טיול מוזיקלי נוסטלגי בתל אביב בעקבות חייו ושירי אריק איינשטיין

והוא בכלל לא ידע שהוא כזה..
תל אביב של אריק איינשטיין – מסע בעקבות מוזיקה, תרבות ואנשים

איך הגיע האיש הכי צנוע ושקט שאהב להיות בבית, למעמד של אייקון תרבותי ולאומי? מה היו התחנות החשובות של חייו? מהיכן נחל את שירו? מדוע סרב לקבל את פרס ישראל?
בעזרת סיפורים, שירים, תמונות ומקומות ננסה לענות על חלק מהשאלות האלה, וגם על אחרות.

אריק איינשטיין ז"ל

נחשב לבכיר זמרי ישראל מאז ומעולם, ולאב הרוחני של הרוק הישראלי. שירו "עטור מצחך זהב שחור" נבחר לשיר האהוב בכל הזמנים. אריק איינשטיין הוציא עשרות אלבומים ומאות שירים. בתקליטון הסולו הראשון שלו כלל את השיר מקסים על תל-אביב "עיר לבנה" שכתבה והלחינה נעמי שמר. הוא נולד (3.1.39) וגדל בתל אביב, ובנערותו היה אלוף הארץ לנוער בקפיצה לגובה והדיפת כדור ברזל. את דרכו המוזיקלית החל בעת שירותו הצבאי בלהקת הנח"ל, המשיך כשחקן בתיאטראות (בין השאר שיחק תפקיד ראשי ב"אירמה לה דוס" ב"הבימה"), היה חבר בלהקות מפורסמות – "בצל ירוק" עם אורי זוהר, חיים טופול, אילנה רובינא ויהורם גאון, "שלישיית גשר הירקון" עם בני אמדורסקי ויהורם גאון, "החלונות הגבוהים" עם שמוליק קראוס וג'וזי כץ ואיתם הוציא אלבום משותף, שנחשב בעיני רבים לאחד מאלבומי הרוק הטובים ביותר שיצאו בארץ.

על הרכב שלישיית גשר הירקון
שמה של הלהקה על שם גשר הירקון בתל אביב. תמונתו של הגשר הופיע על עטיפות האלבומים שלהם. לשלישיית גשר הירקון הייתה תרומה גדולה לזמר העברי והיא עבדה בשני הרכבים שונים. בהרכב הראשון היו חברים אריק איינשטיין, יהורם גאון ובני אמדורסקי. יהורם גאון עזב וכך נוצר ההרכב השני של הלהקה בו לקח חלק במקום יהורם גאון ישראל גוריון.

בשנת 1964 ביצעה הלהקה את הופעתה הפומבית הראשונה בפסטיבל הזמר והפזמון עם השיר -אותך. הלהקה הקליטה את אלבומה לראשונה בשנת 1965. האלבום – אהבה ראשונה – כלל את הלהיטים: לילה בחוף אכזיב, כשאור דולק בחלונך, אם רק תבואי בחמש,  אל תעברי לבד ילדה ברחוב ועוד. לאחר מכן פרש יהורם גאון מההרכב. ישראל גוריון החליף את מקומו של יהורם גאון. ב-1966 הוציאה השלישייה את אלבומה השני – התוכנית החדשה – בו נכללו השירים: העיר באפור, הכל בגלל האהבה ו-סימן שאתה צעיר.

הלהקה זכתה בפסטיבל הזמר שהתקיים באותה השנה במקום השני עם השיר – ריח תפוח ואודם שני. כעבור זמן קצר לאחר מכן השלישייה התפרקה.

קצת על חבורת לול
חבורת לול הייתה הרכב שכלל מספר יוצרים הן שחקנים וזמרים ואילו השפיעו השפעה רבה על התרבות הישראלית. הם יצרו יחד סרטי קולנוע (שבלול 1970, לול 1988), סדרת טלוויזיה עם שירים ומערכונים בשם לול ואלבום. ראוי לציין כי אריק איינשטיין, אורי זוהר, שלום חנוך, שמוליק קראוס ואחרים היו בין מובילי החבורה. מרבית משירי חבורת לול היוו ציון דרך בתולדות הרוק הישראלי בינהם: אבשלום, צא מזה, כתבו עליו בעיתון, אני אוהב לישון, אמא אדמה, למה לי לקחת ללב, מה איתיו- אני ואתה נשנה את העולם. מלבד היצירה, מאחר ונודעה החבורה באורח חיים פרוע והולל, כולל התנסות בסמים היא הפכה למעין סמל של הצעירים הצברים המרדנים של סוף שנות השישים ושנות השבעים.

למרות שהיה מוכר בתור זמר ושחקן, את הפריצה הגדולה כאמן סולו, עשה איינשטיין רק בסוף שנות השישים, לאחר שחבר לאמן צעיר בשם שלום חנוך, ויחד עשו השניים את "פוזי", "שבלול" ו-"פלסטלינה", שהגדירו את הרוק הישראלי החדש. במקביל, הצטרף ל"חבורת לול" עם שלום חנוך, אורי זוהר, צבי שיסל ואחרים, ויצר את הסרט "שבלול" ותוכנית הטלוויזיה "לול" שהפכו מאז לקלאסיקה. מאז שיתף פעולה עם אמנים רבים ובהם יצחק קלפטר, שם טוב לוי, מיקי גבריאלוב, יוני רכטר ואחרים. לפני 30 שנה (29.8.1981) הוא הופיע בפעם האחרונה בחייו מול קהל ומאז הוא התמקד בעיקר ביצירת אלבומים חדשים והמשיך להיות אמן חשוב ומשפיע בתרבות הישראלית.

לצערנו, אריק איינשטיין נפטר בתאריך 26/11/13, יום שייזכר כיום אבל לתרבות הישראלית לדורי דורות.

לאן נטייל:

נתחיל בבית ילדותו של אריק איינשטיין, בן לשחקן תיאטרון האוהל, בשכונה של שחקני הבימה. נעבור דרך מגרש הכדורסל הביתי של הספורטאי המצטיין, נחלוף במחוזות ילדותו ונעוריו, נגיע לדירת מגוריו האחרונה ברחוב חובבי ציון, ולבסוף נסיים בבית העלמין טרומפלדור, הפנתיאון התל- אביבי, שם הוא נח מנוחת עולמים.

למי מיועד הטיול:
אוהבי עניין והיסטוריה, אגדות ומיתולוגיה, זמר עברי וארץ ישראל
דרגת קושי:
קלה, סיור עירוני
אורך בק"מ:
כ-2 קילומטר
מחיר:
80 ש"ח בלבד לאדם
מה נדרש:
מים ונשנושים לדרך, נעליים נוחות להליכה, מצב בריאותי טוב וחיוך גדול :-)
מדריך:
משה
הגעה עצמית:
הטיול הינו בהגעה עצמית, נפגשים בשעה 18:30 באזור דיזנגוף, מיקום מדוייק יישלח לנרשמים ב-SMS בבוקר הסיור.
לשאלות נוספות ועזרה בהרשמה:
03-6818776, למקרה חירום בלבד: 050-4314422

דמי ביטול:

עד שבוע לפני האירוע 20 ש"ח לאדם. בשבוע האירוע אין החזרים

הערות:

  • בהרשמתכם לטיול אתם מצהירים כי מצב בריאותכם תקין – מחובתכם לדווח על כל בעיה בריאותית
  • המסלול נתון לשינויים על פי החלטת המדריך בשטח
  •  קיום הטיול מותנה במינימום משתתפים
למי מיועד הטיול:
אוהבי עניין והיסטוריה, אגדות ומיתולוגיה, זמר עברי וארץ ישראל
דרגת קושי:
קלה, סיור עירוני
אורך בק"מ:
כ-2 קילומטר
מחיר:
80 ש"ח בלבד לאדם
מה נדרש:
מים ונשנושים לדרך, נעליים נוחות להליכה, מצב בריאותי טוב וחיוך גדול :-)
מדריך:
משה
הגעה עצמית:
הטיול הינו בהגעה עצמית, נפגשים בשעה 18:30 באזור דיזנגוף, מיקום מדוייק יישלח לנרשמים ב-SMS בבוקר הסיור.
לשאלות נוספות ועזרה בהרשמה:
03-6818776, למקרה חירום בלבד: 050-4314422