שער שכם, באב-אל-עמוד, חומות העיר העתיקה, ירושלים

שער שכם הוא היפה והמפואר בשערי חומת ירושלים, נבנה בשנת 1558 לספירה הנוצרית על ידי צוות הבניה של הסולטאן סולימאן המפואר.

השער הנמצא בנקודת תורפה בחומה הצפונית של ירושלים ממנה למעשה אירעו רוב פריצות החומה בחומות העבר וכמאמר "מצפון תיפתח הרעה..) ומיקומו בתוך וואדי יובלו העליון של "עמק עושי הגבינה" שממשיך לכל אורך רחוב הגיא, ובשל כך הוא נבנה ביתר ביצורים והגנות, לא רק שנבנו לו שני עמדות שמירה מעליו בחומה, אלא שבית השער שלו הוא כפול פניות, היינו האויב הפורץ לעיר צריך לשבור התקפתו ולפנות לשמאל, ושוב לשבור התקפתו ולפנות לימין על מנת להיכנס לתוך העיר.

למעשה השער כיום יושב על שער קדום יותר, הוא שער הניצחון הרומי של העיר הרומית אליה קפיטולינה, שעמד גם הוא על שרידי שער מתקופת בית שני. מול השער הרומי היה מוצב עמוד ניצחון וממנו היו מודדים מרחקים לערים מרכזיות ברחבי ישראל, ועד היום הזה שמו הערבי של השער הוא "באב אל עמוד" מהעמוד ודרומה המשיך הרחוב הראשי הקרדו הרומי דרומה. הרחוב והכיכר מצוינים במפת מידבא מן המאה ה-6 או ה-7 לספירה.

ואכן מתחת לשער וממזרח לו ניתן לבקר כיום בשרידי השער הרומי שלו היו שלושה פתחים, הפתח המזרחי הוא ששרד. וגם מגדל השמירה שנשתמר לגובה של למעלה מ-10 מטרים, ורחוב מרוצף יפה תחתיו במקום גם שרידי מגדל קדום יותר, מגדל שמירה מן המאה הראשונה לספירה תקופת הורדוס. ניתן לבקר במקום בשעות הפתיחה (לברר עם הקרן לפיתוח ירושלים..)

בתקופה הערבית הקדומה נסתם השער וחדריו הוסבו לבתי בד ובורות מים, ואולי פתח קטן בצידו המערבי לכניסה לעיר. בתקופה הצלבנית בערך במאה ה-12 נסתם השער לגמרי, ושער חדש נבנה על גביו אך יותר פנימה לכוון הכיכר. כאמור בשנת 1558 בנה הסולטאן סולימאן את השער מעל השערים הקודמים ובאותו המיקום, וממנו יצאה הדרך הראשית צפונה לשכם על שמו שם השער, באנגלית שם השער הוא שער דמשק, שוב על הדרך היוצאת ממנו צפונה. ניתן להבחין בחפיר שהקיף בעבר את חומת העיר העתיקה אשר כאן הוא נראה היטב משני עברי השער בעיקר ממזרח. ומעל חפיר זה עובר הגשר המוביל אל השער.

כיום לאחר שיפוץ נרחב במהלך כמה תקופות בידי עריית ירושלים ובניית מדרגות בסגנון "אמפי" לשער, ונקויי ותחזוקו ניתן להבחין ביופיו של השער שהוא עד היום אחד מן השערים הראשיים של העיר העתיקה. ובשל כך אף מוקמה תחנה של הרכבת הקלה בירושלים בסמיכות לו.

צילום: ברטהולד ורנר לאתר וויקיפיקי