שבת 17/8: סיור לילי בסמטאות ירושלים, השוק, מופע "המלך דוד" במגדל דוד!

 


הטיול מלא!

הצטרפו לטיולים ואגדות בפייסבוק לתמונות ועדכונים

ערב שבת, נצא לסיור נעים בעיר הבירה, ירושלים. נגיע למגדל דוד אשר חידש את המיצג האור-קולי בטכנולוגיות חדשות ונתן לנו סיבה טובה לבוא לבקר בעיר הנצח ירושלים! נצפה בחזיון האור קולי החדש והמרהיב "המלך דוד" (ראו סרטון)

נתחיל את הערב שלנו בשערה הראשי של העיר ירושלים כפי שאנו מכירים היום, הלא הוא שער יפו. אך לשם שינוי הפעם לא נצעד דרכו פנימה לסימטאות העיר, אלא נקיף את החומה מצפון מערב ונלך שלאורכה נפגוש שלל אתרים, בדומה לשער החדש, שנפרץ בתקופה העותמנית ומטרתו לסייע בכניסת הנוצרים אל הרובע ונורי וכנסיית הקבר וזאת לאחר שירושלים יוצאת מן החומות איי שם במאה ה- 19.

נמשיך במסלולנו דרך שלל גנים ארכיאולוגים פתוחים הנושקים לחומה עד אשר נגיע לשער שכם – באב אל עמוד, העומד במקומו כבר מימי הקיסר אדריאנוס במאה ה 2 לספירה.

נתרשם מגודלו וממטרתו של השער מימי הקמתו ועד ימינו אנו ונכנס בשעריו את העיר העתיקה מצידה המוסלמי.
בזמן ההליכה ברחוב התוסס, נתרשם מתוצרתם של הרוכלים השונים והחנויות הקטנטנות ומדי פעם נעצור בסמוך לאתרים שונים, הצטלבות רחובות ועוד.

בהמשך הדרך נעפיל לכיוון הרובע הנוצרי, שם נפקוד את האתרים השונים ונחווה תרבות נוספת ואמונה שונה, עד אשר נגיע למדרגות ברזל צרות המעלות אותנו אל נקודת תצפית מרשימה ממנה נצפים שלל אתריה של העיר הקדושה ביותר בעולם.
בסיום התצפית נמשיך בדרכנו דרך הסמטאות השונות ונעלה אל עבר מגדלו של המלך דוד ושם נתפנק בחזיון אור קולי מרשים על קירות המצודה….

לאחר החיזיון, נצא אל מחוץ לחומות העיר, נעלה אל האוטובוס, שיקפיץ אותנו לשוק מחנה יהודה המיוחד, בו יינתן זמן חופשי לאוכל שתייה ועוד…

קצת היסטוריה למתעניינים:

מגדל דוד הוא הכינוי שניתן למצודה אשר הגנה במשך אלפי שנים על העיר ירושלים. המצודה שוכנת במקום הגבוה ביותר בעיר העתיקה, מעל נקודת ההשקה של גיא בן הינום ונחל צולב.

נקודה אסטרטגית זו היוותה עילה כבר אצל החשמונאים להקים ביצור במקום, במטרה להגן על העיר ממערב. במהלך ההיסטוריה היה למצודה חלק מרכזי בהגנת העיר, והיא שימשה מרכז שלטוני וצבאי. כיום היא מוזיאון לתולדות ירושלים ואתר תיירות

המצודה לא נבנתה בידי דוד המלך – היו אלה החשמונאים, שהחלו במלאכה. המלך הורדוס אחריהם שיפץ את הביצור החשמונאי ובנה עליו שלושה מגדלי שמירה, מהם שרד רק אחד מהם, כנראה מגדל פצאל, הגדול מבין השלושה.

על חורבות מגדליו של הורדוס הקימו לימים הרומאים את מחנה הלגיון העשירי, שממנו נמצאו בחפירות ארכאולוגיות רעפים ולבנים עם טביעות חותם של הלגיון.

הערבים בנו במקום מבצר גדול בעל חצר פנימית, והצלבנים הוסיפו סביבו אולמות גדולים לשימוש חיל המשמר. בתקופה האיובית והממלוכית עברו דופנות המצודה עיבוי מסיבי, והיא הוקפה במגדלי ענק.

הטורקים הצטרפו לפאזל הירושלמי, כאשר הפכו את המצודה לקסרקטין, הוסיפו לה רחבת תותחים, ובמאה ה-17 אף עיטרו אותה בצריח המסגד, שהפך לסמל ירושלמי.הטורקים אף הקיפו את המצודה בחפיר, שנועד להגן עליה הן מתוקפים מבחוץ, והן מפני מרידות תושבי העיר מבפנים. בשנת 1898 מולא חלק מחפיר זה באדמה, בחלק הצמוד לשער יפו, וקטע קטן מחומת החפיר הוסרה, כדי ליצור מעל המילוי מעבר נוח למרכבתו של קיסר גרמניה, וילהלם השני ולאשתו אוגוסטה ויקטוריה.

הבריטים הפכו את המצודה למוזיאון קטן. הישראלים פיתחו את המוזיאון והוסיפו לו מיצג אור קולי מרהיב המספר על תולדות העיר. כיום משמשת המצודה כמרכז תרבות ותיירות וכסמל של ירושלים המגדל מופיע על גלויות, בולים ודגלי העיר.

אז מאיפה השם מגדל דוד ?

השם "מגדל דוד" מקורו בפירוש נוצרי שגוי של כתבי יוסף בן מתתיהו, וכן בכינוי המוסלמי של המצודה "מחראב נבי דאוד" (محراب النبي داود). במהלך המאה ה-19 הדביקו מבקרים מארצות המערב את השם השגוי לצריח המסגד הטורקי, וכך מכונה הצריח עד היום

וקצת על המופע המרהיב:

כשהלילה יורד והאור נוגע באבן, משמשות חומות המצודה תפאורה למופע לילה מרהיב ביופיו. לצלילי מוזיקה מקורית נגלה סיפורה של העיר ירושלים בדימויי ענק עוצרי נשימה של מציאות מדומה. "החיזיון הלילי" עשוי בטכניקה של "אחיזת עיניים" ועוטף את הצופה בחוויה רב חושית יחידה מסוגה. על אבני חצר המוזיאון, מסופר מכל עבר סיפורה של העיר ותולדותיה לאורך 4,000 שנה. צבעוניות כובשת, צלילים ממגוון תקופות וקולות מימים עברו ממחישים לצופים מה חוו אותן אבנים עתיקות עליהם נחשף החיזיון. זוהי חוויה יוצאת-דופן.

המופע משתמש בטכניקות חדשניות ובמערכת מחשוב משוכללת, המפעילה 20 מקרנים, 10 נגני וידאו, 14 מחשבים, 14 רמקולים, ועושה שימוש בכ-10 קילומטרים של כבלים מסוגים שונים ושני בתי הקרנה. המופע מתקיים תחת כיפת השמים ונמשך כ 45 דקות.

למי מיועד הטיול:
לכולם :-) הליכה קלילה בעיר ירושלים
דרגת קושי:
קלה
אורך בק"מ:
2-3 ק"מ עירוני קליל
מחיר:
רק 185 ש"ח כולל כולל כניסות למגדל דוד לחזיון האור-קולי (בשווי 65 ש"ח), אוטובוס צמוד והדרכה.
מה נדרש:
מצב בריאותי טוב, נעליים נוחות להליכה, ביגוד חם ולבוש צנוע. (מכנסיים ארוכים ומשהו להתעטף – מקומות קדושים)
אוכל ושתיה:
אנא הביאו אוכל ושתיה לכל הערב.
מדריך\ה:
שי
הגעה עצמית:
המסלול אינו מעגלי ולכן לא ניתן.
לשאלות נוספות ועזרה בהרשמה:
03-6818776, למקרה חירום בלבד: 050-4314422

דמי ביטול:

עד שבוע לפני האירוע 20 ש"ח לאדם. בשבוע האירוע אין החזרים

הערות:

בהרשמתכם לטיול אתם מצהירים כי מצב בריאותכם תקין – מחובתכם לדווח על כל בעיה בריאותית *המסלול נתון לשינויים על פי החלטת המדריך בשטח * קיום הטיול מותנה במינימום משתתפים
למי מיועד הטיול:
לכולם :-) הליכה קלילה בעיר ירושלים
דרגת קושי:
קלה
אורך בק"מ:
2-3 ק"מ עירוני קליל
מחיר:
רק 185 ש"ח כולל כולל כניסות למגדל דוד לחזיון האור-קולי (בשווי 65 ש"ח), אוטובוס צמוד והדרכה.
מה נדרש:
מצב בריאותי טוב, נעליים נוחות להליכה, ביגוד חם ולבוש צנוע. (מכנסיים ארוכים ומשהו להתעטף – מקומות קדושים)
אוכל ושתיה:
אנא הביאו אוכל ושתיה לכל הערב.
מדריך\ה:
שי
הגעה עצמית:
המסלול אינו מעגלי ולכן לא ניתן.
לשאלות נוספות ועזרה בהרשמה:
03-6818776, למקרה חירום בלבד: 050-4314422