כנסיית פטרוס אין גליקנטו (כנסיית התרנגול) הר ציון

כנסיית פטרוס אין-גליקנטו הינה כנסייה השייכת למסדר האסמפסיוניסטי הקתולי. פירוש השם גליקנטו הינו קריאת התרנגול, שם המנציח את אחד מהסיפורים מתוך הברית החדשה.

על פי הברית החדשה ישו ניבא לפטרוס, אחד משליחיו, כי הוא ייתכחש אליו 3 פעמים, ולאחר מכן תגיע קריאת התרנגול. ישו נעצר בגת שמנים ולאחר מכן יובל לפי המסורת הנוצרית לביתו של כייפא הכוהן הגדול אשר במעלה הר ציון. שם הוא ייחקר ויישפט על ידו ועל ידי הסנהדרין. את פטרוס ישאלו אם הוא קשור אל ישו והוא ייתכחש אליו 3 פעמים. ואז תגיע קריאת תרנגול שבעקבותיה ייתחרט פטרוס על מעשיו. את הלילה ישו בילה במעצר בבית הכלא שהיה במקום ובבוקר יובל למשפט בפני הקיסר פונטיוס פילאטוס.

על פי המסורת הנוצרית שרידי ביתו של הכהן הגדול היה במקום זה. בקומת המרתף זיהו גם שרידים שנראו כמו בורות כלא שלשם השליכו את ישו באותו לילה בו נשפט ע"י הסנהדרין. ככל הנראה שבורות אלו שימשו בפועל כמקוואות. בתקופה הביזנטית נבנתה כאן כנסייה שנהרסה בהמשך ע"י הפרסים. שרידי פסיפסים מכנסייה זו משולבים בכנסייה המודרנית. הכנסייה הנוכחית הוקמה ע"י המסדר האסמפסיוניסטי הצרפתי בשנות ה-30. בהתחלה היא לא היתה מרשימה במיוחד אך בשנת 2000 היא שופצה וכיום היא נחשבת לאחת מהכנסיות היפות והבולטות בירושלים.