תצפית המונפורט פארק גורן

פארק גורן רחב הידיים שוכן בראש מצוק אדיר מעל לגדה הצפונית של נחל כזיב. מקצה המצוק נשקפים הנופים המרהיבים של שמורת נחל כזיב, ובין עצי החורש הירוקים נמצא המבצר הצלבני מונפורט. קק"ל טיפחה את עצי החורש הטבעי ושיבצה ביניהם חניונים רבים, אבן שואבת למטיילים מכל רחבי הארץ.

הפארק נמצא בלבו של חורש גדול, המשתרע על פני יותר מ-30 אלף דונם. העץ השולט בחורש הוא אלון מצוי, שקל לזהותו על פי שולי העלים הקוצניים שלו ועל פי פירותיו המיוחדים. כל פרי מכיל זרע גדול אחד המכונה בלוט, והחלק התחתון של הבלוט נתון בתוך ספלול – כוסית הבנויה קשקשים.

האלון המצוי הוא אמנם השליט הבלתי מעורער של החורש, אך מלווים אותו עצים רבים אחרים כמו הער האציל – עץ הגדל רק בחורש הלח ומעליו מכינים את התבלין הידוע בשם עלי דפנה; או אלון תולע – עץ נשיר הגדל בדרך כלל במקומות הגבוהים והקרים יותר של החורש.

גם עץ הקטלב נמצא בחורש. הוא מוכר בקליפת הגזע האדומה שלו ובפירותיו הכדוריים הצבועים גם הם אדום; וכך גם אשחר ארצישראלי – שיח עץ בעל קצות ענפים קוצניים ופירות כדוריים כהים.

עצים נוספים המלווים את האלון המצוי הם עוזרר קוצני – בעל הפירות האכילים; אלה ארצישראלית ואחרים. בין עצי היער, במיוחד במקומות הפתוחים לשמש, עולים בחורף ובאביב פרחים בשלל צבעים: כלניות, רקפות ואיריסים וגם פנינה של ממש: סחלב מצויר – צמח נדיר בארצנו שגדל רק בגליל העליון.