שבת 5/3: טיול שכולו פריחה בגלבוע!

הצטרפו לקבוצת "מטיילים עם פזית" של טיולים ואגדות בפייסבוק לתמונות, עדכונים וחוויות

לתמונות מטיול דומה לחצו כאן

נתחיל את טיולנו בהליכה קצרה של כ 1 ק"מ בהר הגלבוע במגמת ירידה, בשדות עמק יזרעאל מתל המלך אחאב ואיזבל לעין יזרעאל, בעין יזרעאל נוכל להשתכשך במי הבריכה.

משם נמשיך להר מלכישוע ונצא למסלול הליכה של כ 3 ק"מ מדהימים בתוך פריחה צבעונית ויפה

נגיע למצפה דובי וערן שמיר בגלבוע ונאכל שם את ארוחת הצהרים שהבאנו או קנינו

בסיום המסלול נגיע לבריכה הקסומה של עין מודע, מעיין מדהים עם נוף מדהים, פינות פיקניק וספסלים, מי שירצה מוזמן לשכשך רגליו ואפילו מעבר, מאחר ועומק הבריכה נע בין מטר למטר וחצי.

הר הגלבוע הוא קבוצת הרים המתנשאת מעל עמק יזרעאל ועמק חרוד, בקעת בית-שאן והירדן. בהר הגלבוע יש מגון רחב של צמחיה בנוסף יש מעינות ובעלי חיים שונים. צמחייה זו מגוונת ובעלת מינים שונים, ובחורף ובאביב מתמלא ההר בשפע פריחה צבעונית מרהיבה: רקפות, כלניות, צבעונים, ותפארת המקום – אירוס הגלבוע השחור.

הגלבוע שימש תפאורה לחלק ניכר מתולדות עמנו. באזור זה חיו, לחמו, בנו והנהיגו הגיבורים ההיסטוריים של ישראל: יעל, דבורה הנביאה, ברק בן אבינועם השופט גדעון, שאול המלך, וגם אחאב ואיזבל ושמותיהם היום חקוקים בשמות הרכסים והיישובים.

נסיעה לגלבוע מאפשרת לשלב בין נופי ההר המרהיבים לבין סיפורים מהתנך. ממרומי כתף שאול נפרש הנוף המרהיב של עמק חרוד ווהאזור, אל הגליל ורכס הגלעד. קקל פיתחה במקום דרכי גישה, חניונים רחבי ידיים, מגרש משחקים לילדים, פינות פיקניק ושבילי טיול רגליים. האתר משמש לגלישה בגלשני רוח ומצנחי רחיפה.

כתף שאול הינו מצוק תלול עם נוף מרהיב של שדות עמק יזרעאל המעובדים. קקל שתל כאן בפסגה יער אורנים אך מדרונות הגלבוע נשארו שוממים ללא צמחיה, את הסיבה למצב זה אפשר למצוא בסיפורי התנך:

שביל התנך

הקרב מונצח בשביל התנך הסובב את פסגת הר שאול. זהו שביל קצר ומעגלי המאפשר גישה נוחה לכל גיל. לאורך המסלול ישנם שלטים שמלמדים על מלחמתו האחרונה של המלך שאול בפלשתים

קללת ההר

פה ממש בהר זה, עמד שאול המלך הראשון לעם ישראל וסקר את הקרב מסביבו. הקיץ להט ואדי חום עלו מההר. שמש תמוז צרבה את עור המלך וייבשה את דמעותיו על בניו שנפלו, אדמת ההר היתה ספוגה בדם בני ישראל שנהרגו על ידי פרשי הפלשתים, תחושת כשלון נוראית צרבה את גרונו.

קולות הקרב הלכו והתקרבו ןשאול ידע שאסור לו להיתפס חי בידי אויביו שעלולים להתעלל בו. מרוב תסכול ויאוש הוא ביקש מסגנו לחסלו, אותו צעיר היה נסער מאוד ולא יכל לבצע את פקודת מלכו. אז שלף שאול את חרבו, תקע את ידית החרב בתוך האדמה והפיל את עצמו על חודה עד שמת כשהוא מקלל את לוחמי הפלשתים.

כששמע דוד על מות שאול ובניו מיהר אל הגלבוע ושם קונן דוד את הקינה הזאת על שאול ועל יהונתן בנו וקילל את ההר: הצבי ישראל על במותיך חלל איך נפלו גיבורים. הרי בגלבוע אל-טל ואל-מטר עליכם, שאול ויהונתן הנאהבים והנעימים בחייהם ובמותם לא נפרדו, מנשרים קלו מאריות גברו. בנות ישראל אל שאול בכינה, יהונתן על-במותיך חלל. צר-לי עליך אחי יהונתן נעמת לי מאוד. איך נפלו גיבורים ויאבדו כלי מלחמה.

ואכן, עד היום, בהר הגלבוע אין טל ואין מטר, מדרונותיו צחיחים ויבשים, כקללת דוד. סופם הטרגי של שאול ובניו במלחמתם נגד הפלשתים מונצח בשמות ישובים, ורכסים באזור, הר עמינדב, הר מלכישוע ואחרים. במזרח נמצאת העיר בית-שאן, ששם תלו את גופותיהם של שאול ובניו.

הר מלכישוע הוא ההר הגבוה ביותר ברכס הרי הגלבוע. הוא גם נמצא בדרומו. אזור הגלבוע הוא מיוחד במינו. הרי הגלבוע עצמם ידועים בכך שהם צחיחים יחסית ונופם הטבעי הוא כשל אזור ערבתי. חלקם מיוערים באופן מלאכותי בעצי אורן ואלונים. בניגוד להרים עצמם, למרגלות הגלבוע נמצא אזור שופע מים הידוע בשם עמק המעיינות. הוא כולל מספר מעיינות ובריכות טבעיות כמו עין יזרעאל, נחל קיבוצים ופארק המעיינות, מעיין חרוד וגן השלושה. מהמסלול שלנו נוכל לצפות על הרי השומרון, עמק בית שאן והרי הגלעד שמעבר לירדן. המסלול כולל פריחות עונתיות יפהפיות. לכל עונה יש את הפריחה הייחודית לה, כאשר הפריחה המיוחדת ביותר היא של אירוס הגלבוע בחודש מרץ, אך גם הפריחה הסתווית הבהירה של כרכומים וסתווניות ופריחת הרקפות והכלניות בחורף הופכות את המסלול ליפהפה.

כתף שאול בגלבוע

פורסם על ידי ‏מטיילים עם פזית – טיולים ואגדות‏ ב- יום חמישי, 12 ביולי 2018

למי מיועד הטיול:
לכולם
דרגת קושי:
קלה
אורך בק"מ:
2-3 ק"מ לא רצופים
מחיר:
כולל אוטובוס צמוד וטיול מודרך רק 150 ש"ח.
מה נדרש:
מצב בריאותי טוב, נעלי הליכה סגורות, מי שתיה, כובע.
אוכל ושתיה:
אנא הביאו אוכל ושתיה לכל היום.
מדריך\ה:
אחד ממדריכי טיולים ואגדות
הגעה עצמית:
המסלול אינו מעגלי ולכן לא ניתן.
לשאלות נוספות ועזרה בהרשמה:
פזית – 054-6672412 או משרד 03-6818776

נקודות האיסוף באוטובוס מבילו: (לחצו על הטקסט כדי לראות את המיקום על המפה)

יש להגיע 5 דקות לפני השעות המצויינות – האוטובוס לא מחכה למאחרים

דמי ביטול:

עד שבוע לפני האירוע 20 ש"ח לאדם. בשבוע האירוע אין החזרים

הערות:

בהרשמתכם לטיול אתם מצהירים כי מצב בריאותכם תקין – מחובתכם לדווח על כל בעיה בריאותית
*המסלול נתון לשינויים על פי החלטת המדריך בשטח
* קיום הטיול מותנה במינימום משתתפים
למי מיועד הטיול:
לכולם
דרגת קושי:
קלה
אורך בק"מ:
2-3 ק"מ לא רצופים
מחיר:
כולל אוטובוס צמוד וטיול מודרך רק 150 ש"ח.
מה נדרש:
מצב בריאותי טוב, נעלי הליכה סגורות, מי שתיה, כובע.
אוכל ושתיה:
אנא הביאו אוכל ושתיה לכל היום.
מדריך\ה:
אחד ממדריכי טיולים ואגדות
הגעה עצמית:
המסלול אינו מעגלי ולכן לא ניתן.
לשאלות נוספות ועזרה בהרשמה:
פזית – 054-6672412 או משרד 03-6818776