מערות ראש הנקרה – כאשר הר פוגש ים

שמוּרַת רֹאשׁ הַנִּקְרָה היא שמורת טבע ייחודית בישראל, נמצאת בצפון הארץ על גבול הלבנון והים התיכון. זהו מצוק תלול היורד לתוך הים ללא חוף והגלים המסו נקרות מרהיבות המזמינות טיול מעל ומתחת לפני המים.

מתוך אתר האינטרנט של גן לאומי ראש הנקרה:

האטרקציה המרכזית באתר הן הנקרות. הנקרות מצטיינות ביופי ייחודי,חילופי צבעים בשעות היום השונות ועם חילופי העונות. הנקרות מופיעות במיטבן בשעות השקיעה ובעתות סערה. אורך מסלול הנקרות הטבעיות הינו כ- 200 מטר.

הנקרות הן תוצאה גיאולוגית של תהליך הנמשך מאות ואלפי שנים. תחילתו בשרשרת זעזועים תת קרקעיים שפערה סדקים בסלע. מי הגשמים חדרו מבעד לסדקים שנפערו, המסו אותם ויצרו בתוכם מחילות ומערות ימיות (נקרות) שהלכו והתרחבו בשל גלי הים הפורצים בשצף קצף לתוך הסדקים וממשיכים את מלאכת ההרחבה, מלחכים את הסלע וחורטים בו צורות.

גם מי המלח ממסים אט אט את סלע הגיר, בנוסף אצות ובעלי חיים זעירים המכסים בצפיפות את פני הסלעים בכל מקום לח מבצעים את פעולת ההרס הראשונית של פני הסלע, והגלים ממשיכים את ההרס ומשלימים אותו.

אל ראש הנקרה מגיעים גלי הים במלוא עוצמתם והם נשברים רק בהגיעם אל המצוק. השפעתם של הגלים כאן היא עצומה ויש המעריכים את עוצמת מכתם ב-250 טון על כל מטר מאורך המצוק. בדרך כלל פוקדות את חופי הארץ שתיים או שלוש סערות בשנה, אך גם גלי הקיץ כוחם רב ופעולתם העיקרית ניכרת ביצירת הצנירים שהם שקערוריות מוארכות ,מקבילות לפני הים, החורטות בסלעים הפונים מערבה .

רגל הפיל- פסל טבעי גדול מימדים שיצר הים בדמות רגלו של הפיל. רגל הפיל היא המשכו של המצוק הלבן היורד לים והיא נגלית לעינינו מיד עם היציאה ממסלול הנקרות. צוק המאובנים- על גבי הצוק הלבן בסוף מסלול הנקרות ניתן לראות שרידי מאובנים של כוכבי ים.

הנקרות מוארות ולכן ניתן לסייר בהן גם בלילה וליהנות מחוויה מרתקת ביופייה בעזרת עששיות שמספק צוות השמורה.

כדי להקל את הגישה לנקרות נבנה רכבל קצר ותלול המוריד ומעלה את המטיילים בביטחה.

סוג המערה: נקרות המסה בסלע גיר
ציוד מיוחד: אין
הערות ואזהרות: גן לאומי, כניסה בתשלום
לשלב בטיול בסביבה עם: נחל בצת, חומות עכו העתיקה, נהריה, נחל כזיב, חניתה, מערת קשת, מערת נמר