מערת התאומים

מערת התאומים (בערבית: מע'רת אם אל-תואמין, כלומר 'מערת אם התאומים') היא מערה קארסטית הנמצאת בגדה הצפונית של נחל המערה בשמורת דולב בהרי ירושלים, כשני קילומטרים ממזרח למושב זנוח באזור העיר בית שמש.

המערה היא מערה קארסטית, שנוצרה בתהליך ארוך של המסת סלע הגיר על ידי מים. תהליך זה הוא שהביא ליצירת הנטיפים והזקיפים הרבים שבמערה. המערה כוללת חלל מרכזי גדול בעומק כעשרים מטרים שבקצהו ברכה קטנה מעשה ידי אדם המתמלאת ממיימי מעיין, ומערות קטנות יותר שמתפצלות מהחלל המרכזי.

במערה חיים ארבעה מיני עטלפים: נשפון דק אוזן והאפלול מצוי ממשפחת הנשפוניים Vespertilionidae, פרסף גמדי ממשפחת הפרספיים Rhinolophidae ועטלף פירות מצוי ממשפחת עטלפי פרי Pteropodinae. המערה כולה מוגדרת כשמורת טבע.

המערה קרויה מערת התאומים בזכות זקיף המזכיר בצורתו אישה עם ילדיה, הנקשר לאגדה אודות אישה עקרה ששתתה מים מהברכה שבעומק המערה, וילדה תאומים.

בעונת החורף, מהראשון בנובמבר ועד ה-31 במרץ, המערה סגורה למטיילים במטרה להגן על אוכלוסיית העטלפים המצויים בתרדמת חורף.

המערה שימשה כמערת מפלט בתקופת מרד בר כוכבא. במערה התגלו שרידי עצמות של המורדים וכלי נשקם, ומטמון מטבעות כסף וזהב, ביניהם עשרות מטבעות בר כוכבא. מטמון זה הוא המטמון מטבעות בר כוכבא הגדול ביותר שהתגלה על ידי ארכאולוגים ולא בידי שודדי עתיקות עד עתה.

האגדה מספרת:

אלפי שנים גר במערה שד נורא ותושבי הכפרים באזור פחדו להתקרב לאזור. בחור צעיר בשם חמדאן שחבריו צחקו על אומץ ליבו החליט להוכיח לכל חבריו שהוא לא פחדן והוא היחידי שיכנס למערה. צעד הוא לאורך הנחל וטיפס אל המערה. סביבו שרקו עטלפים בחשיכה וכל צעד פנימה ליבו דפק בחוזקה.

בצעדים מהוססים המשיך והמשיך לעומק המערה אך לא מצא אף שד, ונרגע. כדי להוכיח  לחבריו שהיה במערה תקע את סכינו בנטיף אבן במרכז המערה. בחשיכה הוא לא שם לב שהסכין חדרה דרך שובל גלימתו והצמידה אותו לזקיף.

חמדאן צעד החוצה לכיוון פתח המערה אך פתאום הרגיש כי השד האיום תפס אותו בגלימתו ! ניסה לרוץ אך רגליו הכשילו אותו ומרוב פחד הפך גם הוא לאבן שצורתה כאדם. עד היום ניתן למצוא נטיף גדול במרכז המערה ושמו "עמוד חמדאן".

אגדה נוספת מספרת:

בקצה הרחוק של מערת התאומים יש מעיין קטן הנשפך לתוך בריכת מים חצובה. האגדה מספרת על אישה עקרה שלגמה ממי מעיין זה ולאחר תשעה חודשים ילדה תאומים. מכאן שמה של המערה מערת התאומים. עד היום נשות הכפרים שותות כמה טיפות ממי המעיין בתקווה לפריון…..

סוג המערה: קארסטית, נטיפים ועטלפים
ציוד מיוחד: אין
הערות ואזהרות: המערה סגורה בתקופות שנת החורף של העטלפים
לשלב בטיול בסביבה עם: נחל דולב, מצודת עיטאב, נחל קטלב