הר סרטבה ומבצר אלכסנדריון

היא אחת הפסגות היפות והמרשימות ביותר בשומרון כולו! בראשה שרידי מבצר קדום וממנה נשקפת תצפית נוף מרהיבה, הטיפוס על פסגה זו היא מהחוויות היפות ביותר למטיילים בארץ!

קרן הסרטבה, פסגה חרוטית הגבוהה באזור, כ-650 מטר מעל בקעת הירדן ואנו נטפס כל מטר מתוך זה…. בשל גובהה, כל העובר בכביש הבקעה מזהה את הפסגה המשתפלת אל עבר בקעת הירדן.

השם הערבי סרטבה מוזכר במשנה כתחנה בה הובערו משואות בדרך בין ירושלים לבבל, על מנת להודיע ליהודי בבל על ראשי החודשים העבריים: "ומאין היו משיאין משואות, מהר המשחה (הר הזיתים) לסרטבא, ומסרטבא לגרופינא, ומגרופינא לחוורן ומחוורן לבית בלתין, ומבית בלתין לא זזו משם, אלא מוליך ומביא ומעלה ומוריד, עד שהיה רואה כל הגולה לפניו כמדורת האש".

על פסגת הסרטבה בנה המלך אלכסנדר ינאי את מבצר האלכסנדריון. יוסף בן מתתיהו מתאר את אלכסדנריון כ"מבצר חזק ונהדר בראש ההר" (מלחמות היהודים א', ו', ה'). אלכסנדר ינאי בנה את המבצר כנקודת שליטה במרחב לביצור גבולה המזרחי של מדינת יהודה מפני פולשים ממזרח. המבצר שימש כמעוזם של החשמונאים במלחמתם נגד הרומאים.

בחפירות ארכיאולוגיות נחשפו שרידים מקירות המבצר החשמונאי ואולם מפואר מוקף עמודים, חלקם בצורת לבבות שיש, מימיו של הורדוס. סביב הפסגה אפשר לראות בורות מים רבים וכן את שרידי אמת המים והסיפון המגיעים אל המבצר ממערב.