פסח 14-20/4/2025: מיטיבי לכת ארמניה הקסומה

ארמניה היא אחת מהמדינות היפות, הבתוליות והמרתקות, מלאה בנופים אקזוטיים, קולינריה מיוחדת ובתרבות עתיקה והיסטוריה מרתקת, באוכל טעים ואנשים לבביים..

מיקומה בלב הרי הקווקז, למרגלות הר אררט הידוע מתיבת נוח, עמקים ירוקים בין מפלי מים ואגמים, יערות פרא ושבטי רועים נודדים. בטיול שלנו נטעם מכל הטבע העשיר הזה, שילוב נופים ותרבויות בין אירופה לאסיה, בין גאורגיה לפרס וטורקיה. ארמניה – חוויה שלא תשכח!

הטיול מיועד לכולם, ארמניה, הרפתקה מלאת טבע נופים – חוויה שלא תשכח!

מחפשים המלצות? זה סיפור שכתבה אחת המטיילות מהקבוצה הקודמת שלנו, לסיפור חוויה האישית שלה מהטיול, לחצו כאן!

מתעניינים בטיול? הצטרפו אלינו לקבוצת הוואטאפ, ללא תשלום וללא התחייבות:

תוכנית הטיול:
יום 1 – תל אביב, טביליסי

נטוס לבירת ארמניה ירוואן, אחת מהערים העתיקות בעולם, שראשיתה במאה ה הספירה והיום היא עיר מפותחת ותוססת ,המציעה למבקרים בה אטרקציות רבות, מסעדות ובתי קפה, מועדוני לילה ,בית אופרה ,מוזיאונים ועוד… לאחר ההגעה בשעת לילה מאוחרת וקבלת הויזה בשדי תעופה, נעבור לבית מלון ללינה. ולמחרת בבוקר נתחיל בהכרותינו עם ארמניה –  ארץ בראשית יפה.

יום 2 - טיול ג'יפים – גארני, גהארד, ירוואן

אחרי ארוחת בוקר במלון נצא מירוואן, בדרך נצפה במראהו המשתנה של הר אררט,  ניסע בג'יפים לקניון גארני (Garni), נעשה הפסקת קפה בתוך קניון ציורי על שפת הנהר הרים אזאט (Azat) ונתרשם מתופעה גיאולוגית מרשימה, המכונים "סימפוניית האבנים" – דפנות הקניון שמורכבות מצינורות משושים טבעיים מאבני בזלת, שזוויותיהם המדויקות נראות כאילו נחרטו ביד אמן. משם מעלה למקדש גארני  שנבנה בשלהי המאה ה-1 לפני הספירה לכבוד אל השמש. לאחר ארוחת צהריים כפרית נבקר בפנינה של האזור והמקום הקדוש לארמנים המנזר גהארד (Geghard). חלקים מהמבנה המרשים סותתו ממש בתוך סלע עם חריטות אבן וירטואוזיות ובליבו המעיין העתיק שעל פי האמונה המקומית יש למים שלו סגולות מרפאות. המנזר גהארד נכלל ברשימת אתרי המורשת התרבותית העולמית של אונסקו. אחרי הביקור באתר המרשים ולגימה מה מים חיים נשוב לירוואן. נמשיך  ונעמיק את היכרותנו עם העיר הבירה של ארמניה, נראה את כיכר הרפובליקה (כיכר לנין לשעבר) המוקפת מבנים מרשימים ובה מזרקות בשלל צבעים  וניסע לביקור  במפעל שטיחים מקומי.

נחגוג ליל סדר עם אנשי הקהילה היהודית בעיר ירוואן !

יום 3 – פארק האלף בית הארמני, אמברד, ביורקאן, ג'יומרי

אחרי ארוחת בוקר בבית מלון אנחנו נצא צפונה, אל ההר הגבוה בארמניה – אראגץ (Aragats) (4090 מ"ר). בדרך נעצור בעיירת אושקאן (Oshakan), שם נבקר בפארק האלף בית הארמני ונחשף להיסטוריה המעניינת של יצרית הכתב הארמני. נמשיך ונעלה על ההר עד לגובה של 2300 מ"ר מעל פני הים כאן אנחנו נתרשם מהמבצר אמברד אשר נבנה במאה ה-9 ונהנה מהנוף עוצר נשימה. לאחר מכן מצפה לנו שיעור בהכנסת האורחים הארמנית: מחכים לנו במרכז אתנוגרפי בכפר ביורקן (Byurakan), השוכן על מדרונותיו הציוריים של אראגץ בגובה של 1500 מ"ר. בכפר ביורקן במרכז האתנוגרפי אנחנו נשתתף באירוע פולקלור ונאכל ארוחת צהריים טעימה. אחרי ארוחת צהריים אנחנו נמשיך  לג'יומרי (Gyumri) – עיר צפונית השנייה בגודלה במדינה. ארוחת ערב ולינה בגיומרי.

יום 4 - ג'יומרי סיור בעיר וביקור בשוק המקומי, דיליג'אן סיור בעיר, גוש

אחרי ארוחת בוקר במלון נצא ונסייר בעיר העתיקה שרחובותיה היפים  מרוצפים אבן  ובנייניה בנויים אבני טוף. נראה את כיכר שארל אזנבור שהוריו נולדו לא רחוק מכאן ואת פסלו, הניצב במרכזה. נבקר בשוק המקומי. נמשיך דרך נופים יפים המשתנים לעיר האמנים דיליג'אן (Dilijan), השוכנת בתוך פארק לאומי דיליג'אן. נבקר בפינת חמד של העיר, מרכז טופנקיאן, שמשחזרת את החיים האווירה של דיליז'אן של פעם. נגיע לאחת הפינות היפות של הפארק הלאומי הכפר גוש (Gosh) למלון לארוחת ערב ולינה.

יום 5 – דיליג'אן, אגם סוואן, מעבר הרים סלים, ירגיס, גוריס

אחרי ארוחת בוקר בבית מלון אנחנו נצא לכיוון ימת סוואן (Sevan) האגם מים מתוקים הגדול ביותר באזור הקווקז ואחד האגמים הגבוהים הגדולים בעולם. אגם סוואן נמצא בגובה של 1900 מ"ר מעל פני הים. נתרשם מהיופי של האגם ונעלה על גבהה של חצי האי סוואן נצפה בפנורמה עוצרת נשימה על האגם הכחול ונבקר במנזר מפורסם סוואנבאנק (Sevanavank). המנזר נבנה במאה ה-9 לספירה, בתקופת שלטונה של השושלת בגרטוני ובזמני מלחמה היה הופך למצודה. לאחר הסיור במנזר מצפה לנו שייט מרתק על אנייה. אנחנו נשוט לכיוון השמורה בשם "אי השחפים". אחרי השייט מצפה לנו ארוחה דגים על שפת האגם. אחרי ארוחת צהריים טעימה נצא לכיוון מעבר הרים סלים (Selim) שדרכו עברה דרך המשי ההיסטורית. נעלה בהדרגה לגובה של 2410 מ"ר ונבקר בחאן השיירות סלים שנבנה בשנת 1331 ונשמר עד היום בצורה מדהימה. לאחר סיור באתר היסטורי זה נתחיל בירידה ונמשיך לכפר ירגיס (Yeghegis), שם נבקר בבית קברות היהודי של הקהילה היהודית שבין המאות ה-13 ל-14 מצאה את ביתה בירגיס, אשר באותה התקופה הייתה עיר תוססת עם מסחר פורח. בית הקברות התגלה במקרה בתחילת שנות ה-90 של המאה ה-20. אחרי הביקור בירגיס נמשיך לעיר הדרומית גוריס (Goris) לארוחת ערב ולינה.

יום 6- גוריס, טאטב , עיר המערות חנזורסק, גוריס

לאחר ארוחת בוקר במלון נצא לעבר מנזר טאטב (Tatev) אשר נבנה במאה ה-9 והפך למרכז תרבותי ורוחני חשוב של האזור הדרומי של ארמניה באותה התקופה. מנזר טאטב מועמד לרשימת אתרי מורשת תרבותית עולמית של אונסקו. בדרך אנחנו נעלה על הרכבל הארוך בעולם "כנפי טאטב", אשר עובר מעל הקניון עוצר נשימה של נהר וורוטאן (Vorotan). נבקר במנזר טאטב, נתרשם מהארכיטקטורה של האתר שמשתלבת בצורה מושלמת עם הנוף ההררי כמיטב המסורת של הבנייה הארמנית. נאכל ארוחת צהריים ארמנית כפרית בכפר טאטב.

אחרי ארוחת צהריים נמשיך דרך העיר אל כפר המערות חנזורסק (Hndzoresk) המוכר כבר מהמאה ה – 13,  אשר מערותיו שימשו למגורים עד שנות ה-60 של המאה ה-20. בערב, נחזור לבית המלון בגוריס לארוחת ערב ולינה.

יום 7 – גוריס, זוראץ קארר, נורוואנק, ארני, ירוואן

אחרי ארוחת בוקר נצא לכיוון ירוואן. בדרך נבקר במצפה כוכבים הפרא-היסטורי ואתר פולחן מסתורי – זוראץ קארר (Zorats Karer). נמשיך אל המחוז ואיוצדזור (Vayotsdzor) , שם נבקר במערת "ארני 1" (Areni 1) או "מערת הציפורים" הידועה בכל העולם. בין השנים 2007-2009 על ידי משלחת ארכאולוגית משותפת של ארמניה, ארה"ב ואירלנד נמצאה בארני 1 הנעל עור העתיקה בעולם שגילה 5500 שנים. מלבד זאת נמצאו במערה שרידי תעשיית יין העתיקה בעולם שגילה 6000 שנים. אחרי סיור מרתק במערה נראה את המנזר נורוואנק (Noravank) מהמאה ה-12, בו  נעוצים שורשיה של  התרבות והאמנות הארמנית. המנזר שוכן בקניון יפיפה עם סלעים ורודים.  נבקר במפעל יין בכפר ארני (Areni) הסמוך ונטעם מסוגים שונים של יין מקומי המשמח לבב אנוש. נאכל ארוחת צהריים בבית המשפחה מקומית בכפר ארני. לאחר מכן דרך עמק אררט נמשיך לכיוון ירוואן ובדרך נהנה מתצפית מרשימה על ההר אררט.

לינה בירוואן אבל לא לפני שנצא לארוחת ערב ומופע פולקלור בטברנה מקומית.

יום 8 - ירוואן, תל אביב

אחרי ארוחת בוקר נעלה לאתר ההנצחה של השואה הארמנית שהתרחשה לפני 100 שנה בטורקיה. לאחר מכן נחזור למרכז העיר ונערוך סיור – נתחיל בקסקד –  גרם המדרגות המעוטר בעבודות אמנות מודרנית,  במזרקות, פסלים וערוגות פרחים.  נמשיך  לכוון  בית האופרה, השדרה הצפונית המפוארת עם חנויות המותגים ומסעדות היוקרה, עד כיכר רפובליקה רחבת הידיים ורחוב אבוביאן האלגנטי. אחרי ארוחת צהריים נמשיך לסייר עצמאית בין דוכני השוק המקומי, הורניסאז' – שוק האמנות או בשוק הזהב או שפוט נטייל במרכז "העיר הורודה". בערב נפרד מירוואן ונגיע לנמל התעופה לטיסה ישירה חזרה לתל אביב.

מלון:

4 בתי מלון בדרגת תיירות טובה:
Ani Plaza hotel
Gyumri Hotel
Kecharis hotel
diana hotel

טיסות:

טיסות בחברת תעופה ישראייר במסלול תל אביב – טבליסי – תל אביב
תאריך יציאה: המראה: 19:40 / נחיתה: 23:20
תאריך חזרה: המראה: 00:30 / נחיתה: 02:15

מחיר:

6,580 ש"ח בלבד לאדם בחדר זוגי.
ניתן לחלק עד 10 תשלומים ללא ריבית.

תוספת ליחיד בחדר: 980 ש"ח.
שלם עכשיו 500 ₪ והבטח את מקומך! את היתרה ניתן לשלם עד 15 יום לפני מועד הטיול, לאחר מכן לא ניתן יהיה לשמור את המקום.

מחיר כולל:

כלכלה: חצי פנסיון!
טיסות בחברת תעופה ישראייר במסלול תל אביב – טבליסי – תל אביב
מסי נמל והיטלי דלק
7 לילות 7 ימים בביתי מלון בדרגת תיירות טובה
אוטובוס תיירים ממוזג צמוד
מדריכה – יוליה כסלו (דוברת עברית)
מדריך מקומי – מקצועי (דובר אנגלית)
כניסה לכל האתרים המצוינים במסלול

מחיר אינו כולל:

ויזה לארמניה: ישראלים נדרשים לעשות ויזה בכניסה לארמניה. הוצאת ויזה היא הליך פשוט שנעשה בשדה תעופה.
עלות הויזה – כ- 8$.  את הויזה ניתן לשלם בדולרים או במטבע מקומי אנא הכינו כסף קטן בלי עודף. מיד בהגעה לשדה תגשו לעמדה של בנק ששם משלמים את הויזה ואז לעמדה של קבלת ויזה ממש צמוד לשם, אי אפשר לטעות או ללכת לאיבוד.
שתייה קלה או חריפה בארוחות.
ביטוח בריאות ומטען.
הוצאות אישיות.
תשר לנותני השירות, נהג ומדריך מקומי בסך 30 יורו לאדם שייאספו ביום הטיול הראשון.
כל מה שלא צוין בסעיף "המחיר כולל"

רמת קושי:

בינוני, הליכות בטבע ובעיר מתאים לכל אדם בריא !

הערות:

מסלול הטיול עלול להשתנות מעת לעת בשל תנאי השטח ומזג האויר, הוראות השלטונות המקומיים, או החלטת המדריך בשטח (בטיחות).
ביטוח: יש להצטייד בביטוח נסיעות (בריאות ומטען)
בהרשמתכם לטיול אתם מצהירים כי מצב בריאותכם תקין-מחובתכם לדווח על כל בעיה בריאותית

ביטולים:

ביטול מ-45 עד 31 יום – 25% ממחיר הטיול
ביטול מ-30 עד 21 יום – 50% ממחיר הטיול
ביטול מ-20 עד 15 יום – 75% ממחיר הטיול
פחות מ- 14 ימים ומטה – אין החזרים