טיול טבע סרי לנקה – ארץ האנשים המחייכים

ציילון היא סרי לנקה הוא "האי הקדוש באוקינוס ההודי. לאי מגוון כינויים: הדמעה של הודו, אי האבנים היקרות, לנקה המסתורית, אי הפילים, ארץ האנשים המחייכים, ארץ מטעי התה….

באי יש חופים קסומים, אזור הררי המעוטר בשדות תה הטוב בעולם. שמורות טבע עשירות בבעלי חיים נדירים וציפורים רבות, תרבות עתיקה ומעניינת, וכמובן אנשים מחייכים ומסבירי פנים.

זהו טיול טבע המשלב תרבות, וחוויות. זה לא מסלול רגיל למפונקים ולא מסלול למיטיב לכת. זה משהו באמצע לאוהבי הליכות וטבע, אוהבי צילום ותרבות.

ניתן (בתאום מראש) להאריך את הטיול לחופשה במלדיבים ללא תוספת תשלום !

תוכנית הטיול:
יום 1: טיסה ארוכה

יום 2:

ננחת בשעת אחה"צ בנמל התעופה הבינלאומי שליד קולומבו הבירה ומשם ניסע לעיירה נגומבו. נגומבו שוכנת לחוף לגונה רדודה ובעברה היתה כפר דייגים.למרות שעברה תחת ידיהם של כובשים רבים, נשארה נעימה ורגועה.

ניסע אל מלוננו ממנו נשקפים מי הלגונה ונוכל לצפות בשקיעה נפלאה.

יום 3: על ג'יפים לספארי חיות

לאחר ארוחת הבוקר נצא לסייר בעיירה. מי האוקיינוס ההודי עשירים בדגה וכך התפתחו לאורך חופי סרי לנקה כפרי דייגים רבים.

נצפה בדייגים השבים מדיג הלילה ממש לפני הזריחה ופורקים מסירות הקאטאמרן המיוחדות את שלל הדיג ממאות סירות. ונבקר בשוק הדגים הגדול שלחוף הים אליו מגיעים הדגים למכירה ונצפה בתהליך פרישת וייבוש הדגים.

לאחר ארוחת צהרים נצא אל אחת משמורות הטבע היפות בסרי לנקה למסע ג'יפים בספארי שם נוכל לראות מגוון גדול של בעלי חיים ובהם באפלו וצבאים. השמורה מפורסמת גם  באוכלוסיית הפילים האסייתים שבה. מלאי חוויות נגיע למלוננו.

יום 4: אל סלע האריה סיגיריה בעומק הג'ונגל

בבוקר נצא אל הפלא הגדול, ויש הטוענים אחד מפלאי תבל, של סיגיריה "סלע האריה". הסלע הוכרז כאתר מורשת עולמית ע"י אונסקו והוא ללא ספק אחד האתרים המצולמים בסרי לנקה. הסלע המונוליתי מתנשא כ-200 מ' מעל סביבתו וכדי להגיע לפסגתו נטפס בגרם מדרגות ארוך שתחילתו עוברת בין גנים נפלאים. בראש הסלע בנה המלך קאסיאפה לפני כ-1500 שנה ארמון בדמות אריה שרק כפות רגליו נשתמרו. בדרך אל הפסגה נתרשם גם מציורי הפרסקו של הנשים המסתוריות ומהפסגה נהנה מהנוף המדהים.

לאחר ארוחת הצהרים נמשיך אל העיר העתיקה פולונארואה שהוכרזה גם היא כאתר מורשת עולמי. פולונארואה היתה בירתה השניה של הממלכה הסינהלית בין המאות 11-13.

נסייר בארמון המלך בגאל- ויהרה שם נחצבה בסלע קבוצה של פסלי בודהה מרשימים, בתי המרחץ ומאגרי המים העתיקים שרידים לתרבות מפוארת וייחודית. בתקופתה של פולונארואה כבירת הממלכה, ובמיוחד תחת שלטונו של המלך פאראקארמבאהו ה-1 במאה ה-12, חוותה סרי לנקה שגשוג ופריחה.

יום 5:

הבוקר נצא לסיור בכפר מקומי בשמורת   Hiriwadunna  שם נוכל להכיר מקרוב את חיי החקלאים הכפריים. ניסע בטוק טוק שהוא כלי תחבורה פופולרי, ונשוט באגם בסירות קטנות כשסביבנו שדות חקלאיים.

נאכל ארוחת צהרים מסורתית שנצפה בהכנתה. מלאי חוויות ושבעים מארוחת הצהרים נמשיך אל מקדש מערות הזהב של דמבולה שהוא מתחם של מערות חצובות בסלע ולמרגלותיו ג'ונגל.

המקדשים נחצבו במאה -1 לספירה והוא מוגדר כאתר מורשת. נבקר ב-5 מערות אשר בהן פסלי בודהה רבים ומרשימים וציורי קיר ותקרה. המקדשים הם מהחשובים במקדשים הבודהיסטיים בסרי לנקה. בדרכנו אל המקדשים ומהם ילוו אותנו קופים רבים.

יום 6:

אחד מענפי הייצוא של סרי לנקה הוא ענף צמחי התבלין. היום ניסע לבקר בחוות תבלינים ריחנית בה נוכל לשוטט ולהתרשם מהשפע הרב וגם לשמוע הסברים על צמחי התבלין הרבים : קינמון, אגוזי מוסקט, אניס, קקאו, זנגביל, כורכום, הל, קפה, ציפורן, פלפל, ועוד. נשמע איך מפיקים מהצמחים את התבלינים וכן תכשירים רפואיים שונים, שמנים וכו'.

לאחר ארוחת הצהרים נעשה דרכנו לקאנדי "בירת הגבעות" השוכנת בהרים. מיקומה בלב היערות שעל ההרים הגן עליה מפני הכובשים הפורטוגזים וההולנדים שלא יכלו לה. קאנדי היתה בירתה האחרונה של הממלכה הסינהלית עד 1815 עת נפלה לידי הכובשים הבריטים.

בהרים סביב קאנדי שכנו בעבר בני שבטים רבים ואנו נצפה במופע פולקלור ססגוני שידגים את תרבותם, תלבושותיהם, ריקודיהם וכלי הנגינה המיוחדים.

לאחר המופע נלך אל מקדש השן (Temple of Tooth relic) שהוא אחד המקדשים החשובים ביותר לבודהיסטים בסרי לנקה ובכל העולם ומהווה אתר עליה לרגל להמוני מאמינים ובו על פי המסורת שמורה אחת משיניו של הבודהה.

נסייר ברחבי המקדש המעוטר והמרשים ונצפה בתפילת הערב.

יום 7:

נתחיל את יומנו בקאנדי במפעל המייצר בדי באטיק ומוצרי אומנות מסורתית. ניסע על מתחם אוניברסיטת קאנדי שהיא אחת הגדולות במדינה.

אחר הצהרים נוכל לסייר באופן עצמאי בעיר המקסימה, בשווקים ובגנים.

 

 

יום 8

הבוקר נצא לנסיעה חוויתית ברכבת דרך נופים ירוקים של יערות ומטעי תה אל העיירה הגבוהה בסרי לנקה, נוארה אליה המכונה גם "אנגליה הקטנה". בדרך נחלוק את הנסיעה עם תושבים מקומיים שהרכבת היא אמצעי תחבורה יומיומי עבורם.  העיירה נמצאת בגובה 1889 מ' מגובה פני הים והאקלים בה קריר ונעים לעומת ערי החוף. זו גם הסיבה שהיתה אתר נופש מועדף על אנשי הממשל האנגלים ששהו באי וכך ניתן לראות בה בתים שנבנו בסגנון קולוניאלי, מגרשי גולף, גנים ואגמים.

נוארה אליה מוקפת מטעי תה אינסופיים וביניהם מפעלי ייצור של התה הציילוני שנחשב הטוב בעולם. את עלי התה הגדל באיזורים ההרריים תולשות ביד נשים הנמנות ברובן על המיעוט הטאמילי. נוכל לראות גם את כפרי מגדלי התה השוכנים בינות המטעים. במידת האפשר, נצא לטייל בין המטעים ולראות מקרוב את העבודה הקשה המושקעת בגידול וקטיפת העלים. נבקר במפעל ונראה את תהליך הייצור, נלמד על סוגי התה השונים ונטעם תה איכותי ומשובח.

בדרכנו חזרה למלון נטייל אל מפלי מים מרשימים.

יום 9

הבוקר ניפרד מההרים בדרכנו אל עבר חופי האוקיינוס ההודי הנפלאים של האי.

נראה בדרך איך הנוף מתחלף מיערות גשם ירוקים לעצי דקל וחופים זהובים. אחר הצהרים נטייל לאורך החוף וננשום את אויר האוקיינוס.

אם יאפשר הזמן נבקר במדגרת צבי ים הנמצאים בסכנת הכחדה חמורה ונשמע אילו פעולות נעשות להצלתם. משם ניסע למלוננו.

יום 10:

היום נתחיל בשיט רגוע על נהר המאדו ואל תוך סבך המנגרובים שהם צמחים ייחודיים שהסתגלו לגדול במים מלוחים. לאורך גדות הנהר נצפה בעופות מים, עטלפים ולטאות הכוח הימיות הגדולות.

ניסע אל דייגי הכלונסאות המשמרים שיטת דיג ייחודית אשר נפגעו קשות כשהצונאמי של 2004 הכה בחופי האי ושינה את מקום המחיה שלהם. מי שירצה יוכל להתנסות בישיבה ודיג על כלונס.

ניסע אל העיר גול בפינה הדרומית של האי והוכרה כאתר מורשת עולמי ע"י אונסק"ו. גול, הנחשבת ל"תרשיש" המקראית, מוקפת חומה שהוקמה ע"י הכובשים ההולנדים במאה ה-16.

נסייר על שרידי החומה ובמגדלור וגם בסמטאות הצרות והציוריות שכעת יש בהן חנויות מעצבים וגלריות. לפנות ערב נצא חזרה למלוננו.

יום 11:

הבוקר נצא אל עיר הבירה של סרי לנקה – קולומבו. קולומבו היא הבירה המדינית, המסחרית והכלכלית של האי ונמצאת בתנופת פיתוח אדירה. נבקר בין אתריה החשובים ובשוק ההומה של רובע Pettah. לאחר ארוחת הצהרים והשלמת קניות ומזכרות נצא לכיוון נמל התעופה בדרכנו הביתה.

נחיתה בנתב"ג ביום ה-12.

יום 12: נחיתה בישראל Home Sweet Home :)