שבת 27/6: נחל שוקק, עין מודע, שביל צביקה ועוד… טיול ממונע ורטוב :-)

מומלץ להיכנס למים אבל לא חובה

הצטרפו לקבוצת "מטיילים עם פזית" של טיולים ואגדות בפייסבוק לתמונות, עדכונים וחוויות

לתמונות מהטיול הקודם: לחצו כאן

לאחר הפסקת בוקר בדרכינו לתחילת הטיול, נגיע לכניסה לפארק שם נקבל רכבי גולף.

נתיישב 6 אנשים בכל רכב ונצא לטיול קסום בנהיגה עצמית.

ניסע כשעתיים, בדרכינו נעבור דרך מעיינות זורמים: עין שוקק, עין מודע.

נחנה את הרכבים ונצא רגלית לסיור בשביל צביקה המרגש (על שמו של צביקה קפלן ז"ל, הסבר בהמשך)

נחזיר את הרכבים. המעוניינים יוכלו לצאת לסיור רטוב וכיפי במימי הנחל. 

האחרים יישארו להפסקת צהרים עצמית בפארק

נסיים את טיולינו בטיול רגלי קצר ויפיפה מתל יזרעאל בירידה קלה לעין יזרעאל וטבילה (למעוניינים) במי המעיין! טיול קצר בעקבות סיפורי המקרא בעמקים

יהיה נפלא ומיוחד כתמיד!!

מומלץ להירטב אבל לא חובה!!

מידע נוסף על המקומות בהם נבקר:

עין חומה, עין מגדל  ונחל קיבוצים

עין חומה ועין מגדל הם מהמעיינות הגדולים בפארק המעיינות ומקורותיו של נחל קיבוצים. שמות המעיינות מנציחים את ניר דוד (תל עמל), ראשון ליישובי חומה ומגדל. מימיו של עין חומה נשאבים כמעט עד תום ואילו כמחצית מהמים של עין חומה זורמים בפלג המפורסם נחל קיבוצים. הנחל זורם בתחום הפארק כמעט 1.5 ק"מ ואחר כך מימיו מוזרמים באמות מים לשדות העמק. המים בנחל עשויים להגיע לעומק 1.5 מטרים והוא מקיים עולם חי וצומח עשיר. החלק העילי של הנחל הוא שמורת טבע מוכרזת.

עין שוקק 

המעיין יוצר בריכה גדולה ויפה, בעלת מים צלולים. מסביב יש עצים נותני צל. מעין שוקק מתחילה את דרכה אמת מים מודרנית, הידועה בשם "100-" – הרום שבו האמה מתחילה את דרכה.
קיר האבן הבנוי בצד המעיין הוא חלק מבריכה שאגרה את מי המעיין והזרימה אותם לשתי טחנות קמח. הטחנה העליונה (טחונת אל-ג'וסק) הייתה צמודה לסכר, אך לא נותר ממנה שריד. התחנה התחתונה (טחונת אל-אשרף), שחלקים ניכרים ממנה שרדו, בנויה כ-350 מטרים במורד הפלג של עין שוקק. כמות המים הרבה במעיין נוצלה להפעלת שלושה זוגות אבני ריחיים. נראה כי בעין שוקק הייתה בריכה כבר בתקופה הרומית שממנה יצאה אמת מים.

עין מודע

מעיין גדול בצל חורשת אקליפטוס נאה, שזכה בעבר לשיפוץ של קק"ל ולחניון נעים. מי המעיין נאספים בבריכה גדולה, שאורכה כ-40 מטרים. עומק המים בבריכה מגיע לכחצי מטר.

השביל הרטוב – פרוייקט הנצחה ייחודי ומרגש

באוקטובר 2014,  חברי 'כוח צביקה' התגייסו לניקוי הנחל שבין עין שוקק ובריכת טחנת הקמח החדשה בפארק המעיינות. קהל גדול של מתנדבים חדורי מוטיבציה פרצו מתוך סבך צפוף מלא בצמחי קנה ופטל קוצני – שביל הליכה רטוב, קסום ויפיפה.

'כוח צביקה' – הוקם ע"י חברים ובני הנוער מקיבוץ מירב, לזכרו של סרן צביקה קפלן ז"ל, שנהרג במהלך מבצע 'צוק איתן', בקרב הקשה בשכונת סג'עייה. יחד עם בני משפחתו, חיילי גדס"ר גולני ומתנדבים נוספים, הם פרצו וסידרו את 'השביל הרטוב' לשימוש והנאת כלל ציבור המטיילים בפארק, כמקום להנצחתו של סרן צביקה קפלן ז"ל.
הטיפול בנחל ע"י 'כוח צביקה' התנהל באופן מרשים ביותר, בתכנון וביצוע מדוייק. צוות פארק המעיינות נרתם בשמחה לתמיכה ביוזמה ויחד, עם הרבה רגישות לטבע ולסביבה, נפרץ השביל הקסום.

באפריל 2015 התגייס "כוח צביקה" למבצע נוסף לשיפור פני השביל הרטוב –
שוב התייצבו באופן מרשים כ-150 חברים, ילדים ונוער.  ניקו וסידרו, בנו מגוון ספסלי עץ, גשרון מעל המים, סידרו שביל הליכה יבש לאורך חלק מהערוץ ועוד ועוד.

דרך הנצחה ייחודית זו של צביקה ז"ל נעשתה עם הרבה רוח חברות, אהבה וכבוד לאדם ולטבע. והתוצאה מרשימה ביופיה!

השביל הרטוב מחבר עכשיו באופן טבעי ויפיפה בין מעיין עין שוקק לבריכת הטחנה, ויחד נוצר מתחם מקסים מלא בצל, עם המון פינות חמד קטנות, מפלונים, ספסלי ישיבה למנוחה, גשרון עץ, שביל הליכה רטוב וגם יבש, טחנת קמח עתיקה…. פשוט מקסים!

למי מיועד הטיול:
לכולם
דרגת קושי:
קלה
אורך בק"מ:
1-2 ק"מ
מחיר:
כולל אוטובוס צמוד, רכבי גולף וטיול מודרך רק 200 ש"ח
מה נדרש:
מצב בריאותי טוב, נעלי הליכה סגורות, מי שתיה, כובע.
אוכל ושתיה:
אנא הביאו אוכל ושתיה לכל היום.
מדריך\ה:
גילי, מו"ד מוסמכת
הגעה עצמית:
ניתן בעלות 150 ש"ח
לשאלות נוספות ועזרה בהרשמה:
פזית – 054-6672412 או משרד 03-6818776

דמי ביטול:

עד שבוע לפני האירוע 20 ש"ח לאדם. בשבוע האירוע אין החזרים

הערות:

בהרשמתכם לטיול אתם מצהירים כי מצב בריאותכם תקין – מחובתכם לדווח על כל בעיה בריאותית *המסלול נתון לשינויים על פי החלטת המדריך בשטח * קיום הטיול מותנה במינימום משתתפים