מערת אורנית

מערת אורנית היא אחת המערות היפות בארץ וקלת גישה (דרך טירת הכרמל). המערה שוכנת בתוך מצוק גיר המתנשא  לגובה 15-20 מטר ובאורך 200 מטר על נקודת החיבור של נחל נדר לנחל גלים .
במצוק מספר מערות, אך אורנית היא הגדולה שבהם – אורכה 42 מטר והיא חוצה את המצוק. למערה שני פתחים והיא כוללת מספר אולמות. במערה נמצאו ממצאים ארכאולוגים מהתרבות המוסטרית והתקופה הכלקוליתית. המערה היא מקלט לעטלפי חרקים.

מספר רב של חדרים בשני מפלסים. ההגעה למפלס השני בחלק הימיני של המערה- לכיוון המסלול האדום, הים וטירת הכרמל.  הגעה- דרך המסלול האדום שעולה להר ישר מטירת הכרמל ודרך שנייה זה להגיע מנחל נדר(נחל גלים) בעלייה חדה עם מספר שבילים ( לא מסומנים אבל יחסית נוחים). . ממצאים מן התרבות המוסטיירית והכלכולית.

בחדר המרכזי של המערה שוכבת אבן טחינה שבורה ניאוליתית או כלכוליתית (לא ניתן לזהות בביטחון את זמנה). נא להשאיר אותה במקומה לדורות הבאים! . אם נכנסים למערה מהפתח הכי גדול ופונים כל הזמן שמאלה אז מגיעים לפתח בינוני עד קטן שבו יש טביעות מוזרות ועגולות וגם עם מסתכלים טוב על הקיר באדום חלש מאד יש ציורים קדמוניים.

מעל פתח הכניסה המערבית (הפונה צפונה), בערך 3 מטר מעל, יש כוורת דבורים בקיר. אין סכנה, פשוט מעניין. עטלפים בתקרה המערה הגדולה. המערות  נקיות לחלוטין מזבל. הופתעתי לטובה.

משהו נחמד-כשנכנסים בפתח הראשי מצד ימין יש מנהרה נמוכה אפשר לזחול בה ולהגיע לחלל גבוה עם תצפית לים, יש עיקוף.

מתחת למערה בערוץ נחל כלח נמצא מעיין נקבה ששווה ביקור, במיוחד בימים חמים: עין קדם.

סוג המערה: קארסטית עם אולמות פתוחים
ציוד מיוחד: אין
הערות ואזהרות: מערה מקסימה במיוחד עם שביל טיול מסומן שעובר דרכה
לשלב בטיול בסביבה עם: נחל גלים, נחל נדר, נחל כלח, שוויצריה הקטנה, עין קדם