוד נותרו שרידי סכר שמאחוריו נאגרו מי הנחל.

עקב הנטישה המהירה של המבצר ובעקבות התמוטטות קירותיו העבים בזמן הלוחמה, יש האומרים כי עדיין קבורים שם אוצרות. כמה מתושבי הגליל רכשו מכשיר גלאי מתכות ועד היום הם סורקים את המקום בשעות הפנאי.

הטמפלרים: מסדר נזירים לוחמים ובנקאים ממולחים

ב 1099 קרא האפיפיור לשחרר את ירושלים מעול הכופרים. קריאתו הובילה את ארצות הנוצרים באירופה לסדרת מסעות לכיבוש ארץ ישראל וירושלים. הטמפלרים היו מסדר של נזירים לוחמים ששמרו על שליטת הנוצרים בערים שנכבשו ועל שלום עולי הרגל לירושלים.

כדי להקטין את סכנת שודדי הדרכים, המציאו הטמפלרים את מוסד הבנקאות ואת עקרונות ההצפנה. עולי הרגל היו מפקידים את כספם בידי הנזירים באירופה ומקבלים אישור מוצפן לידיהם. הטמפלרים בנו שורה של מצודות לאורך מסלול עולי הרגל ללינה, ובמקרה הצורך היו פורעים את הצ'ק בחלקו לממן את המשך המסע.

הטמפלרים קיבלו חזקה על ירושלים וקבעו את מושבם בשרידי בית המקדש (טמפל באנגלית ומכאן נגזר שמם). מיד החלו בסדרת פעולות מסתוריות: האגדות טוענות כי ברגע שהצלבנים כבשו את ירושלים, החלו הטמפלרים לבצע חפירות נרחבות בהר הבית, מצאו את ארון הקודש עם לוחות הברית והעבירו אותו לסקוטלנד או לאתיופיה. שם יש כנסייה שעורכת מידי שנה טקס בו מוצג ארון הנטען שהוא ארון הברית המקורי.

 

לקבלת מידע על טיולים והופעות חינם הכניסו פרטים

הפעילויות לזוגות, פנויים ויחידים

דוא"ל* :
שם :
טלפון :

רוצים לקבל עדכונים בוואטסאפ?

שלחו הודעת וואטסאפ למני בטלפון 050-4314422 והתחילו לטייל :-)

לעזרה: 03-6818776

 טיולים בגולן  טיולים בגליל העליון  גליל תחתון והעמקים  טיולים בגליל המערבי  טיולים בכרמל  טיולים בשרון  טיולים במישור החוף  טיולים בהרי ירושלים  טיולים במדבר יהודה  טיולים בנגב  טיולים בערבה  הרי אילת והים האדום  פרחים ואגדות  גיפים ואגדות  ישראל בוידאו  ארץ ישראל קו זמן
 

 הצטרפו אלינו בפייסבוק

מאת: מני נחמן, טיולים ואגדות
מני נחמן

מצא אותנו ב-Google+ 
menynachman@gmail.com