ארץ ישראל. יפה וגם פורחת...

ארץ ישראלארץ ישראל הינו שמו העברי של חבל ארץ הממוקם בדרום מערב אסיה בחלקה המזרח תיכוני. מקום נהדר לטיולים. משנת 1948 הוקמה מדינת ישראל. חלק ניכר מההיסטוריה של העם היהודי התחולל בישראל. ארץ ישראל משמשת כמרכז דתי חשוב גם לדתות הנצרות והאיסלם. וכמובן לאוהבי ההסטוריה, הטיולים, הטבע והיופי. ולפיכך ארץ ישראל נחשבת למרכז חשוב לדתות אלו ולדתות אחרות שיצאו מהן. כמו כן, התברכה הארץ באתרי טיול שאין דומה להם בכל העולם.

לטייל בארץ ישראללאוהבי הארץ, הטיולים והזמר העברי הוקם אתר זה. ובו ניתן להכיר אנשים יפים ודומים שאהבת הארץ ושירה עברית טבועה בהם. באתר מפורסמים הארועים והאטרקציות שמפעילה עמותת "טיולים ואגדות". אוהבי "ארץ ישראל" משתמשים באתר זה כמרכז טיולים, היכרויות ופעילויות חברתיות הקשורות ברובן לארץ, לטיולים וולזמר העברי. כן... כאן נמצא הישראלי היפה, כאן תמצאו אהבת ישראל אמיתית.

מסלולי טיול בארץ ישראלנחלים יפהפיים, מסלולי טיול נדירים אותם אפשר לחוות רק בארץ ישראל, אווירה של ביחד, חום, אהבה ופתיחות, הרבה ירוק ומים ונופים מגוונים. מסלולים משלג בחרמות ועד מדברות מלאי חיים. דברים אותם אפשר לחוות רק בארצנו האהובה, היא ארץ ישראל. בואו להצטרף לאוהבי הטיולים, אוהבי הטבע ואוהבי אדם. ערבי שירה בציבור, היכרויות, טיולים, קומזיצים ואטרקציות נוספות ועוד הרבה.

מסלולי טיול בצפון ובגולן, טיול בנחל, טיולים בנגב, למטיבי לכת, טיולי ג'יפים, הרפתקאות ומסלולי משפחות. לירושלים, בשפלה ובמרכז. זמר עברי, טיולים עבור פנויים פנויות ועוד...


 

יום חמישי 5/8: קומזיץ הפלמח - עם ותיקי חבורת האש, להקת המחול ענבל, חוג זמיר

אנו עורכים ערב הצדעה לחבורת האש ולותיקי להקת המחול ענבל וחוג זמיר. יחד איתם נשב מסביב למדורה על בטטות ואבטיחים, המיקרופון יעבור מיד ליד בסיפור צ'יזבאטים מתקופת הפלמ"ח, אליהו גמליאל בוודאי ירקיד אותנו בשירי רועים כמו אז וביחד נזיל דמעה על חברים שהיו ואינם.

חבורת האש היא קבוצה של לוחמי הפלמ"ח, מרביתם אנשי המחלקה הערבית, "המסתערבים" הראשונים, שאנשיה עסקו בחבלה ובריגול בקרב ערביי א"י ושכנותיה ובהברחת עולים. בערבים נהגו אנשי החבורה לשיר שירי רועים ורעות מסביב למדורה, ומכאן גם בא שמם – "חבורת האש".

 בין מקימיה וחבריה ניתן למנות את: יוסק'ה יפת, שהיה ידוע בכינויו "יוסק'ה כל הארץ" על שום שהכיר את כל הארץ, וכל הארץ הכירה אותו, ואשר במשך תקופה ארוכה שימש כמושל ברצועת עזה, פרופ' מנשק'ה הראל-בביוף, חתן פרס ישראל לידע ארץ ישראל, אליהו גמליאל - בוגר להקת "ענבל" ומהותיקים שביוצרי ריקודי-עם בישראל, וכמובן שלמה כהן, הלוא הוא "סולימן הגדול", אביהם של יזהר, ורדינה, פיני וחופני כהן.

גם לאחר פירוק הפלמ"ח והקמת המדינה המשיכה החבורה להתקבץ ולהופיע ברחבי הארץ, ואליה הצטרפו מעת לעת בשנות ה-50 עמנואל זמיר, אילקה ואביבה רווה, הפרברים ואחרים.

החבורה שרה ופרסמה רבים גם משיריו של עמנואל זמיר, כגון "עלי האש" ו"דבקת החמור". שירים נוספים המזוהים עם חבורת האש הם "אייל אייל בן קרניים", "מה יפים הלילות בכנען", "סורו מני", "גדליה רבע איש", "שושנת תימן" ואחרים. "חבורת האש" המקורית פעילה  גם כיום ואיתם נעשה לנו קומזיץ בהשתתפות הקהל.

זאת אולי ההזדמנות האחרונה לחגוג עם דור הנפילים מקימי מדינת ישראל. אנו נאסוף תרומה מכל אורח בסך 30 ש"ח אשר תימסר לידיו של מקים חבורת האש - פרופסור מנשקה הראל (בן 82!) לשימור מורשת חבורת האש.

מתי: יום חמישי 5/8 בשעה 21:00

מיקום: קומזיץ הפלמח יערך על המצוק בחוף סידני עלי (אפולוניה) הרצליה. חניה חינם.

כיצד להגיע: בצומת כפר שמריהו פונים לכיוון הרצליה פיתוח (שילוט חום "גן לאומי אפולוניה" ילווה אתכם כל הדרך), בכיכר השניה פונים ימינה לרח' ווינגיט וממשיכים ישר עד לכניסה לגן לאומי אפולוניה. השער סגור בשעות אלו, המשיכו כמאה מטרים לכיוון החוף ותמצאו אותנו :)

מה להביא: נשמח שכל אחד יביא מנה טעימה או שתייה לשולחן המרכזי לחלוק עם כולם

עלויות: מכל אורח 30 ש"ח תרומה לשימור מורשת חבורת האש.

וקצת היסטוריה:

עמנואל זמיר הוא אבי השירה בציבור ואחד מאבות הזמר הישראלי העממי: הוא היה הראשון בארץ שהנהיג את מועדוני וחוגי הזמר, שהם כה עממיים ונפוצים וכל כך מקרבים בין האנשים עד היום. כליו היו כתיבה, שירה, הלחנה, נגינה, ניצוח, הוראה, קיום פעילויות ארגוניות תרבותיות ענפות ועריכת תכניות רדיו והקלטות, ובכל אלה הוא עסק ללא לאות כדי לקרב את הזמר הישראלי לכמה שיותר אנשים.

בתקופת טרום מלחמת השחרור התקרב עמנואל לאגודת הנוקדים והשתתף בחגיהם. הוא חבר לַמלחינים מתתיהו שלם ויזהר ירון, וכתב והלחין כמה משיריו הידועים ביותר, בהם "באר בשדה", "הקוצרים הידד", "שאנו בתוף" ו"בפאת הכפר" ושירים רבים אחרים שהפכו גם למחולות עם.

 במלחמת השחרור ייסד את "להקת השרון", הקים חוליות נגינה וזמר ואת התזמורת החזיתית (שכמה מחבריה היוו את הגרעין של תזמורת צה"ל), היה מפקדו הראשון של הבסיס הארצי לאמנויות (אשר שימש מטה להסברה ומרכז של הלהקות הצבאיות), ולבסוף, עם הקמת הנח"ל, היה קצין האמנות הראשון של פיקוד הנח"ל. אז כתב והלחין את המנון הנח"ל "מגל וחרב" ועוד שירים מוכרים רבים, ביניהם "ליל זהב", "לי צחוקך נערה" ו"צליל זוגים". בעת שירותו בצה"ל ארגן כנסים למחול ולזמר, שאליהם קרב את החיילים הדרוזים.

 לאחר קום המדינה התמסר עמנואל זמיר להפצת והנחלת הזמר העברי, והיה למלחין נודד (כונה "הטרובדור של הזמר העברי"). הוא הרבה לנסוע ברחבי הארץ "מחג אל חג, מחוג אל חוג, מכפר למושב ומקיבוץ למעברה". עסק בכתיבת מסכתות, חיבור המנונים, ניצוח על מקהלות ותזמורות עממיות, ניהול להקות וחוגי זמר (הוא היה מייסדם של ערבי השירה) ומחול, הוראה בבתי אולפנה שונים, הדרכה בקורסים ארציים של תנועות נוער, ריכוז קייטנות ופיקוח על מפעלי נופש מדי קיץ מטעם משרד החינוך והתרבות, ארגון וניהול של טקסים ועצרות בחגים ובחגיגות יובל, עריכת והקלטת תקליטים (עם להקתו ועם זמרים ידועים, בהם חנה אהרוני, שושנה דמארי, אהובה צדוק, ישראל יצחקי ורעייתו שרה'לה זמיר).

כמו כן, ערך עמנואל סימפוזיונים של זמר וערבי הווי. המפורסמים בהם היו אלה של חבורת האש, שבגרעינה היו אנשי המחלקה הערבית של הפלמ"ח ואשר אליה חבר עמנואל בראשית שנות ה-50 בשילוב מוזיקאים - יעקב אורלנד ויוסף הדר - וזמרים נוספים - אילקה ואביבה, הפרברים ואחרים. עמנואל היה דומיננטי מאוד בחבורת האש, והחבורה שרה ופרסמה רבים משיריו, כגון "עלי האש" ו"דבקת החמור".


 


לקבלת מידע על טיולים והופעות חינם הכניסו פרטים

הפעילויות לזוגות, פנויים ויחידים

דוא"ל* :
שם :
טלפון :

רוצים לקבל עדכונים בוואטסאפ?

שלחו הודעת וואטסאפ למני בטלפון 050-4314422 והתחילו לטייל :-)

לעזרה: 03-6818776

 טיולים בגולן  טיולים בגליל העליון  גליל תחתון והעמקים  טיולים בגליל המערבי  טיולים בכרמל  טיולים בשרון  טיולים במישור החוף  טיולים בהרי ירושלים  טיולים במדבר יהודה  טיולים בנגב  טיולים בערבה  הרי אילת והים האדום  פרחים ואגדות  גיפים ואגדות  ישראל בוידאו  ארץ ישראל קו זמן
 

 הצטרפו אלינו בפייסבוק

מאת: מני נחמן, טיולים ואגדות
מני נחמן

מצא אותנו ב-Google+ 
menynachman@gmail.com