טיול לירושלים והחזיון הלילי החדש במגדל דוד וסליחות בעיר העתיקה

הצטרפו לטיולים ואגדות בפייסבוק לתמונות ועדכונים

מוזיאון מגדל דוד חידש את המיצג האור-קולי בטכנולוגיות חדשות וזאת סיבה טובה לבוא לבקר בעיר הנצח ירושלים! ואם כבר העיר העתיקה, נשוטט עם מדריך שופע ידע ברובע היהודי ויישאר לנו גם זמן לשופר בכותל בשעת חצות!

בסביבות השעה 00:00 הכותל מתמלא באלפי מאמינים הממתינים לתקיעת השופרות, מי שירצה ייגש אל הכותל ולשים פתק ולאחר מכן נסיים את טיולנו ונחזור אל המרכז…

נצא למסע רגלי קליל החוצה תצפיות, שבילים, סימטאות, תרבויות ושלל אתרים מיוחדים ויפים.
נתחיל את טיולינו בגן בלומפילד ומשם נצעד לשכונה הראשונה של ירושלים עם יציאה מהחומות – משכנות שאננים.
בראש השכונה בסמוך לטחנת הקמח נביט אל העיר אשר לכל אורך שנותינו בגלות התפללו לשוב לשכון בצילה.
עם הסיום במשכנות נצעד דרך הסימטאות השונות אל עבר מגדלו של דוד המלך לחיזיון חדש ומרשים שעל קירות המצודה מספר את סיפורו של מלך.
בתום הביקור בחיזיון, נקיף את חומות העיר העתיקה מצידן הדרומי מערבי, דרך גן בוני ירושלים, נכנס לקברו של דוד המלך ונטפס למקום מושבו של נשיאנו יצחק בן צבי, ממנו צפה לעיר הכל כך קרובה, אך חלוקה בין השנים 1948 ועד 1967 עם שחרורה של העיר.

לאחר שיח קצר על המקום נמשיך לצעוד ונכנס לרובע היהודי, דרך שער ציון ומרגע זה ואלך, נחלוף על פני שלל אתרים מעניינים, הטומנים בתוכם היסטוריה ענפה, סיפורי קרבות ועוד.

לערך בשעה 00:00 נכנס אל רחבת הכותל ונמתין בציפייה לרגע תקיעת השופר ופתיחת תפילת הסליחות.
בכותל יינתן זמן חופשי לכל מטייל למטרתו שלו, תפילה, פתק וכדומה.
לקראת השעה 01:15 ניפגש בנקודת הכינוס שנקבה על ידי המדריך ונעשה דרכנו חזרה, מלאים בכל טוב ובבקשת סליחה…

קצת היסטוריה למתעניינים:

מגדל דוד הוא הכינוי שניתן למצודה אשר הגנה במשך אלפי שנים על העיר ירושלים. המצודה שוכנת במקום הגבוה ביותר בעיר העתיקה, מעל נקודת ההשקה של גיא בן הינום ונחל צולב.

נקודה אסטרטגית זו היוותה עילה כבר אצל החשמונאים להקים ביצור במקום, במטרה להגן על העיר ממערב. במהלך ההיסטוריה היה למצודה חלק מרכזי בהגנת העיר, והיא שימשה מרכז שלטוני וצבאי. כיום היא מוזיאון לתולדות ירושלים ואתר תיירות

המצודה לא נבנתה בידי דוד המלך – היו אלה החשמונאים, שהחלו במלאכה. המלך הורדוס אחריהם שיפץ את הביצור החשמונאי ובנה עליו שלושה מגדלי שמירה, מהם שרד רק אחד מהם, כנראה מגדל פצאל, הגדול מבין השלושה.

על חורבות מגדליו של הורדוס הקימו לימים הרומאים את מחנה הלגיון העשירי, שממנו נמצאו בחפירות ארכאולוגיות רעפים ולבנים עם טביעות חותם של הלגיון.

הערבים בנו במקום מבצר גדול בעל חצר פנימית, והצלבנים הוסיפו סביבו אולמות גדולים לשימוש חיל המשמר. בתקופה האיובית והממלוכית עברו דופנות המצודה עיבוי מסיבי, והיא הוקפה במגדלי ענק.

הטורקים הצטרפו לפאזל הירושלמי, כאשר הפכו את המצודה לקסרקטין, הוסיפו לה רחבת תותחים, ובמאה ה-17 אף עיטרו אותה בצריח המסגד, שהפך לסמל ירושלמי.הטורקים אף הקיפו את המצודה בחפיר, שנועד להגן עליה הן מתוקפים מבחוץ, והן מפני מרידות תושבי העיר מבפנים. בשנת 1898 מולא חלק מחפיר זה באדמה, בחלק הצמוד לשער יפו, וקטע קטן מחומת החפיר הוסרה, כדי ליצור מעל המילוי מעבר נוח למרכבתו של קיסר גרמניה, וילהלם השני ולאשתו אוגוסטה ויקטוריה.

הבריטים הפכו את המצודה למוזיאון קטן. הישראלים פיתחו את המוזיאון והוסיפו לו מיצג אור קולי מרהיב המספר על תולדות העיר. כיום משמשת המצודה כמרכז תרבות ותיירות וכסמל של ירושלים המגדל מופיע על גלויות, בולים ודגלי העיר.

אז מאיפה השם מגדל דוד ?

השם "מגדל דוד" מקורו בפירוש נוצרי שגוי של כתבי יוסף בן מתתיהו, וכן בכינוי המוסלמי של המצודה "מחראב נבי דאוד" (محراب النبي داود). במהלך המאה ה-19 הדביקו מבקרים מארצות המערב את השם השגוי לצריח המסגד הטורקי, וכך מכונה הצריח עד היום

וקצת על המופע המרהיב:

כשהלילה יורד והאור נוגע באבן, משמשות חומות המצודה תפאורה למופע לילה מרהיב ביופיו. לצלילי מוזיקה מקורית נגלה סיפורה של העיר ירושלים בדימויי ענק עוצרי נשימה של מציאות מדומה. "החיזיון הלילי" עשוי בטכניקה של "אחיזת עיניים" ועוטף את הצופה בחוויה רב חושית יחידה מסוגה. על אבני חצר המוזיאון, מסופר מכל עבר סיפורה של העיר ותולדותיה לאורך 4,000 שנה. צבעוניות כובשת, צלילים ממגוון תקופות וקולות מימים עברו ממחישים לצופים מה חוו אותן אבנים עתיקות עליהם נחשף החיזיון. זוהי חוויה יוצאת-דופן.

המופע משתמש בטכניקות חדשניות ובמערכת מחשוב משוכללת, המפעילה 20 מקרנים, 10 נגני וידאו, 14 מחשבים, 14 רמקולים, ועושה שימוש בכ-10 קילומטרים של כבלים מסוגים שונים ושני בתי הקרנה. המופע מתקיים תחת כיפת השמים ונמשך כ 45 דקות.

למי מיועד הטיול:
לכולם :-) הליכה קלילה בעיר ירושלים.
דרגת קושי:
קלה
מחיר:
רק 185 ש"ח כולל כולל כניסות למגדל דוד לחזיון האור-קולי (בשווי 65 ש"ח), אוטובוס צמוד והדרכה.
מה נדרש:
מצב בריאותי טוב, נעלי הליכה סגורות, מי שתיה, כובע.
אוכל ושתיה:
אנא הביאו אוכל ושתיה לכל היום.
מדריך\ה:
שובל
הגעה עצמית:
המסלול אינו מעגלי ולכן לא ניתן.
לשאלות נוספות ועזרה בהרשמה:
03-6818776, למקרה חירום בלבד: 050-4314422

נקודות האיסוף באוטובוס מגלילות: (לחצו על הטקסט כדי לראות את המיקום על המפה)

יש להגיע 5 דקות לפני השעות המצויינות – האוטובוס לא מחכה למאחרים

דמי ביטול:

עד שבוע לפני האירוע 20 ש"ח לאדם. בשבוע האירוע אין החזרים

הערות:

בהרשמתכם לטיול אתם מצהירים כי מצב בריאותכם תקין – מחובתכם לדווח על כל בעיה בריאותית *המסלול נתון לשינויים על פי החלטת המדריך בשטח * קיום הטיול מותנה במינימום משתתפים
למי מיועד הטיול:
לכולם :-) הליכה קלילה בעיר ירושלים.
דרגת קושי:
קלה
מחיר:
רק 185 ש"ח כולל כולל כניסות למגדל דוד לחזיון האור-קולי (בשווי 65 ש"ח), אוטובוס צמוד והדרכה.
מה נדרש:
מצב בריאותי טוב, נעלי הליכה סגורות, מי שתיה, כובע.
אוכל ושתיה:
אנא הביאו אוכל ושתיה לכל היום.
מדריך\ה:
שובל
הגעה עצמית:
המסלול אינו מעגלי ולכן לא ניתן.
לשאלות נוספות ועזרה בהרשמה:
03-6818776, למקרה חירום בלבד: 050-4314422