מנזר המצלבה

מנזר המצלבה הוא מנזר מבוצר השוכן בעמק המצלבה, בין השכונות גבעת רם, רסקו ורחביה. המנזר נבנה במאה ה-11 על בסיס מבנה מהתקופה הביזנטית שנבנה במאה השישית, וכיום הוא בבעלות הכנסייה היוונית אורתודוקסית.

נסיבות הקמת הכנסייה הביזנטית אינן ברורות. יש המייחסים  אותה בין השאר להלנה, אמו של קוסטנטינוס. גירסא אחרת אומרת כי היא הוקמה על ידי המלך הגיאורגי הנוצרי הראשון, מיריאן ה-3, שעלה לרגל לירושלים וקיבל את עמק המצלבה כמתנה מקונסטנטין.  על פי המסורת הנוצרית במקום גדל העץ ממנו הכינו הרומאים את הצלב עליו נצלב ישו.

המנזר המבוצר הנוכחי נבנה במאה ה-11 על ידי נזיר גאורגי בשם פרוכוס בתקופה המוסלמית, מה שיוצא דופן לתקופה זו. בעת שלטון הצלבנים בארץ ישראל המנזר פרח ונזירים גאורגים רבים התגוררו בו, ביניהם שותא רוסתוולי. רוסתוולי היה נסיך גאורגי אשר נאלץ לעזוב את גאורגיה, ישב תקופה ארוכה במנזר ושם כתב את יצירתו המפורסמת "עוטה עור הנמר". הוא נחשב למשורר הלאומי של גאורגיה. בתקופה העותמנית הכנסייה הגאורגית איבדה את כוחה ונאלצה למכור את נכסיה, ביניהם מנזר המצלבה אשר עבר בסוף המאה ה-17 לידי היוונים-אורתודוקסים. הם מחזיקים במבנה עד היום. במלחמת העצמאות נמלט הנזיר היחידי שהיה גר במנזר והמבנה הוסב לבסיס לגדנ"ע. לאחר המלחמה הוחזר המבנה לפטריארכיה היוונית.

בשנת 1960 הגיעה למנזר משלחת מחקר מגאורגיה. המשלחת חשפה את הפורטרט של רוסתוולי שהיה חבוי במקום. ב-1986 צילמו במקום את הסרט "חימו מלך ירושלים" המבוסס על ספרו של יורם קניוק. ביוני 2004 הושחת הפרסקו של רוסתוולי ופניו של המשורר נמחקו. ממשלת גאורגיה מחתה על כך ובעקבות כך עיריית ירושלים החליטה לקרוא לרחוב המוביל למנזר ע"ש רוסתוולי.