כנסיית המשיח

זוהי כנסייה אנגליקנית פרוטסטנטית אשר נבנתה בשנת 1849 בעיר העתיקה. זוהי הכנסייה הפרוטסטנטית הראשונה שהוקמה בארץ ישראל והנו המבנה המודרני הראשון אשר נבנה בתוך ירושלים.

הקמת הכנסייה החלה בעזרת שיתוף פעולה בין ראשי הנצרות הלותרנית (שיוצגו בארץ על ידי ממשלת פרוסיה) והאנגליקנים (שהיו מיוצגים על ידי "החברה הלונדונית להפצת הנצרות בקרב יהודים"). 2 הצדדים שאפו להקים בישופות פרוטסטנטית משותפת בירושלים ולהביא לדריסת רגל בעיר. עוד ב-1838 נרכש השטח על ידי ממשלת בריטניה אשר הקימה קונסוליה בריטית וכנסייה פרטית קטנה לשירות הקונסוליה בשם סיינט ג'יימס. הכנסייה החדשה נבנתה מחוץ לרובע הנוצרי על מנת שלא להרגיז את העדות הנוצריות שברובע, ונבנתה בסמוך לרובע היהודי וזאת כיוון ששאיפתה היתה לפנות ליהודים ולהמיר את דתם. לצורך הקמת הכנסייה הובאו סתתים ממלטה, שהכשירו את הסתתים בארץ ישראל, שלא הכירו עד אז את מלאכת הסיתות.

הכנסייה בנויה בסגנון נאו-גותי. היא בנויה בתבנית צלב ואין לה מגדל פעמונים, בשל רצון שלא להתגרות במוסלמים. הכנסייה בנויה מבפנים בצורה ייחודית: בכותל המזרח נקבעו לוחות עץ, המזכירים ארון קודש עליהם חרוטים עשרת הדיברות ותפילת האדון ("אבינו שבשמיים") בעברית. המזבח מעוטר במגן דוד ולא בצלב ועליו מופיעה המילה "עמנואל" (אחד משמותיו של ישו) בעברית .

הכנסייה נמצאת ברובע אשר מכנים אותו הרובע הפרוטסטנטי. הוא כולל בתוכו בית הארחה, מסעדה לצליינים המומלצת לכולם וגם מוזיאון קטן ובו דגמים של קונרד שיק. קונרד שיק הינו אחד מהחוקרים החשובים של ארץ ישראל במאה ה-19. בין פעולותיו בארץ הוא בנה מספר דגמים מרהיבים של ירושלים וביניהם דגם הר הבית הנמצא במוזיאון.