4-13/4/2022: מיטיבי לכת מרוקו, מדבר סהרה, הרי האטלס, מראקש

מיטיבי לכת מרוקו: הרי האטלס, מדבר הסהרה

טרק הרי האטלס הגבוה, עמק הדרע, הדיונות של הסהרה, מרקאש העיר האדומה ועוד הרבה….

מרוקו או בפי הערבים "אל-מגרב אל-אקסה",הארץ בקצה המערב, שימשה  במשך מאות בשנים כגשר בין יבשות אירופה ואפריקה.

סוחרים פורטוגזים אשר באו במגע עם תושבי המדבר הברברים, טרם צאתם למסעות במדבר סהרה, ייצרו מגוון רחב של סחר במדינה. הרוכלים בשווקי קזבלנקה, רבאט ופאס סחרו בתבלינים מסתוריים עם הספרדים, דייגי אסווירה מכרו את דגי הים אשר העלו ברשתם לכל מבקש ושמה של כיכר הג'מע אל-פנה במרקש הגיעה לכל קצוות אירופה.

מרוקו היא ללא ספק ארץ של עושר אדריכלי, ערים מתקופת ימי הביניים, השרידים הרומים, המבצרים הברברים, הארמונות והמסגדים המוסלמים הנחשבים ליפים ביותר בעולם.

הטבע במרוקו עוצר נשימה. מפסגות הרי האטלס המכוסות שלג, נהרות סוערים, אגמים אלפינים ועד המרחבים האין סופיים של ארץ מדבר הסהרה.

מרוקו מחדדת את ניחוחות ההיסטוריה אשר נראים בכל פינה, אם בשווקים או באומנות הארכיטקטונית של ערי המלוכה, הקסבות המדבריות או הקברים העתיקים המקשטים את הגבעות.

לעיתים יש תחושה שאם רק נשכים קום נוכל להצטרף לאורחת גמלים ברברית היוצאת לטימבוקטו כדי לסחור בתבלינים וזהב.

מרוקו חובקת בתוכה תרבות, היסטוריה וגיאוגרפיה מופלאים אשר רק מגע ישיר של כל המטיילים יגלה את האוצרות הטמונים בה ויעשיר את חוויות החיים.

לחצו כאן לתמונות מהפעם הקודמת:

 טרק אל האטלס סובב הטובקאל

 • כפר ההרים אימליל
 • עייט עלי – מעבר טיזי נ'טשת
 • אייט עיסא – טיזי נ'טאגרורטא
 • הכפר הברברי ט'קנת
 • טיזי נ'טאגדאלת
 • אזיב טאמסולט
 • מפל טמסולט
 • טיזי מזיק
 • קניוני המדבר
 • קסבת איט בן חאדו
 • עמק אלף הקסבות
 • עמק הדרע
 • מדבר סהרה
 • עיירת המדבר זגורה
 • מחמיד – סוף העולם
 • דיונות החול הגבוהות של שגגה
 • מליחת אירקי
 • מרקש
 • ג'אמע אלפנאע
 • ארמון הבהייה
 • מסגד הכותובייה
 • סיור כרכרות

לחצו לראות סרטון מ 4 ימי הטרק שצילם אלי יגר:

תוכנית הטיול:
יום 1: ת"א – מרקש

בשעות הצהריים נצא בטיסה ישירה מתל אביב למרקש.

לאחר קבלת ויזות ומעבר ביקורת דרכונים, נצא בנסיעה למרקש. עם הגעה לעיר נצא לסיור פנורמי בעיר.

לינה מרקש.

יום 2: הליכה באטלס הגבוהה

עייט עלי – מעבר הרים טיזי נ'טשת – אייט עיסא

נעזוב את מרקאש ונטפס אל הרי האטלס הגבוה, נחלוף על פני העיירה אסני ומשם בכביש הרים עם נוף מרהיב ביופיו לכיוון הכפר ההררי אימליל, הנסיעה מרהיבה ביופייה מטפסת לאורך העמק הציורי של נהר הג'יגאיה.

עוד לפני אימליל ליד הכפר הציורי עייט עלי (כ- 1,400 מטרים) ניפרד מהרכב המלווה, נפגוש את מדריכי ההרים המרוקאים ונתארגן לטרק ונצא לדרך.

נתחיל ללכת במגמת עלייה אל הקו הצמחייה האלפיני, בתוואי המטפס מתון לכיוון צפון מערב לשעתיים של הליכת התאקלמות על דרכי פרדות, נחצה את מעבר הרים טיזי נ'טשת (כ 2,020 מטרים) משם נוכל לראות את פסגת הטובקל האימתנית (4167 מטרים), הפסגה הגבוהה ביותר בצפון אפריקה ואת העמקים המוריקים אימליל ואיטוסאדן שמתחתינו.

הדרך ממשיכה במשולי רועי צאן, עושה דרכה דרך עמקים מוריקים, נעבור שדות שעורה, חורשות אורנים וערער נהרות שוצפים, מעברי הרים גבוהים ומצוקים מרהיבים.

נמשיך במגמת ירידה קלה צפונה לאימי ניפרי שם הפסקת התרעננות, משם נגלוש בתוואי מתון במשך כשעתיים וחצי בשביל צר לכיוון אזיב נ'אט קוסאדן ולטרסות החימר האדומות של כפר אייט עיסא (כ- 1,750 מ'), הנמצא בתוך עמק אזדאן שם נבלה את הלילה.

סה"כ הליכה כ 6-7 שעות.

מרחק – 11 ק"מ.

אופי מסלול – מגמת עלייה וירידה מתונה.

הפרשי גובה – כ 500 מטרים עלייה 300 מטרים ירידה.

יום 3: הליכה באטלס הגבוה

אייט עיסא – טיזי נ'טאגרורטא – הכפר הברברי ט'קנת

לאחר ארוחת בוקר ברברית הררית, נצא שוב אל תוך העמק היפה והפורח (תלוי בעונה). עוד לפני התחלת ההליכה נוכל לחוות את התעוררות תושבי הכפר לעוד יום עבודה, בשדות, במטעים או בבתים.

נחצה את הנהר הזורם. נעבור דרך מטעי אגוז המלך ונטפס על גב שלוחה גבוהה ומיוחדת עד לנקודת תצפית מרהיבה בגובה של כ- 2,500 מטרים. משם ירידה וחציית מעבר הרים נוסף טיזי נ'טאגרורטא (כ- 1,955 מטרים).

נרד בגיא מתון ויפה עד למעין אסאקא, שם נעצור לארוחת צהריים טעימה, בצל עצי אגוז מלך ליד המעיין. לקראת סוף היום נמשיך בהליכה רגועה בנוף מרשים של סלע אדום ואבן חול, עד שנגיע לכפר הברברי ט'קנת בגובה של כ- 1,900 מטרים, שם נבלה את הלילה.

סה"כ הליכה כ 7-8 שעות.

מרחק – 12 ק"מ.

אופי מסלול – מחצית היום עולים מתון לפס ואז יורדים מתון לכפר.

הפרשי גובה – כ 700 מטרים עלייה 600 מטרים ירידה.

יום 4: הליכה באטלס הגבוה

ט'קנת – טיזי נ'טאגדאלת – אזיב טאמסולט

לאחר ארוחת הבוקר בכפר, נצא בהליכה דרך מטעי אגוז, שדות תירס ושעורה, עדרי כבשים ועזים מזדמנים וילדים ונשים הנושאים חבילות עשבים שקצרו ביד. נעבור דרך טיזי נ'טגדאלת ונרד דרך עצי הערער עד למעין קטן בין העצים.

לאחר מנוחה, נמשיך לרדת במשך כשלוש שעות בדרך המתפתלת עד לנחל קטן בתחילתו של עמק אסיפ נ'אית אוסאדן. נעבור דרך כפר טיזי הוסיים (1,850 מטרים) ונעלה לבתי הקיץ של הכפר לבלות את הלילה באזיב טאמסלוט בקתת הרים מיוחדת בגובה של 2,250 מטרים.

סה"כ הליכה כ 8-9 שעות.

מרחק – 14 ק"מ.

אופי מסלול – מגמת עלייה מתונה ירידה ארוכה ומתונה.

הפרשי גובה – כ 900 מטרים עלייה 450 מטרים ירידה.

יום 5: הליכה באטלס הגבוה

מפל טמסולט (2,250 מ') – טיזי מזיק (2,500 מ') – אימליל

היום נלך דרך הנופים ההרריים היפים ביותר ברכס האטלס. את הבוקר נתחיל בטיפוס בשביל מתפתל בזיגזג חוצה יוצא משטחים מעובדים ומגיע למרגלות מפל ענק ומרשים מפל טמסולט (כ- 2,250 מטרים), שם נראה את מפל המים הגבוה ביותר באטלס אשר נופל בשצף מגובה של כ 100 מטרים…

הנוף נשלט על ידי מצוקי טזאגרט הגדולים והמרשימים. בהמשך נתחיל במגמת ירידה ארוכה וטיפוס למעבר, טיזי מזיק Tizi Mzik (כ 2500 מטרים), התצפית מלמעלה עוצרת נשימה ושווה את המאמץ.

נמשיך במגמת הירידה לאימליל דרך ברדאון בגובה 2100 מטרים שם נעצור לתצפית מרהיבה על עמק מיזאן ומשם המשך ירידה דרך מזיק בחזרה לאימליל שם נבלה את הלילה. הכפר אימליל הממוקם למרגלות הר הטובקל. הכפר טובל בטרסות חקלאיות מדורגות. על רקע הנופים שהדרמטיים של הכפר בכפר צולם הסרט ההוליוודי הנודע "שבע שנים בטיבט" בכיכובו של השחקן ברד פיט. לינה באימליל.

סה"כ הליכה כ 10 שעות.

מרחק – 15 ק"מ.

אופי מסלול – מגמת עלייה וירידה חציית מיבר הרים וירידה ארוכה.

הפרשי גובה – כ 450 מטרים עלייה 1,000 מטרים ירידה.

יום 6: חציית האטלס הגבוה

מעבר טיזי טיצ'קה – קסבת איית בן חאדו – עמק אלף הקסבות

בבוקר נעזוב את אימליל, נחצה את מעבר ההרים טיזי טיצ'קה,"מעבר הרועים", בגובה של כ- 2260 מטרים.

נרד במורד הרי האטלס בדרך נופית מרהיבה ומיוחדת. הנוף עוצר נשימה ומרהיב ביופיו. כפרים קטנים, פסגות הרים גבוהות, קניונים, ומראה הסהרה מרחוק.

בצהריים נצא למסלול הליכה רגלי באחת הקסבות היפות והשמורות במרוקו – קסבת איית בן חאדו אשר אותה משמרת אונס"קו. ללא ספק אחת מהקסבות המרתקות ביותר, האתר משמש באופן קבוע גם מפיקי סרטים לסרטים כגון; 'לורנס של ערב', 'המומיה', 'גלדיאטור', 'משחקי הכס' ועוד.

בהמשך נגלוש בעמק הדראע קרוי גם "עמק אלף הקסבות" והוא אחד מהמקומות המרתקים במרוקו. העמק מאופיין בקסבות בוץ אדומות, הטובלות במטעי דקלים ירוקים, לרקעם של מצוקי המדבר המרשימים.

לינה זגורה.

 

יום 7: הליכה וג'יפים בעמק הדרע

דיונות החול הגבוהות של שגאגה (ג'יפים)

בבוקר בזריחת המדבר נצא במסלול הליכה רגלי בתוך כפרים ברברים נידחים וקסבות אדומות מיוחדות, בין מטעי דקלים ירוקים ואיכרים המעבדים את אדמתם בשיטות עתיקות יומין.

לאחר נעלה על ג'יפים ונצא אל הרפתקת המדבר הגדולה שלנו… נגלוש דרומה לעומק המדבר, אל עיירת הרפאים מחמיד, הנותנת תחושה חזקה מאוד של אווירת "סוף העולם"… משם מתחילה ההרפתקה האמתית – "דרך השיירות" החוצה את המדבר בואך שגאגה. קילומטרים של דיונות מדבר אין סופיות.

את הלילה נבלה במחנה אוהלים בשגאגה. לקראת שקיעה נצא למסלול הליכה רגלי אל הדיונה הגבוהה לראות את שקיעת המדבר.

לינה: אוהל טוארגי במדבר/ או דומה לו.

אוהל אירוח מדברי טוארגי, ממוקם בסמוך לדיונות הגבוהות של שגאגה, הלינה באוהלים גבוהים, כולל מצעים נקיים. במרכז המאהל רחבה ובה אוהל אירוח טוארגי מסורתי. בלילה חפלה, מדורה, 1000 כוכבים, כמיטב המסורת הטוארגית.

סה"כ הליכה כ 3-4 שעות.

מרחק – 10 ק"מ.

אופי מסלול – מגמת עלייה מתונה

יום 8: גמלים וג'יפים בדיונות שגאגה

מליחת אירקי (ג'יפים) – ווארזאזאת (ג'יפים)

בשעות הבוקר המוקדמות נשכים נעלה על גמלים ונצא במסלול הליכה אל דיונות הזהב של שגאגה למראה זריחת השמש המרשימה.

מיד לאחר ארוחת בוקר, נעלה לג'יפים אל מרחבי מדבר הסהרה. נחצה את מליחת אירקי המרשימה – עשרות קילומטרים של שדה מלח מרשים.

לאחר נסיעה של כ–200 קילומטרים בשטח נגיע חזרה לציווליזציה, לעיירה פום זגוויד. נעשה עצירת התרעננות בכפר תאזֶנאח'ת מרכז לתעשיית שטיחים אתניים.

בשעות אחר הצהריים נצא בנסיעה צפונה, חזרה אל עמק הדראע ונגיע לווארזאזאת, שם נבלה את הלילה.

עם הגעה נתמקם במלון ונצא לסיור בעיר ווארזאזאת – עיר מדברית מיוחדת במינה ושובת-לב. לא בכדי הפכה לאתר הסרטה לצוותי צילום מכל העולם. העיר נוסדה ב- 1928 בידי הצרפתים, כעיר משמר וכמרכז מנהלי מחוזי. בעיר שווקים ריחניים ורחובות צבעוניים ובעיקר אוירה מדברית לבבית ומיוחדת.

לינה וארזאזאת.

הערה: יתכן והחזרה ל ווארזאזאת תהייה דרך זגורה

יום 9: ווארזאזת – מרקאש העיר האדומה

מרקאש העיר האדומה

בבוקר נצא בנסיעה חזרה למרקאש, נחצה את מעבר טיזי טיצ'קה נחלוף על פני מישור חאוז בדרכנו לעבר מרקאש העיר האדומה.

מרקש הפנינה הירוקה אשר בהרי האטלס הגבוה. העיר המוקפת חומה ובה שערים מפואריםעל רקע בתיה האדומים הינה ללא ספק העיר המיוחדת והרבגונית ביותר במרוקו.

כיום מרקש היא המרכז המסחרי ומרכז התרבות של דרום מרוקו. העיר עשירה בשווקים, מכל הסוגים וכל המינים, בבניינים ובמונומנטים מדהימים המייצגים את השושלות ששלטו במרוקו.

רובע המדינה, גרעינה העתיק של העיר, תופסת את חלקה המזרחי והיא מוקפת חומה ובה שערים מפוארים שנשתמרו היטב. במרכזה כיכר השוק הגדולה ג'אמע אלפנאע ובחלקה הדרום מזרחי- המלאח היהודי.

ממערב לעיר העתיקה נבנה ב- 1913 רובע חדש בסגנון אירופי ובו שדרות רחבות, רובעי מגורים וגנים ציבוריים.

נתחיל סיור בשווקים הצבעוניים של העיר ולקראת ערב נחזור אל כיכר הג'אמע אלפנאע הססגונית והמרתקת בשעה בה היא מתעוררת לחיים ומהווה כמעין במה גדולה ללהטוטנים, מרקידי הנחשים לקול צלילי החליל, פותחים בקלפים ומגידי העתידות, מרפאים עממיים ורופאי אליל, עוקרי שיניים, תזמורות, להקות נגנים וקוסמים המהלכים בקסם וחן והמאפיינים את שוקיה של העיר הקסומה.

ארוחת ערב משולבת במופע פולקלור. לינה מרקאש.

יום 10: מרקאש – תל אביב

יום אחרון במרוקו, אותו נקדיש לאתריה ההיסטוריים של מרקאש:

ארמון הבהייה – הארמון נבנה על ידי וזיר הסולטאן, סי אחמד בן מוסא, המכונה "בא חמד" בשנת 1894. בהייה היתה האשה המועדפת עליו בין ארבע נשותיו, היתה יפה ואהובה וגם העניקה לו בן בכור, ולכן קרא לארמון על שמה. בארמון 28 אגפים, 24 לפילגשים וארבעה לנשים הרשמיות.

מסגד הכותובייה – מסגד ומינרט (צריח) המתנשא לגובה של 77 מטר, ונצפה מכל מקום בעיר וממרחק קילומטרים רבים ומחוצה לה.

בריכת המנרה המוקפת עצי זית. הגנים, מסביב לבריכה, שימשו את יהדות מרוקו לחגיגות המימונה, משפחות-משפחות היו מגיעות ומתפרסות תחת אותם עצי הזית הרבים הנטועים בגן ועושים פיקניקים משפחתיים. נשוטט בסמטאות המלאח שם חיים עדיין יהודים ונבקר בבית הכנסת הגדול.

בערב בהתאם לשעת ההמראה העברה לשדה התעופה לטיסה חזרה לישראל.

מלון:

מחיר:

2680 $  לאדם בחדר זוגי

* תוספת לאדם בחדר יחיד: 389 $ דולר ארה"ב.

* בין 20-24 מטיילים תחול תוספת של 99 $ לנוסע.

מחיר כולל:

המחיר כולל:

* טיסות בינלאומיות ישירות.
* מיסי שדות תעופה (מעודכן לינואר 2022).

* לינה: במלונות מדרגה ראשונה/ תיירות טובה (בערים), לינה כפרית בכפרים, מאהל אירוח מאובזר במדבר).

* כלכלה: חצי פנסיון (ארוחות בוקר וערב) + ארוחות צהריים נוספות (פיקניקים) בימי ההליכה.

* תחבורה: אוטובוס תיירים ממוזג להעברות וסיורים כנהוג במרוקו וג'יפים על פי התוכנית.

* הדרכה: עדנה שחם, מני, חגית ומדריכים מקומיים במידת הצורך.

* ביקורים, סיורים וכניסה לכל האתרים כמפורט בתכנית הטיול, ימי סיור מלאים, ללא זמן חופשי או סיורי בחירה, כולל טיול ג'יפים (במדבר), טיול גמלים, מאהל אירוח ייחודי במדבר, סיור כרכרות במרקש, מופע פולקלור הכולל חפלה (א. ערב) מרוקאית במרקש.

* טיפים להרבה נותני השירותים בחו"ל.

* דמי רישום.

מחיר אינו כולל:

המחיר אינו כולל:

* ויזה למרוקו כולל דמי טיפול (60$ לאדם).

* ביטוח נוסעים.

* ארוחות נוספות.

* שתייה בארוחות.

* בדיקת קורונה ביציאה ממרוקו – במידה ותידרש.

* הוצאות ושירותים אישיים.

* כל מה שאינו כלול בתוכנית ובמחיר הטיול.

* תשר למדריך הישראלי (נהוג לתת כ 5 דולר לאדם ליום)

רמת קושי:

מיטיבי לכת

הערות:

הערות חשובות:

* במידה ולא יהיו טיסות ישירות למרוקו או ימי הטיול לא יתאימו לטיסות הישירות נטוס דרך יעד ביניים.

* התוכנית מתארת את אתרי הביקור אך לא בהכרח את סדר הביקורים לאורך הימים.

* המחיר אינו כולל כל מס ו/או היטל שיוטלו עד למועד היציאה לטיול.

* מחיר הטיול נכון למחירי הטיסות ושירותי הקרקע הידועים בחודש ינואר 2022,

* יתכן ויהיה שינוי במחיר הטיול בעקבות עלית/ ירידת מחירים ושינויי שער דולר/ מטבע מקומי.

* בשל שינויים דחופים בלוח זמני הטיסות וחברות התעופה ייתכנו שינויים בסדר התוכנית ולעיתים אף ויתורים על חלק ממקומות הביקור תוך מתן תחליף ראוי במקום וזאת אף לאחר היציאה מהארץ בייחוד בטיולים עם זמן שהייה ארוך מחוץ לארץ.

* יש להדגיש, להבהיר ולציין חד משמעית כי כל שינויו/או מחדל הקשור בחברת תעופה כלשהי אינו מהווה עילה לתביעה כנגד חברת "דרכים TRAVEL" והאחריות כולה תהיה על חברות התעופה במקרה זה וכי" דרכים" תהיה פטורה מכל פיצוי בגין שינוי ו/או מחדל שכזה.

* יתכן כי סדר הביקורים והסיורים ישתנה בהתאם לאילוצי הקורונה.

* על הנוסעים להצטייד בביטוח רפואי מתאים הכולל הרחבה להטסה רפואית.

* ניתן לרכוש פוליסות ביטוח לחו"ל לכל הגילאים המותאמת לתקופת הקורונה בעלות של כ- 5-20 $ ליום בהתאם לגיל, מצב בריאותי של המבוטח ותנאי הפוליסה.

* יש לוודא עוד לפני היציאה כי הדרכון בתוקף לפחות לחצי שנה וכי ישנם לפחות 4 דפים ריקים בדרכון.

הערת קורונה:

בשל המצב הרגיש בעקבות התפרצות נגיף קורונה בעולם, החזר תשלומים במקרים הבאים:

 1. ביטול בעקבות התפרצות קורונה במדינה המלווה באזהרה של משרד הבריאות ומחייבת בידוד של יותר מ 72 שעות בחזרה מהיעד.
 2. במידה ונתב"ג יהיה סגור לטיסות יוצאות ונכנסות בעקבות סגר בישראל (סגר שבמהלכו נתב"ג יישאר פתוח לטיסות הטיול יצא כמתוכנן).

הערה: בכל מקרה דמי הרישום לא יוחזרו וישמרו כזיכוי לטיול עתידי.

ביטולים:

דמי הרשמה וביטול

דמי הרשמה: ההרשמה באמצעות טופס הרשמה בצירוף צילום דרכון עדכני ובתשלום דמי רישום בסך 100$, שלא יוחזרו ושיועברו לנותני שירותים בחו"ל על מנת להבטיח את מקומכם בטיול. יתרת התשלום תוסדר לא יאוחר מחודש לפני מועד יציאת הטיול – תינתן אפשרות לשלושה תשלומים חודשיים שווים (החל מחודש לפני היציאה). ניתן לשלם בכרטיס אשראי, מזומן (בהתאם לחוק המזומן), העברות בנקאיות, המחאות ללא ריבית.

תנאי ביטול: הרשמה באמצעות טופס הרשמה ובתשלום דמי רישום ע"ס 100$ שלא יוחזרו. מ 15-30 ימים לפני תאריך היציאה יחויב סכום של 30% מעלות הטיול, מ 7-14 ימים לפני תאריך היציאה יחויב סכום של 70% מעלות הטיול, מ 6 ימים לפני תאריך היציאה ועד למועד היציאה יחויב סכום של 100% מעלות הטיול.

חשוב לציין: במקרים בהם נרכוש שירותי תיירות לרבות כרטיסי טיסה זמן רב לפני מועד היציאה, אנו שומרים את הזכות, להתאים ואף להקדים את מועדי התשלומים כך שיכסו את השירותים שיירכשו. מומלץ: כבר בעת ההרשמה לרכוש ביטוח נסיעות לחו"ל הכולל אפשרות לכיסוי דמי הביטול (ע"פ תנאי הפוליסה).

הערה חשובה: הטיול המאורגן מורכב ממספר שירותים וביניהם שירותי טיסה המתחילים ומסתיימים בישראל וכן שירותי תיירות שונים כגון טיסות פנים, כניסות לאתרים, הסעות, ובתי מלון אשר כולם מתחילים ומסתיימים מחוץ לישראל. דמי הביטול החלים על שירותים המתחילים ומסתיימים מחוץ למדינת לישראל הינם במסגרת תנאי הספקים השונים במדינות היעד.

שירות הטיסה המתחיל ומסתיים בישראל הינו השירות היחיד הניתן להחילו במסגרת החוק הישראלי לרבות חוק ותקנות הגנת הצרכן לעסקת מכר מרחוק כולל הרחבת החוק לאזרחים וותיקים.