הכנסייה בהר האושר

זוהי כנסייה קתולית הבנויה על  הר נחום, הידוע כהר האושר. על פי המסורת הנוצרית זהו המקום בו נשא ישו את דרשתו המפורסמת על ההר.

בברית החדשה בבשורה על פי מתי מתוארת הדרשה אותה נשא ישו בפני מאמיניו על ההר. הדרשה עצמה מכילה עקרונות רבים שהנצרות מושתתת עליהם כמו צניעות, רדיפת שלום וצדק. הביטוי הישראלי המוכר "מלח הארץ" אף נלקח מטקסט זה. השם הר האושר קשור למילה "אשרי" המתחילה את שמונת הפסוקים הראשונים של דרשת ההר והכוונה היא למבורכים. המסורת הנוצרית המקובלת מזהה את הר האושר עם הר נחום, אך יש המזהים אותו עם קרני חיטין.

לרוב בארץ כנסיות מודרניות הנן בנויות על שרידי כנסיות ישנות מהתקופה הביזנטית. במקרה זה נמצאו שרידי כנסיות מהתקופה הביזנטית בתחתית ההר. הכנסייה נבנתה ב-1936על ידי "הארגון הלאומי לעזרה למסיונרים איטלקים"  בתמיכה כספית של ממשלת איטליה הפאשיסטית. עקב כך בעבר היתה בכניסה כתובת הקדשה אשר הוקדשה למוסוליני. הכתובת הוסרה לאחר מלחמת העולם השנייה. הכנסייה תוכננה על ידי האדריכל האיטלקי הנודע אנטוניו ברלוצי.

הכנסייה הינה כנסייה הרכזית ומעוצבת בצורת מתומן. היא ניצבת על פודיום מלבני גדול ומוקפת מכל צדדיה באכסדרה המאפשרת תצפית לעבר הכנרת והאתרים בהם פעל ישו. באכסדרה תשע קשתות בכל צד, למעט בצד הצפוני. בצד זה קטע האכסדרה שמקיף אותו הוא בן שבע קשתות כאשר הקשת המרכזית  גבוהה ורחבה מהאחרות, והיא מוליכה אל הכניסה. הכנסייה מעוצבת כך שהחלונות הינן בגובה העיניים בשונה מכנסיות אחרות וזאת על מנת שהמבקרים יוכלו לצפות אל הנוף לעבר הכינרת ולהרגיש את רוח המקום.