שבת 21/11: טיול צעירים מיטיבי לכת למרסבא ובקעת הורקניה – מדבר יהודה

מיועד לצעירים מיטיבי לכת בין הגילאים 20-38 בלבד!

הצטרפו לקבוצת הצעירים שלנו בפייסבוק לתמונות ועדכונים

בקעת הורקניה, רחוק מכל מקום ישוב, אזור שרק שריונרים מכירים מקרוב, שרידי ארמונות, מבצרים ואמות מים מתקופת המלכים החשמונאים ובקצה הבקעה תצפית על המנזר הכי יפה בישראל: המרסבא…

האזור המוכר היטב לשריונרים, להם הוא משמש מגרש משחקים ברוב ימות השבוע. זהו גם חבל הארץ הכי פחות מטויל בישראל, כנראה מסיבה זו. בעבר בנו כאן המלכים החשמונאיים מצודות נישאות, ארמונות, אמות מים ועוד, כדי להגן על הישוב היהודי מפני פלישת תושבי המדבר. שרידיהם נמצאים בכל הבקעה.

נתחיל את המסע אל מנזר המרסבא בכביש בקעת הורקניה ואם יתמזל מזלנו, נפגוש כמה גמלים חמודים 🙂 נלך לאורך המדבר עד שנגיע למבצר הורקניה, אשר נבנה כנראה על ידי אלכסנדר ינאי, ואולי אף קודם.

במקום הייתה מערכת מים שהובילה מי שטפונות מנחלים סמוכים אל בריכות אגירה גדולות למרגלות המבצר על גבי תעלת מים, לרגלי המבצר לצד בריכת האגירה היה בוסתן ששימש לגידולים שונים לצורכי יושבי המבצר. 

עד היום מבצר הורקניה לא נחפר, אבל ניתן להתרשם משרידי המבנה ההרודיאני, ובעיקר משרידי מנזר קסטליון, נשמע על המקום ונתרשם מהבניה וממנו גם נביט אל רחבי מדבר יהודה ואם תהיה ראות טובה, נראה אפילו את ים המלח!

לאחר מכן, נמשיך בדרכנו ונעבור ליד הר מונטר שנקרא גם "הר העזאזל" ונבין איך לעזאזל קיבל את שמו 😉

משם נצעד היישר אל גולת הכותרת של הטיול – תצפית על מנזר המרסבא המרשים הנמצא מעבר לעמק, נשמע על המקום ועל שמו המיוחד! מנזר מרסבא, המנזר היפה בישראל, הוא מנזר יווני-אורתודוקסי בנוי על מצוק תלול מעל נחל קדרון שבצפון מדבר יהודה. המנזר נקרא על שם מייסדו, הנזיר סבאס, ופעיל כמעט ברציפות זה 1,500 שנים.

סבאס, שפעל במשך כ-50 שנה להקמת מיסיונים ומנזרים בארץ ישראל, היה הדמות החשובה בין נזירי המדבר של התקופה הביזנטית, והיה גם בעל השפעה רבה על הקיסר הביזנטי יוסטיניאנוס הראשון.

לאחר מכן, נמשיך בדרכי מדבר עתיקות חזרה אל האוטובוס מצויידים בהרפתקאה נוספת!

נקודות האיסוף באוטובוס מחיפה: (לחצו על הטקסט כדי לראות את המיקום על המפה)

יש להגיע 5 דקות לפני השעות המצויינות – האוטובוס לא מחכה למאחרים

דמי ביטול:

עד שבוע לפני האירוע 20 ש"ח לאדם. בשבוע האירוע אין החזרים

הערות:

  • בהרשמתכם לטיול אתם מצהירים כי מצב בריאותכם תקין – מחובתכם לדווח על כל בעיה בריאותית
  • המסלול נתון לשינויים על פי החלטת המדריך בשטח
  •  קיום הטיול מותנה במינימום משתתפים